Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe terminy składania deklaracji PIT

 

26/04/2022

urzad-skarbowy-very-big

Rząd zamierza zmienić terminy składania rocznych deklaracji PIT. Zgodnie z nowymi przepisami, terminy dla wszystkich podatników zostaną ujednolicone.

 Przypomnijmy, że w obecnym stanie prawnym, roczne rozliczenie podatku dochodowego dokonywane jest w różnych terminach, w zależności od źródła uzyskiwania przychodów oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej.

Podstawowy termin rozliczenia rocznego PIT przypada na dzień 30 kwietnia. Termin ten dotyczy m.in. dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych (PIT-36 oraz PIT-37) oraz podatkiem liniowym (PIT-36L).

Data 30 kwietnia obecnie jest również ostatnim dniem na dokonanie rocznego rozliczenia PIT w przypadku dochodów uzyskiwanych z giełdy (PIT-38) oraz ze sprzedaży nieruchomości (PIT-39).


W obecnym stanie prawnym nie wszyscy podatnicy mogą jednak liczyć na tak długi termin rozliczenia PIT. Skrócony termin dotyczy przede wszystkim dwóch, bardzo licznych grup przedsiębiorców.

Pierwszą z nich są osoby rozliczające podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ich przypadku roczne rozliczenie podatku (PIT-28) musi zostać złożone w terminie do 28 lutego.

Jeszcze mniej czasu mają obecnie przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej. Ta grupa przedsiębiorców ma bowiem obowiązek złożenia rocznego PIT (PIT-16A) w terminie do 31 stycznia.

 

Od 2023 roku wszystkie PIT-y w jednym terminie

To zróżnicowanie terminów już od przyszłego roku ma przejść jednak do historii. Nowelizacja tzw. Polskiego Ładu, o której pisaliśmy m.in. tutaj, ma doprowadzić nie tylko do obniżenia stawki PIT do 12%. Projekt ustawy zakłada bowiem również ujednolicenie terminów składania rocznych zeznań podatkowych.

Zmiany w tym zakresie potwierdził, odpowiedzialny za zmiany w Polskim Ładzie, wiceminister Finansów Artur Soboń:

"W ramach zmian przepisów ujednolicamy również termin rozliczania dla wszystkich przedsiębiorców i jest to 30 kwietnia. Nie ma już różnych terminów, takich też krótkich terminów, które były np. na ryczałcie, jest jeden wspólny termin 30 kwietnia."

Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie roczne deklaracje PIT składane będą zatem w terminie do 30 kwietnia. Nowe przepisy mają wejść w życie w połowie tego roku, co oznacza, że nowe, wydłużone terminy po raz pierwszy zastosowanie znajdą w roku 2023 i dotyczyć będą dochodów uzyskanych w roku 2022. Treść nowych przepisów dostępna jest na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Polski Ład zmienia terminy
  Dotacje dla firm w 2022 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?