Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Rower na firmę. Zakup roweru można wrzucić w koszty.

 

26/10/2022

rower-kask-500

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup i utrzymanie roweru. Nawet wówczas, gdy rower wykorzystywany jest również do celów prywatnych.

 Możliwość zaliczenia w koszty wydatków na zakup roweru potwierdziła właśnie w oficjalnym stanowisku Krajowa Informacja Skarbowa.

Wydana w tym miesiącu interpretacja podatkowa była odpowiedzią na zapytanie przedsiębiorcy, który zamierza kupić rower. Rower ten służyć ma w przeważającej mierze w prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w celu dojazdów do biura, urzędów oraz na spotkania z kontrahentami.

Podatnik zaznaczył jednocześnie, iż może się zdarzyć, że skorzysta z roweru również w celach prywatnych np. wracając z biura wykorzysta rower jako środek komunikacji do przejazdu między biurem a sklepem, gdzie dokona prywatnych zakupów.


Zgodnie ze stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej, rower wykorzystywany w ten sposób może zostać uznany za rower "firmowy", w związku z czym przedsiębiorca może zaliczyć w koszty działalności całość wydatku poniesionego na jego zakup. Pełna treść interpretacji dostępna jest tutaj.

Zgodnie ze stanowiskiem władz skarbowych, zaliczeniu roweru w koszty nie przeszkadza fakt, iż podatnik oprócz roweru wykorzystuje w firmie również służbowy samochód. Krajowa Informacja Skarbowa przychyliła się bowiem do stanowiska, iż rower może stanowić uzupełnienie dla samochodu, szczególnie w sytuacji znacznych utrudnień komunikacyjnych oraz w celu zmniejszenia kosztów wynikających z rosnących cen paliwa.

Zgodnie z interpretacją, wydatek poniesiony na rower można jednak zaliczyć bezpośrednio w koszty jedynie wówczas, gdy wartość roweru nie przekracza 10 tys. zł (zobacz szczegóły). W przypadku wartości większej niż 10 tys. zł, rower taki należy zaliczyć do środków trwałych, a w koszty zaliczać miesięczne odpisy amortyzacyjne. Z pełną treścią interpretacji można zapoznać się na tej stronie.

Co istotne, zaliczenie roweru w koszty lub do składników majątku trwałego powoduje, iż w koszty będziemy mogli zaliczać również wszystkie przyszłe wydatki związane z tym rowerem. Przyszłym kosztem firmy będą zatem także wszelkie naprawy serwisowe roweru, zakup części zamiennych czy też różnych akcesoriów rowerowych.

Co ważne, w przypadku roweru nie obowiązuje nas limit odliczenia kosztów, jaki wprowadzony został kilka lat temu dla firmowych samochodów. Przypomnijmy, że w koszty działalności gospodarczej, co do zasady, możemy zaliczyć jedynie 75% wydatków związanych z eksploatacją samochodu (tj. wydatków na paliwo, naprawy, części zamienne, itp.). W przypadku roweru, limit taki nie obowiązuje. Oznacza to, że każdy wydatek związany z rowerem możemy zaliczyć w koszty w 100% (zobacz szczegóły).

 

Odliczenie VAT za rower

Ten sam przedsiębiorca zadał również pytanie o możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu roweru. Odpowiedzi na to zagadnienie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej udzielił w osobnej interpretacji, której treść dostępna jest na tej stronie.

W kwestii odliczenia podatku VAT sytuacja kształtuje się nieco inaczej. W tym przypadku Krajowa Informacja Skarbowa stoi bowiem na stanowisku, iż wykorzystanie roweru również do celów prywatnych powoduje, iż odliczenie podatku VAT powinno być jedynie częściowe.

W sytuacji gdy podatnik wykorzystuje rower zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, powinien on określić, w jakiej części rower wykorzystywany jest w celach "firmowych" i tylko w takiej części dokonywać odliczeń podatku VAT widniejącego na fakturach zakupowych.

Może się jednak zdarzyć, iż podatnik nie będzie w stanie określić takiej proporcji. W takiej sytuacji, według Krajowej Informacji Skarbowej, przedsiębiorcy przysługiwać będzie prawo do pełnego odliczenia podatku VAT. Pełna treść interpretacji dostępna jest tutaj.

Warto przy tym zauważyć, że również w tym przypadku nie obowiązuje limit odliczenia VAT, jaki kilka lat temu ustanowiony został w odniesieniu do odliczeń VAT dotyczących wydatków eksploatacyjnych dla samochodów. Przypomnijmy, że odliczenie VAT w odniesieniu do wydatków eksploatacyjnych dla auta, co do zasady, możliwe jest jedynie w 50% (zobacz szczegóły).

W przypadku roweru, taki odgórny, ustawowy limit nie obowiązuje. Oznacza to, że w przypadku każdego wydatku związanego z rowerem, odliczenia VAT możemy dokonać w przyjętej przez siebie, dowolnej proporcji. Jeśli zatem uznamy, że rower wykorzystywany jest do celów prywatnych jedynie w 10%, to podatek VAT za rower będzie podlegał odliczeniu w 90%. Z pełną treścią interpretacji można zapoznać się na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Nowa dopłata dla małych firm
  Nowy obowiązek ZUS obejmie każdą firmę
  Ogrzewanie prywatnego mieszkania w kosztach firmy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?