Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe terminy składania rocznych deklaracji PIT

 

17/04/2024

urzad-skarbowy-very-big

W tym roku obowiązują nowe terminy składania rocznych deklaracji PIT. Zgodnie z nowymi przepisami, terminy dla wszystkich podatników zostały ujednolicone. Z jednym wyjątkiem.

 Przypomnijmy, że w stanie prawnym obowiązującym do końca 2022 roku, roczne rozliczenie podatku dochodowego dokonywane było w różnych terminach, w zależności od źródła uzyskiwania przychodów oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej.

Podstawowy termin rozliczenia rocznego PIT przypadał na dzień 30 kwietnia. Termin ten dotyczył m.in. dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych (PIT-36 oraz PIT-37) oraz podatkiem liniowym (PIT-36L).

Data 30 kwietnia była również ostatnim dniem na dokonanie rocznego rozliczenia PIT w przypadku dochodów uzyskiwanych z giełdy (PIT-38) oraz ze sprzedaży nieruchomości (PIT-39).


W poprzednim stanie prawnym, nie wszyscy podatnicy mogli jednak liczyć na tak długi termin rozliczenia PIT. Skrócony termin dotyczył bowiem dwóch, bardzo licznych grup przedsiębiorców.

Pierwszą z nich były osoby rozliczające podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ich przypadku roczne rozliczenie podatku (PIT-28) musiało zostać złożone w terminie do 28 lutego.

Jeszcze mniej czasu mieli przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej. Ta grupa przedsiębiorców miała bowiem obowiązek złożenia rocznego PIT (PIT-16A) w terminie do 31 stycznia.

 

Wszystkie PIT-y w jednym terminie - z jednym wyjątkiem

To zróżnicowanie terminów przeszło do historii wraz z uchwaleniem nowelizacji tzw. Polskiego Ładu w 2022 roku. Uchwalone wówczas przepisy doprowadziły nie tylko do obniżenia stawki PIT do 12%, ale również ujednoliciły terminy składania rocznych zeznań podatkowych.

Począwszy od rozliczeń składanych w roku 2023, niemal wszystkie roczne deklaracje PIT składane są zatem w terminie do 30 kwietnia.

Nowy, ujednolicony termin odnosi się zarówno do deklaracji rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, jak i do deklaracji PIT-28.

Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest rozliczenie składane przez przedsiębiorców rozliczających się kartą podatkową. Deklaracja PIT-16A musi bowiem zostać złożona w terminie do końca lutego. W tym przypadku również nastąpiło zatem wydłużenie terminu na złożenie deklaracji, ale jedynie o miesiąc (z końca stycznia na koniec lutego).

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, nowe terminy składania deklaracji rocznych PIT obowiązują również w roku 2024 i w latach następnych. O różnicach pomiędzy różnymi formami opodatkowania i o tym, która z nich pozwoli na płacenie niższych podatków, piszemy na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Bezzwrotne wsparcie dla firm w 2024 roku
  Kwota wolna od podatku w 2024 roku
  Odliczenie składki zdrowotnej w rocznym PIT
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?