Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Spadną podatki dla kolejnych firm

 

25/10/2017

urzad-skarbowy-very-big

Zmiany w ustawach podatkowych umożliwią kolejnym firmom uzyskanie statusu małego podatnika. A to oznacza znaczne obniżenie ich obciążeń fiskalnych.

 Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Nowelizacje te wprowadzają zmiany w definicji tzw. "małego podatnika", co pociągnie za sobą dość istotne zmiany w kwestii obciążeń podatkowych dla wielu polskich firm.

Przypomnijmy, iż status "małego podatnika" umożliwia przedsiębiorcy korzystanie z kilku istotnych preferencji podatkowych.

Po pierwsze, mały podatnik ma możliwość korzystania z rozliczeń kwartalnych w podatku dochodowym i tym samym, odroczenia w czasie zaliczek na podatek. Drugą korzyścią płynącą z posiadania takiego statusu jest możliwość korzystania z jednorazowej amortyzacji w wysokości 50 tys. EUR, w ramach pomocy de minimis. Obie te preferencje dotyczą zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych (podlegających pod ustawę o PIT), jak i spółek prawa handlowego rozliczających się w ramach CIT.


Dodatkowo, w przypadku płatników podatku CIT, status małego podatnika daje możliwość płacenia obniżonej stawki CIT w wysokości 15%, zamiast normalnej stawki 19% (szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj).

Nowelizacje ustaw przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju rozszerzają krąg podmiotów, które otrzymają status małego podatnika i tym samym, zaczną korzystać z preferencji podatkowych przysługujących takim firmom.

Zgodnie z nowymi przepisami, podwyższeniu ulegnie bowiem próg przychodów uprawniający do uzyskania statusu małego podatnika. Dotychczasowy próg w wysokości 1,2 mln EUR zostanie podwyższony do poziomu aż 2 mln EUR. Co ważne, powyższa zmiana definicji małego podatnika została wprowadzona zarówno do ustawy o CIT, jak i ustawy o PIT.

Według szacunków ministerstwa, podmioty które zaczną korzystać z opisanych preferencji po wejściu nowelizacji w życie, dzięki zmianom zaoszczędzą na podatkach aż 600 mln zł. I to tylko w pierwszym roku obowiązywania nowej ustawy.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Niższe składki przez 3 lata
  Limit jednorazowej amortyzacji wzrośnie do 10 tys. zł
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?