Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ulga rodzinna to aż 290 tys. zł zwolnienia z podatku

 

28/02/2024

(21/02/2023)

urzad-skarbowy-very-big

Duża rodzina może skorzystać z dodatkowego zwolnienia podatkowego. Po uwzględnieniu wszystkich ulg, nieopodatkowany dochód małżonków wynosi aż 290 tys. zł. Ze zwolnienia mogą skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą.

 Przypomnijmy, że przepisy podatkowe uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu wprowadziły dodatkowe zwolnienie podatkowe dla rodziców wychowujących przynajmniej czwórkę dzieci.

Obowiązująca od stycznia 2022 roku ulga dla rodzin 4+ polega na zwolnieniu z podatku dochodowego przychodów podatnika do kwoty 85528 zł.

Co istotne, zwolnieniem objęci są oboje rodzice w rodzinie wielodzietnej. Każde z nich może więc skorzystać z kwoty zwolnienia w wysokości 85528 zł. Łącznie więc zwolnienie przypadające na rodzinę wynosi aż 171 tys. zł.

To jednak nie wszystko. Oprócz bowiem kwoty samego zwolnienia, oboje rodzice mogą wykorzystać standardową kwotę wolną od podatku. Kwota ta od 2022 roku wynosi 30 tys. zł. Łączne zwolnienie dla rodziny - po uwzględnieniu kwoty wolnej - wynosi więc aż 231 tys. zł.


Co więcej, rodzice skorzystać mogą - tak jak w poprzednich latach - również z tzw. ulgi prorodzinnej, a więc dodatkowego odliczenia od podatku. W przypadku czwórki dzieci odliczenie to wynosi 6924 zł. Takie pomniejszenie podatku przekłada się więc na dodatkowy nieopodatkowany dochód w wysokości aż 57700 zł.

Po uwzględnieniu wszystkich tych ulg i odliczeń, pierwsza złotówka podatku PIT do zapłaty w rodzinie wielodzietnej pojawia się dopiero przy łącznych dochodach na poziomie 288 756 zł.

 

Zwolnienie z PIT również na działalności gospodarczej

Zwolnieniem podatkowym dla rodzin 4+ objęte zostały nie tylko osoby osiągające dochody z umów o pracę i umów zlecenia. Z ulgi dla rodzin wielodzietnych skorzystać mogą bowiem także osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcy skorzystają z nowego zwolnienia zarówno w przypadku gdy rozliczają się według skali podatkowej, jak i wtedy, gdy odprowadzają podatek liniowy. Zwolnienie obejmuje również przychody osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Warto przy tym nadmienić, iż wyliczenia dotyczące całkowitej kwoty zwolnienia przedstawione powyżej (289 tys. zł) w przypadku działalności gospodarczej dotyczą jedynie tych osób, które rozliczają się według skali podatkowej. Tylko w tym przypadku bowiem istnieje możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku oraz odliczenia ulgi prorodzinnej.

Przedsiębiorcy na ryczałcie oraz rozliczający się podatkiem liniowym nie mogą korzystać z kwoty wolnej i ulgi prorodzinnej. W ich przypadku zwolnienie sprowadzi się zatem jedynie do ulgi 4+, a więc do kwoty 171 tys. zł na rodzinę. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać dopłatę do paliwa w 2024 roku
  Ważne zmiany w podatkach i ZUS w 2024 roku
  Zwolnienie ze składki zdrowotnej w 2024 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?