24/11/2016
Wydatki na paliwo będą jednak kosztem w 100%. Ministerstwo finansów uwzględniło krytyczne uwagi przedsiębiorców i wycofało z ustawy niekorzystne dla firm zapisy.
Jak pisaliśmy kilka dni temu, jedna z ustaw składających się na Konstytucję Biznesu zawierała wyjątkowo niekorzystne dla przedsiębiorców zapisy dotyczące ograniczenia kosztów firmowych (szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj).
Przypomnijmy, iż zaproponowany przez ministerstwo finansów projekt ustawy o uproszczeniach podatkowych zakładał daleko idące ograniczenia w odliczaniu kosztów związanych z eksploatacją samochodu firmowego. Zgodnie z projektem, wydatki na zakup paliwa, jak również wszelkie inne wydatki związane z eksploatacją samochodu (naprawy, ubezpieczenia, zakup części) nie mogłyby być już dłużej zaliczane w całości do kosztów uzyskania przychodu. Projekt zakładał bowiem, iż do kosztów zaliczyć będzie można jedynie 50% kwoty każdego takiego wydatku. Identyczne ograniczenie miało zostać wprowadzone w przypadku amortyzacji samochodu. Również i w tym przypadku kosztem firmy miała być jedynie połowa odpisu amortyzacyjnego.
W ciągu kilku dni od opublikowania projektu ustawy, przez media przetoczyła się fala krytyki ze strony środowiska przedsiębiorców, którzy przyjęli projektowane zmiany jako kolejny etap zaostrzania polityki fiskalnej państwa. Co ciekawe, głos przedsiębiorców okazał się tym razem wyjątkowo donośny, a reakcja ministerstwa wyjątkowo szybka i... pozytywna. W wyniku krytycznych głosów za strony przedsiębiorców, ministerstwo finansów całkowicie wycofało się bowiem z niekorzystnych dla przedsiębiorców zmian.
W komunikacie wystosowanym przez ministerstwo finansów możemy przeczytać, iż:
"Głos biznesu jest dla nas ważny, dlatego w reakcji na dotychczasowe opinie kierujemy do dodatkowych analiz część rozwiązań zaproponowanych w projekcie ustawy o uproszczeniach podatkowych dla przedsiębiorców."
Ministerstwo uwzględniło krytyczne głosy przedsiębiorców i już po pięciu dniach od pierwszej publikacji projektu ustawy, opublikowało kolejną, zmienioną wersję tego dokumentu.
Po korekcie dokumentu, z ustawy zniknęły jakiekolwiek odniesienia do kwestii odliczania kosztów związanych z utrzymaniem i eksploatacją auta. Zniknęły również zapisy dotyczące ograniczenia odliczeń odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że kwestie te będą regulowane tak jak dotychczas i przedsiębiorcy nie stracą możliwości odliczania kosztów w pełnej wysokości.
Dla zainteresowanych publikujemy dla porównania obecną wersję ustawy (tutaj) oraz nieaktualną już wersję pierwotną, która zawierała (w art.4, pkt 5) niekorzystne podatkowo zapisy (do pobrania tutaj).
Zobacz również: | Jak uniknąć wyższych składek ZUS? |
Amortyzacja prywatnego mieszkania jako koszt firmy | |
Składki ZUS: Będzie jeden przelew zamiast czterech | |