Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wizyta u psychologa w kosztach firmy

 

15/05/2024

urzad-skarbowy-very-big

Przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na psychoterapię do kosztów uzyskania przychodu. Tak wynika z oficjalnej interpretacji podatkowej wydanej przez Krajową Informację Skarbową.

 O wydanie interpretacji podatkowej wystąpił przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie ratownictwa medycznego.

Według przedsiębiorcy, praca w charakterze ratownika wiąże się z wysokim poziomem stresu i powoduje duże obciążenie psychiczne. Przedsiębiorca często podejmuje decyzje pod presją czasu, spotykając się nierzadko z agresywnymi reakcjami innych osób. Praca w trudnych warunkach obarczona jest zatem dużym ryzykiem wypalenia zawodowego i chorób psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe.

W związku z powyższym, przedsiębiorca zdecydował się na sesje u psychoterapeuty, które mają na celu rozładowanie napięcia oraz neutralizację negatywnych emocji. Wizyty u psychologa pomagają przedsiębiorcy w obniżeniu poziomu stresu i rozwijaniu empatii oraz zapobiegają wypaleniu zawodowemu.


Według przedsiębiorcy, sesje terapeutyczne pozwalają mu pracować w sposób efektywny, zapobiegając absencji w pracy. Tym samym, wizyty u psychologa zapewniają mu osiąganie regularnych przychodów z działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca wystąpił więc do władz skarbowych z pytaniem, czy wydatki poniesione na psychoterapię mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy i uznał, że wskazane przez niego wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.148.2024.2.HJ) możemy przeczytać, iż:

"Sesje u psychoterapeuty pomagają nabierać lepszej odporności na stres i sytuacje trudne, zapobiegając absencji w pracy z powodu choroby, co wiążę się bezpośrednio z osiąganiem, zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów. (...) Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że poniesione przez Pana opłaty za sesje u psychoterapeuty mogą stanowić koszt uzyskania przychodów (...)"

Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.


Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Bezzwrotne wsparcie dla firm w 2024 roku
  Wydatki na jedzenie jako koszt uzyskania przychodu
  Wizyta u kosmetyczki w kosztach firmy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?