Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Obowiązek wysyłki PKPiR w pliku JPK

 

24/11/2022

urzad-skarbowy-very-big

Polski Ład nałożył na każdego przedsiębiorcę obowiązek comiesięcznego przesyłania fiskusowi kompletnej Książki Przychodów i Rozchodów w formie elektronicznej. Nowe przepisy odsuwają ten obowiązek w czasie.

 Przypomnijmy, że przepisy uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu wprowadziły zmiany nie tylko w kwestii wysokości podatków i składki zdrowotnej. Polski Ład to również szereg nowych obowiązków sprawozdawczych i administracyjnych dla polskich przedsiębiorców.

Najważniejszą z tych zmian, którą opisywaliśmy już w poprzednim roku, jest rozszerzenie zakresu informacji przesyłanych do władz skarbowych w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zgodnie z nowymi przepisami, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana będzie bowiem do comiesięcznego przesyłania władzom skarbowym pełnej zawartości ksiąg rachunkowych, w tym m.in. Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów oraz Ewidencji Środków Trwałych.


Księgi te dostarczane będą fiskusowi wyłącznie w formie elektronicznej, w ramach ustrukturyzowanych plików JPK_PKPIR oraz JPK_KR. Będzie to zatem kolejny, obowiązkowy do sporządzenia plik JPK, oprócz wprowadzonego już wcześniej pliku JPK_VAT.

Obowiązek elektronicznej wysyłki ksiąg rachunkowych dotyczyć będzie również osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Takie osoby zobowiązane będą do comiesięcznej wysyłki Ewidencji Przychodów w pliku JPK_EWP.

Zgodne z uchwalonymi przepisami, nowe pliki JPK przesyłane będą obowiązkowo na serwer Ministerstwa Finansów w terminie do 20. dnia każdego miesiąca.

 

Firmy dostaną więcej czasu

Przepisy Polskiego Ładu, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku, przewidywały, że obowiązek wysyłki nowych plików JPK miał nastąpić już od stycznia 2023 roku. Kolejne nowelizacje przepisów spowodowały jednak, iż te radykalne zmiany w sprawozdawczości polskich firm zostaną przesunięte w czasie. I to znacznie.

Nowelizacja Polskiego Ładu zakłada bowiem zupełnie inne terminy wdrożenia obowiązków w zakresie wysyłki nowych plików JPK. Zgodnie z nowymi przepisami, termin ten zostanie zróżnicowany i zależeć będzie m.in. od formy prawnej oraz wielkości przedsiębiorstwa. Nowe przepisy wyróżniają zatem trzy różne terminy wdrożenia nowego obowiązku:

  • od stycznia 2024 roku - obowiązek wysyłki nowych plików JPK dla podatników CIT, których przychody przekraczają 50 mln EUR,
  • od stycznia 2025 roku - obowiązek wysyłki dla pozostałych podatników CIT oraz podatników PIT, którzy zobowiązani są do przesyłania pliku JPK_VAT,
  • od stycznia 2026 roku - obowiązek wysyłki nowych plików JPK, dla pozostałych podatników PIT i CIT.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, obowiązek comiesięcznej wysyłki nowych plików JPK powstanie zatem najwcześniej w 2025 roku. Co do zasady, będzie on jednak dotyczył jedynie przedsiębiorców będących podatnikami VAT. Z kolei jednoosobowe firmy niezarejestrowane do podatku VAT, nowy plik JPK wyślą po raz pierwszy dopiero w roku 2026.

Treść nowych przepisów dostępna jest na tej stronie.

 

Obowiązkowe e-Faktury także przesunięte

Znowelizowane przepisy Polskiego Ładu zmieniają nie tylko dotychczasowe terminy w zakresie obowiązku wysyłki nowych plików JPK. W nowych przepisach dokonano również zmian w zakresie terminu wdrożenia tzw. e-Faktur.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwalonymi wcześniej przepisami, wszystkie polskie firmy zobowiązane zostaną do wystawiania elektronicznych faktur w postaci ustrukturyzowanego pliku, który tworzony będzie zgodnie z wyznaczonym przez Ministerstwo Finansów standardem. Taki wystandaryzowany plik wysyłany będzie nie tylko kontrahentowi, ale trafi również - już w momencie wystawienia - na serwer ministerstwa.

Pierwotnie, przepisy zakładały, iż obowiązek wystawiania eFaktur obejmie wszystkich przedsiębiorców już od 1 stycznia 2023 roku. Ostatecznie jednak nowelizacja przepisów  przesunęła w czasie także i ten termin. O tym, jak będzie wyglądać nowa e-Faktura oraz kiedy zostaniemy zobowiązani do jej wysyłania, piszemy szczegółowo w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Niższe ceny paliwa dla przedsiębiorców
  Zakaz płatności gotówką w 2023 roku
  Nowe deklaracje ZUS w 2023 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?