Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowy Ład: Wzrośnie kwota wolna od podatku. Próg podatkowy także w górę.

 

16/05/2021

urzad-skarbowy-very-big

To już pewne. Kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. zł, a próg podatkowy zostanie podwyższony o niemal 50%. To jednak nie wszystkie zmiany w podatkach zapowiedziane w ramach tzw. Nowego Ładu.

 Premier Mateusz Morawiecki ujawnił w końcu główne założenia zapowiadanego od dawna tzw. Nowego Ładu. Jeszcze w zeszłym tygodniu premier tonował nastroje, informując, że kwota wolna od podatku prawdopodobnie nie wzrośnie więcej niż do kwoty 15 tys. zł. Stało się jednak inaczej. Zgodnie z założeniami Nowego Ładu, kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do poziomu aż 30 tysięcy zł.

Przypomnijmy, iż w obecnym stanie prawnym, kwota wolna od podatku dla większości podatników wynosi zaledwie 3 tys. zł. Co więcej, obecna kwota wolna obowiązuje jedynie w przypadku rozliczania podatku według skali podatkowej, tj. według stawek 17% i 32%. Kwota wolna nie jest zaś możliwa do wykorzystania przez przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym.


Nowy Ład zakłada, że nowa kwota wolna w wysokości 30 tys. zł obowiązywać będzie "wszystkich pracujących Polaków". Z zapowiedzi tej wynikałoby więc, że nowa kwota wolna dotyczyć będzie również tych podatników, którzy do tej pory z tego przywileju korzystać nie mogli, a więc również tych osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, według stawki 19%.

Nowa kwota wolna oznacza zatem, że dochody do 2500 zł miesięcznie nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dopiero nadwyżka ponad tę kwotę podlegać będzie opodatkowaniu odpowiednią stawką PIT. To jednak nie wszystkie zmiany w zakresie podatku dochodowego.

 

Próg podatkowy wyższy o niemal połowę

Drugą istotną zmianą zapowiedzianą w ramach Nowego Ładu jest podwyższenie kwoty progu podatkowego.

Przypomnijmy, że osoby rozliczające się według skali podatkowej, płacą podatek dochodowy według dwóch stawek, tj. 17% i 32%. O tym, która ze stawek ma zastosowanie w konkretnej sytuacji, decyduje poziom osiągniętych przez podatnika dochodów. Wartością graniczną, czyli właśnie progiem podatkowym jest obecnie kwota 85 528 zł. Dochody poniżej tej kwoty opodatkowane są stawką PIT w wysokości 17%, natomiast nadwyżka dochodów ponad kwotę progu podatkowego podlega opodatkowaniu stawką 32%.

Zgodnie z założeniami Nowego Ładu, wartość progu podatkowego ma istotnie wzrosnąć. Po wprowadzeniu zapowiadanych zmian, próg podatkowy ma bowiem wynieść aż 120 tys. zł.

Obie te zmiany razem wzięte mogłyby przynieść olbrzymie korzyści podatkowe dla większości Polaków. Sama korzyść wynikająca z podwyższenia kwoty wolnej to potencjalnie ok. 4500 zł więcej rozporządzalnego rocznego dochodu, który pozostałby w kieszeni każdego podatnika. Z kolei podwyższenie progu podatkowego mogłoby przynieść kolejne 5200 zł oszczędności w skali roku. Niestety, tylko teoretycznie. Dlaczego?

 

Składka zdrowotna również w górę

Pozytywne zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku i waloryzacji progu podatkowego zostaną w dużej mierze zniwelowane przez zmiany dotyczące naliczania składki zdrowotnej. Nowy Ład zakłada bowiem całkowite zmiany w tym obszarze.

Dla dużej części podatników, w tym dla większości przedsiębiorców, składka zdrowotna wzrośnie nawet kilkukrotnie. Co więcej, zlikwidowana zostanie również możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. W rzeczywistości planowane zmiany oznaczać więc będą nie spadek, lecz istotny wzrost obciążeń podatkowych. Zmiany, jakie czekają nas w zakresie naliczania składki zdrowotnej, opisujemy szczegółowo w osobnym artykule dostępnym na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Pomoc finansowa dla firm w 2021 roku
  Bezzwrotne dotacje aż 5 miesięcy z rzędu
  Niższe składki ZUS bez limitu
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?