Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Rząd planuje podwyższyć kwotę wolną od podatku

 

20/04/2017

urzad-skarbowy-very-big

Ministerstwo Finansów potwierdziło, iż rządowy program konwergencji zakłada podwyższanie kwoty wolnej od podatku.

 Program Konwergencji to rządowy dokument, przedkładany co roku Komisji Europejskiej przez państwa członkowskie UE. Na jego podstawie unijna Rada EcoFin wydaje Polsce i innym krajom członkowskim zalecenia gospodarcze. Program konwergencji aktualizowany jest co roku.

Jak podaje GP, tegoroczna aktualizacja programu uwzględnia podwyższenie kwoty wolnej od podatku w kolejnych latach. Informację tę potwierdził wiceminister finansów Leszek Skiba:

"Kwota wolna od podatku powinna rosnąć i to zostało zapisane w programie konwergencji."

Przypomnijmy, iż zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, kwota wolna od podatku w wysokości obowiązującej przez poprzednich 8 lat (3091 zł) została uznana za niezgodną z Konstytucją. Trybunał zakwestionował ustalenie kwoty wolnej na poziomie, który nie gwarantuje zwolnienia z podatku przynajmniej kwoty odpowiadającej kwocie minimum egzystencjalnego (czyli ok. 6600 zł). O szczegółach tego wyroku można przeczytać tutaj.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału, przepis ustanawiający tak niską kwotę wolną utracił moc z dniem 30 listopada 2016 roku. Tym samym, Parlament zobowiązany został do uchwalenia nowych przepisów, zgodnie z którymi dochody w wysokości minimum egzystencjalnego nie podlegałyby opodatkowaniu. Przepisy dotyczące kwoty wolnej zostały zmienione w ostatnim dniu obowiązywania starej ustawy.

Przypomnijmy, iż Senat przyjął poprawkę, zgodnie z którą kwota wolna wzrosła do poziomu 6600 zł, ale... tylko dla osób zarabiających w ciągu roku nie więcej niż 6600 zł. Kwotę wolną wyższą od obecnej (ale niższą niż 6600 zł) otrzymały również osoby zarabiające w ciągu roku nie więcej niż 11000 zł. Z kolei osoby z zarobkami powyżej 127000 zł zostały od 2017 roku pozbawione prawa do kwoty wolnej. Szczegóły przyjętego rozwiązania omówione zostały tutaj.

Czy zatem obecna zapowiedź ministerstwa finansów oznacza zwiększenie kwoty wolnej dla wszystkich czy znowu tylko dla niektórych grup podatników? Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne dopiero po publikacji konkretnego projektu ustawy. Jednakże samo zawarcie deklaracji podwyższenia kwoty wolnej w dokumencie o zasięgu unijnym, oznaczać może, iż nowa kwota wolna będzie wywierać skutki finansowe na budżet państwa. To zaś oznacza, że planowane zmiany mogą nie być jedynie atrapą podwyżki (jak w przypadku poprzedniej nowelizacji), lecz mogą oznaczać rzeczywiste podejście do kwestii zwiększenia kwoty wolnej.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Będzie wyższy limit zwolnienia z VAT
  Kwota wolna będzie wzrastać co roku o 1000 zł
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?