Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Test przedsiębiorcy trafia do kosza. Ale będą zmiany w przepisach.

 

29/04/2019

urzad-skarbowy-very-big

Rząd rezygnuje z testu przedsiębiorcy. Zamiast tego, do istniejącej ustawy o PIT wprowadzone zostaną zmiany w definicji przychodu. Co to oznacza dla firm na podatku liniowym?

 Przypomnijmy, że ponad miesiąc temu przedstawiciele ministerstwa finansów ujawnili informację o trwających w resorcie pracach nad tzw. testem przedsiębiorcy. Wspomniany test miał być narzędziem służącym w przyszłości do weryfikowania, czy osoby rozliczające się podatkiem liniowym, są prawdziwymi przedsiębiorcami, czy też wykonują w rzeczywistości pracę etatową, a rejestracja działalności gospodarczej służy im jedynie do zmniejszenia obciążeń podatkowych. Szczegółowo na temat tych zapowiedzi pisaliśmy w tym artykule.


Zapowiedzi resortu finansów spotkały się z natychmiastową reakcją Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w szczególności zaś jej szefowej Jadwigi Emilewicz, która zdecydowanie przeciwstawiła się wprowadzeniu takiego testu. Sprawę wyjaśniło zeszłotygodniowe posiedzenie Rady Ministrów. Po spotkaniu szefowych obu resortów uzgodniono, że rząd rezygnuje z wprowadzenia testu przedsiębiorcy. Pomysł ten został ostatecznie wykreślony z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Informację tę przekazała mediom Jadwiga Emilewicz:

"Nie będzie testu przedsiębiorcy. Takie jest postanowienie środowej Rady Ministrów. Jednocześnie w ramach Rady Dialogu Społecznego mamy wypracować zasady egzekwowania dziś obowiązującego prawa."

Druga część wypowiedzi szefowej resortu przedsiębiorczości sugeruje jednak, że w przyszłości podejmowane byłyby dodatkowe działania sprawdzające w ramach istniejących już przepisów. Czy to wszystko? Okazuje się, że nie.

Z przyjętej ostatecznie wersji Wieloletniego Planu Finansowego zniknęło co prawda samo określenie "testu przedsiębiorcy", ale znalazła się tam zapowiedź planowanych od 2020 r. "istotnych zmian o charakterze systemowym", wśród których możemy znaleźć m.in.:

"uszczelnienie kwalifikacji przychodów do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza".

Według komentatorów ekonomicznych stwierdzenie takie oznacza zapowiedź rychłej zmiany definicji przychodu biznesowego w ustawie o PIT. Zmiana taka miałaby spowodować ograniczenie samozatrudnienia w sytuacjach, w których de facto mamy od czynienia z pracą etatową.

O tym, w jaki sposób rząd zamierza zmienić tę ustawową definicję i jak istotnie może ona wpłynąć na ograniczenie wykorzystania podatku liniowego, dowiemy się zapewne dopiero po opublikowaniu gotowego projektu nowej ustawy o PIT. Jeśli zmiany te mają być wprowadzone już od stycznia przyszłego roku, to projekt taki powinniśmy poznać już w ciągu najbliższych czterech miesięcy. O wszelkich zmianach w tym zakresie będziemy na bieżąco informowali na naszych stronach.  

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Będzie nowa skala podatkowa
  Niższa stawka PIT również dla małych firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?