20/03/2019
Nowe przepisy zakładają, że zakupy dokonywane w ramach działalności gospodarczej objęte zostaną identyczną ochroną konsumencką, jak w przypadku zakupów dokonywanych w celach prywatnych.
Przypomnijmy, że w obecnym stanie prawnym osoby fizyczne dokonujące wszelkiego rodzaju zakupów, objęte są bardzo szeroką ochroną konsumencką. Wśród podstawowych praw konsumenta wymienić można m.in. prawa wynikające z rękojmi i możliwość reklamowania wadliwego produktu, czy też prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni, gdy towar został zakupiony np. przez Internet.
Przepisy dotyczące ochrony konsumenckiej regulują jednak relacje między przedsiębiorcą a konsumentem. Według Kodeksu Cywilnego zaś, za konsumenta uważa się jedynie osobę fizyczną dokonującą zakupu niezwiązanego z jej działalnością gospodarczą. Oznacza to, że w obecnym stanie prawnym ochroną konsumencką objęte są jedynie osoby fizyczne dokonujące zakupów w celach prywatnych.
W obecnym stanie prawnym, przepisy o ochronie konsumentów mogą zatem traktować w różny sposób tę samą osobę, w zależności od tego, czy dokonuje ona konkretnego zakupu w celach prywatnych, czy też w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W praktyce, rozróżnienie sprowadza się do tego, czy w związku z danym zakupem osoba taka zażąda wystawienia faktury "na firmę", czy też wystarczy jej zwykły paragon.
Przykład
Pan Jerzy postanowił kupić drukarkę w sklepie internetowym. Drukarkę tę Pan Jerzy będzie wykorzystywał do drobnych wydruków w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Pan Jerzy chciałby skorzystać z przysługującego konsumentom prawa do zwrotu w ciągu 14 dni towaru zakupionego przez Internet. Czy ma możliwość skorzystania z tego prawa?
Zakup dokonany przez Pana Jerzego zostanie objęty ochroną konsumencką jedynie wówczas, gdy Pan Jerzy wystąpi w relacji ze sprzedawcą jako konsument, tzn. poprosi o zwykły paragon lub fakturę wystawioną na imię i nazwisko. W takim przypadku jednak Pan Jerzy nie będzie mógł zaliczyć kwoty z faktury do kosztów uzyskania przychodu w ramach swojej działalności, jak również nie będzie mógł odliczyć kwoty VAT z takiego dokumentu.
Aby odliczyć kwotę VAT oraz uzyskać prawo do zaliczenia faktury w koszty, Pan Jerzy musi zażądać od sprzedawcy wystawienia faktury "na firmę", tj. takiej faktury, która zawierać będzie m.in. NIP oraz nazwę jego firmy. W takim przypadku jednak sprzedawca otrzymuje jasną informację, że drukarka nabywana jest nie w celach prywatnych, a z zamiarem użytkowania w celach firmowych. Zgodnie więc z obowiązującymi przepisami, Pan Jerzy nie występuje w relacji ze sprzedawcą jako konsument, a co za tym idzie, nie nabywa praw wynikających z przepisów konsumenckich.
Jak widzimy na powyższym przykładzie, faktura "na firmę" wyklucza więc objęcie zakupu ochroną konsumencką, nawet wówczas, gdy zakup ten dotyczy małych, jednoosobowych działalności gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne. W obecnym stanie prawnym najmniejsi przedsiębiorcy stają zatem często przed dylematem, czy zadowolić się zwykłym paragonem i uzyskać tym samym ochronę konsumencką, czy też bardziej opłacalny będzie zakup na fakturę, ale kosztem utraty prawa do rozszerzonej rękojmi, czy prawa do zwrotu towaru.
Ten dylemat trapiący od lat małych przedsiębiorców już wkrótce może jednak całkowicie zniknąć.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapowiedziało właśnie wdrożenie tzw. "Pakietu Przyjazne Prawo", na który składa się ponad 70 różnych ułatwień dla biznesu. Jednym z nich jest rozszerzenie ochrony konsumenckiej na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy wpisani do CEIDG uzyskają ochronę konsumencką w relacjach z innymi przedsiębiorcami. Oznacza to, że faktura wystawiona na firmę nie pozbawi osoby prowadzącej działalność gospodarczą możliwości dochodzenia swoich praw konsumenckich.
Nowe przepisy gwarantować będą, że wspomniany w przykładzie powyżej Pan Jerzy nie będzie musiał wybierać między ochroną swoich praw, a korzyściami fiskalnymi wynikającymi z wystawienia faktury.
Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, nowym rozwiązaniem objętych zostanie ponad 2 mln osób wpisanych do CEIDG.
Zobacz również: | Jak uniknąć składek ZUS? |
Koniec deklaracji VAT już w tym roku | |
Likwidacja składek ZUS. Projekt ustawy do końca maja. | |