Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polski system podatkowy gorszy niż w... Ugandzie

 

05/08/2013

podatki

System podatkowy w Polsce jest jednym z najbardziej nieprzyjaznych systemów na świecie. W ostatnim rankingu PwC, Polska zajmuje dopiero... 114 miejsce. W sferze podatków, Polacy traktowani są gorzej od obywateli takich krajów jak Etiopia, Mozambik, Bangladesz, Uganda czy Afganistan.

 



Jak co roku, firma doradcza PwC opublikowała globalny raport "Paying Taxes". Raport ten publikowany jest w formie rankingu, który porównuje systemy podatkowe funkcjonujące we wszystkich krajach świata. Ranking uwzględnia podatki oraz obowiązkowe składki i opłaty ponoszone przez średnie firmy w danym państwie.

Ranking tworzony jest w oparciu o trzy podstawowe wskaźniki, które mierzą uciążliwość danego systemu podatkowego. Te trzy wskaźniki to:

  • Całkowita stawka podatkowa obciążająca przeciętną firmę w danym kraju,
  • Ilość czasu potrzebnego do sporządzenia deklaracji podatkowych i inne czynności administracyjne,
  • Ilość płatności podatkowych, które musi wykonać w ciągu roku przeciętna firma.

Raport uwzględnia więc nie tylko bezpośrednie obciążenia związane z wysokością podatków, opłat i składek, ale również obciążenia administracyjne związane z czasem zmarnowanym na rozliczenia podatkowe.

Na 185 państw uwzględnionych w rankingu, Polska zajmuje odległe 114 miejsce. Oznacza to, że aż 113 innych państw na świecie ma system podatkowy bardziej przyjazny niż Polska.

Państwa oferujące najbardziej przyjazne systemy podatkowe na świecie to:

  1. Zjednoczone Emiraty Arabskie
  2. Katar
  3. Arabia Saudyjska
  4. Hong Kong (jako odrębne terytorium)
  5. Singapur
  6. Irlandia
  7. Bahrain
  8. Kanada

Przed Polską znalazły się jednak nie tylko potęgi naftowe Bliskiego Wschodu. Przyjaźniejsze systemy podatkowe mają również takie kraje jak Rwanda, Botswana, Kosowo, Zambia, Swaziland, Rosja, Mołdawia, Kambodża, Madagaskar, Mongolia, Uganda, Afganistan, Bangladesz, Sudan czy Etiopia.

Wiele do myślenia może dawać fakt, iż na 50 krajów afrykańskich ujętych w rankingu, aż 20 z nich zostało sklasyfikowanych wyżej niż Polska.

 

Ilość płatności podatkowych

Nienajlepiej wypadamy pod względem średniej ilości płatności podatkowych. Przeciętna polska firma musi dokonać 18 takich płatności w ciągu roku. To tyle samo co w Azerbejdżanie, jednak zdecydowanie więcej niż w Hong Kongu (3 płatności podatkowe), Norwegii (4 płatności), na Łotwie (7 płatności) czy w Wielkiej Brytanii (8 płatności).

 

Czasochłonne deklaracje

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda pod względem ilości czasu potrzebnego na sporządzenie obowiązkowych deklaracji i wypełnienie innych obowiązków administracyjnych. Polska firma musi zmarnować na te czynności aż 286 godzin.

Dla porównania, w Luksemburgu wystarczy na to 59 godzin, w Szwajcarii 63 godziny, w Irlandii 80 godzin, a w Wielkiej Brytanii 110 godzin. Jednak w sytuacji korzystniejszej od polskich firm są również przedsiębiorcy z takich krajów jak Burkina Faso, Sri Lanka, Zimbabwe czy Mongolia.

 

Wysokie podatki

Ostatni wskaźnik mierzył całkowitą stawkę podatkową, która efektywnie obciąża firmę w danym kraju. Na tym tle polskie podatki również wykazują znaczącą opresyjność. Całkowita stopa opodatkowania dla polskiej firmy została wyliczona na poziomie 43,8%.

Tutaj wypadamy dość dobrze tylko wtedy, gdy porównamy się z takimi krajami jak Ukraina (55,4%) czy Białoruś (60,7%). Możemy jednak poczuć się obdzieranymi z naszej własności, gdy porównamy się do firm działających w takich krajach jak: Macedonia (9,4%), Gruzja (16,5%), Luksemburg (21%), Irlandia (26%) czy Wielka Brytania (35,5%).

 

Podatki w Polsce coraz wyższe

Porównując ostatni ranking z rankingami z lat poprzednich, zauważyć można, iż opodatkowanie w Polsce cały czas rośnie. Jeszcze w 2007 roku całkowita stawka podatkowa wynosiła 38,4%. Obecnie wynosi aż 43,8%.

stawka-podatku-4

W ciągu sześciu lat całkowita stawka opodatkowania dla polskich firm wzrosła aż o 5,4 punktów procentowych. To oznacza, iż kwoty pieniędzy jakie polskie firmy oddają państwu, są obecnie aż o 14% wyższe niż w roku 2007.        

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Fiskus sporządził czarną listę podatników
  Podatki w Polsce znacznie wyższe niż w krajach Unii
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?