Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Rozliczenie roczne PIT-36 i PIT-36L za przedsiębiorcę wypełni skarbówka

 

09/12/2019

urzad-skarbowy-very-big

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą musiały samodzielnie sporządzać rocznych deklaracji podatkowych. Już w lutym ministerstwo finansów udostępni wszystkim przedsiębiorcom automatyczne zeznania podatkowe PIT-36 oraz PIT-36L.

 Przypomnijmy, że na początku 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło system Twój e-PIT, w ramach którego prawie 9 mln osób zostało zwolnionych z samodzielnego wypełniania rocznych deklaracji podatkowych. Zgodnie z zapowiedziami resortu, już od Nowego Roku automatyczne zeznania podatkowe zostaną rozszerzone również na osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Począwszy zatem od najbliższego rozliczenia podatkowego, również przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku samodzielnego sporządzania i składania rocznych PIT-ów, ponieważ urząd skarbowy przygotuje takie rozliczenia w ich imieniu.


Zgodnie z nowymi przepisami, Krajowa Administracja Skarbowa wypełni roczne zeznanie podatkowe dla każdego podatnika PIT, bazując na informacjach uzyskanych z szeregu państwowych baz danych. Tym razem jednak, oprócz deklaracji PIT-37 i PIT-38, pojawią się również gotowe deklaracje PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28. Oznacza to, że wypełnione przez skarbówkę roczne rozliczenia podatku będą dotyczyć również dochodów osiągniętych przez przedsiębiorców.

O rozszerzeniu automatycznych PIT-ów na osoby prowadzące działalność gospodarczą poinformowało dziś Ministerstwo Finansów. Jak informuje Polska Agencja Prasowa:

"Od 2020 roku usługa będzie dostępna (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 rok) dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28."

Ministerstwo nie udostępniło jednak do tej pory szczegółowych informacji dotyczących sposobu sporządzania tych rozliczeń. Powstaje bowiem pytanie, skąd i czy w ogóle urzędy skarbowe dysponować będą informacjami na temat dochodów przedsiębiorcy, w sytuacji w której od kilkunastu lat nie ma już obowiązku składania informacji na temat miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy (czyli funkcjonujących kiedyś miesięcznych deklaracji PIT-5).

O ile bowiem administracja skarbowa dysponuje obecnie takimi danymi jak wysokość wpłaconych zaliczek na PIT czy wysokość składek ZUS (odliczenie od dochodu) oraz składek zdrowotnych (odliczenie od podatku), o tyle informacje dotyczące przychodów i kosztów nie są obecnie przez przedsiębiorców nigdzie raportowane. W najbliższym czasie dowiemy się zatem, czy automatyczne rozliczenia w PIT-36 i PIT-36L nie będą wymagać uzupełnienia tych danych ze strony samych przedsiębiorców.

Podobnie jak w zeszłym roku, automatycznie wypełnione roczne deklaracje podatkowe pojawią się na Portalu Podatkowym w dniu 15 lutego. O sporządzeniu takiej deklaracji zostaniemy poinformowani mailowo lub sms-em. Naszego rocznego PIT-a wypełnionego przez skarbówkę będziemy mogli zweryfikować na Portalu Podatkowym, gdzie można będzie go zaakceptować, odrzucić lub zmodyfikować. O tym, w jaki sposób i w jakich terminach należy dokonać tych czynności, pisaliśmy w tym artykule

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  ZUS od dochodu w 2020 roku
  Indywidualny rachunek podatkowy od 2020 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?