Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Samochód na firmę wrzucimy w koszty w 100%, nawet wtedy, gdy jeździmy nim prywatnie

 

16/11/2023

(30/11/2022)

urzad-skarbowy-very-big

W oficjalnej interpretacji, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, iż wydatki na zakup i ubezpieczenie auta firmowego stanowią w całości koszt uzyskania przychodu. Nawet wówczas, gdy samochód taki wykorzystywany jest do celów prywatnych.

 



Zachodzące od kilku lat zmiany legislacyjne konsekwentnie zmieniają na niekorzyść sytuację tych osób prowadzących działalność gospodarczą, które w kosztach firmy rozliczają wydatki związane z użytkowaniem firmowych samochodów.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2013 roku każdy przedsiębiorca korzystający z samochodu w ramach prowadzonej działalności, mógł zarówno odliczać pełną kwotę VAT, jak i zaliczać w całości do kosztów kwoty wydatków poniesionych w związku z używaniem firmowego samochodu.


Sytuacja zmieniła się diametralnie w roku 2014, gdy wprowadzono ograniczenie w odliczaniu podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych związanych z utrzymaniem firmowego auta. Od tej pory przedsiębiorca nieprowadzący szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, może odliczyć jedynie 50% kwoty podatku VAT z faktur dotyczących napraw samochodu, serwisowania, zakupu części zamiennych, opon, płynów eksploatacyjnych itp. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.

Sytuacja przedsiębiorców pogorszyła się jeszcze bardziej wraz z początkiem roku 2019, gdy wprowadzono dodatkowe ograniczenie. Tym razem dotyczyło ono możliwości zaliczania wydatków eksploatacyjnych do kosztów uzyskania przychodu. Od 2019 roku wprowadzono bowiem zasadę, iż w przypadku gdy firma nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu, wydatki związane z eksploatacją samochodu (naprawy, części zamienne, opony) można zaliczyć do kosztów firmy jedynie w 75%. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Co istotne, oba ograniczenia odnoszą się do przedsiębiorców, którzy nie prowadzą ewidencji przebiegu pojazdu, a więc co do których domniemywa się, że wykorzystują samochód firmowy również do celów prywatnych. Stąd właśnie ograniczenie w odliczeniu VAT i pełnym zaliczaniu do kosztów.

Skoro jednak ograniczeniom podlegają wydatki eksploatacyjne, to co z kosztem zakupu i ubezpieczenia samochodu, w przypadku gdy auto używane jest również w celach prywatnych?

W tej sytuacji w sposób naturalny pojawiły się wśród przedsiębiorców wątpliwości co do możliwości zaliczania w całości również takich pozycji kosztowych, jak amortyzacja samochodu czy też wydatki związane z ubezpieczeniem auta. I niestety, wątpliwości te mieli również niektórzy urzędnicy skarbowi.

Sytuacja została jednak ostatecznie wyjaśniona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który już w 2019 roku wydał interpretację podatkową w tym zakresie.

Interpretacja (sygn. 0115-KDIT2-3.4011.380.2019.2.AD) w sposób jednoznaczny rozstrzyga na korzyść podatników, iż zarówno odpisy amortyzacyjne, jak również wydatki związane z ubezpieczeniem samochodu (OC, AC, NW, Assistance) można w całości zaliczać do kosztów uzyskania przychodu, nawet wówczas gdy przedsiębiorca wykorzystuje auto firmowe również w celach prywatnych, niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zaliczanie wymienionych składników (koszty zakupu i koszty ubezpieczenia) w 100% do kosztów uzyskania przychodu możliwe jest pomimo tego, iż w tym samym czasie i w odniesieniu do tego samego auta, wydatki eksploatacyjne (naprawy, itp.) zaliczane są do kosztów jedynie w 75%.

Z pełną treścią interpretacji można zapoznać się na tej stronie.

Zobacz również:  Rusza wsparcie finansowe dla małych firm
  Składki ZUS na 2024 rok
  Zakup roweru można wrzucić w koszty firmy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?