Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pies w kosztach firmy

 

21/08/2024

pies

Zakup karmy, szczepienia oraz inne wydatki związane z utrzymaniem psa mogą stanowić koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy. Nawet w przypadku gdy pies przebywa w domu.

 



Pytania o możliwość zaliczenia w koszty wydatków na psa dość często były przedmiotem interpretacji podatkowych. Władze skarbowe niejednokrotnie wypowiadały się także w temacie psów przebywających w domu lub mieszkaniu, które - oprócz funkcji mieszkalnych - stanowiło również siedzibę firmy.

W przeszłości skarbówka zajmowała w tej kwestii różne stanowiska. Co do zasady jednak władze skarbowe zgadzają się, iż zaliczenie wydatków na psa do kosztów firmy jest możliwe. Jednak pod pewnymi warunkami. Poniżej przedstawiamy dwie interpretacje w tym zakresie.

O wydanie pierwszej z interpretacji podatkowych wystąpił przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Przedsiębiorca prowadzi biuro księgowe, które mieści się w domu jednorodzinnym. W domu tym przedsiębiorca nie przyjmuje klientów, jednak przechowywane są w nim ważne dokumenty, sprzęt komputerowy oraz wszelkie narzędzia niezbędne do funkcjonowania biura.


Przedsiębiorca często wyjeżdża do klientów. W tym czasie dom pozostaje bez opieki, co według przedsiębiorcy stanowi bezpośrednie zagrożenie związane z włamaniem i kradzieżą oraz ewentualnym zniszczeniem przechowywanych w nim dokumentów.

W związku z powyższym, przedsiębiorca zakupił psa, który będzie pełnił funkcje stróżujące, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Pies zostanie zaszczepiony oraz przejdzie odpowiednie szkolenia.

Przedsiębiorca wystąpił więc do władz skarbowych z pytaniem, czy wydatki poniesione na zakup i utrzymanie psa stróżującego mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy i uznał, że wskazane przez niego wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.757.2021.2.ISL) możemy przeczytać, iż:

"Wnioskodawca (…) będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (…) wydatki związane z zakupem, utrzymaniem i wyszkoleniem psa, który będzie pełnił funkcje stróżujące w prowadzonym przez niego Biurze Księgowym, zlokalizowanym w Jego domu jednorodzinnym. (…) Powyższe wydatki na zakup psa będą stanowiły jeden z kluczowych, niezwykle istotnych elementów służących do zabezpieczenia źródła przychodów Wnioskodawcy, a koszty poniesione na utrzymanie i wyszkolenie ww. psa będą stanowiły ochronę istniejącego źródła przychodów i gwarantowały jego bezpieczne funkcjonowanie (…)."

Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.

Nieco inaczej potraktowany został jednak przypadek przedsiębiorcy z branży IT, który postanowił nabyć psa nie tylko do celów stróżujących.

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na wydzielonej powierzchni w domu. Pies, oprócz pełnienia funkcji stróżujących, miałby również występować w filmach i materiałach promocyjnych. Według przedsiębiorcy, materiały z psami mają często pozytywny odbiór, a relacje i komentarze wpływają na oglądalność i popularność udostępnianych materiałów, a co za tym idzie, na pozyskiwanie nowych klientów.

Przedsiębiorca wystąpił więc do władz skarbowych z pytaniem, czy wydatki poniesione na utrzymanie psa mogą stanowić koszt uzyskania przychodu jego firmy.

W tym przypadku, władze skarbowe zgodziły się ze stanowiskiem przedsiębiorcy jedynie częściowo. Chociaż Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko przedsiębiorcy za nieprawidłowe, to jednak zgodził się z nim w części dotyczącej pełnionej przez psa funkcji stróżującej. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1059.2022.4.MAP) możemy przeczytać, iż:

"Trudno wskazać obiektywny wpływ psa na uzyskanie przez Pana przychodu z działalności związanej z branżą IT. (…) Niemniej jednak w opisie sprawy wskazał Pan, że pies będzie pełnił w działalności gospodarczej również funkcje stróżujące. Będzie chronił sprzęt oraz dokumentację wykorzystywaną w działalności gospodarczej. (…) Za koszt uzyskania przychodu można uznać (w części) wydatki związane z utrzymaniem psa w związku z pełnieniem przez niego funkcji stróżujących (zapobieganie kradzieży sprzętu lub dokumentacji) - czyli wydatki związane z zabezpieczeniem źródła przychodu z działalności gospodarczej."

Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.

W interpretacji podkreślono jednocześnie, że wydatki na psa nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów firmy w całości, a jedynie częściowo:

"Ze względu na to, że pies będzie pilnował budynku związanego w części z Pana działalnością gospodarczą - czyli będzie ochraniał zarówno majątek związany z działalnością gospodarczą, jak i majątek prywatny, to kosztem uzyskania przychodu będą jedynie wydatki w takiej części, w jakiej pies będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a nie dla celów prywatnych."

W wydanej interpretacji władze skarbowe nie wskazały, w jaki sposób ustalić proporcję, w jakiej pies będzie wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej. Jednym z możliwych sposobów może być jednak metoda, za pomocą której przedsiębiorcy prowadzący działalność w domu, dzielą pozostałe wydatki ogólne (tj. czynsz, opłaty, media) na część prywatną i firmową. Więcej na temat tego sposobu piszemy w tym artykule.


Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak obniżyć składki ZUS w małej firmie?
  Wydatki na jedzenie jako koszt uzyskania przychodu
  Wizyta u kosmetyczki w kosztach firmy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?