Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wszystkie kraje regionu mają już podatek liniowy. Z wyjątkiem Polski.

 

15/07/2015

(13/11/2013)

podatki-big

Wprowadzenie podatku liniowego obiecywano Polakom już 10 lat temu. Do dziś go nie mamy. W tym czasie podatek liniowy zdążyły jednak wprowadzić wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

 Postulat wprowadzenia liniowego podatku dochodowego w Polsce pojawił się już w latach 90-tych ubiegłego wieku. Dyskusja nad wprowadzeniem podatku liniowego ożyła jednak szczególnie w roku 2005 przy okazji wyborów parlamentarnych. Zwolennikiem wprowadzenia jednej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych była wówczas Platforma Obywatelska.

Postulat ten pojawił się powtórnie ze zdwojoną mocą podczas kampanii wyborczej PO w 2007 roku. Wprowadzenie podatku liniowego stanowiło wtedy jedno z dziesięciu głównych zobowiązań Platformy. Pomysł wprowadzenia podatku liniowego był wówczas jedną z głównych obietnic, które doprowadziły tę partię do zwycięstwa wyborczego w 2007 r.

Platforma Obywatelska wygrała wybory i... natychmiast zapomniała o idei podatku liniowego. Choć od 2008 roku ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zmieniana była aż 21 razy, to do dnia dzisiejszego, tj. po 8 latach nieprzerwanych rządów, partia Donalda Tuska i Ewy Kopacz nie zgłosiła nawet projektu przepisów wprowadzających taki podatek.

A jak jest w innych państwach naszego regionu? Analiza systemów podatkowych państw Europy Środkowo-Wschodniej doprowadza nas do zaskakujących wniosków. Otóż w okresie kilku ostatnich lat, WSZYSTKIE państwa w naszym regionie wprowadziły podatek liniowy. Stawka podatku liniowego w poszczególnych państwach kształtuje się następująco:

Kraj

Stawka PIT

 Białoruś 12%
 Bułgaria 10%
 Czechy 15%
 Estonia 21%
 Litwa 15%
 Łotwa 25%
 Rosja 13%
 Rumunia 16%
 Słowacja 19%
 Ukraina 13%
 Węgry 16%
 Polska 18%  i  32%

Polska jest obecnie jedynym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym wciąż obowiązuje progresywny podatek dochodowy. Na domiar złego, obowiązujące obecnie stawki tego podatku (18% i 32%) są absolutnym rekordem fiskalizmu w regionie. Wyższa stawka (32%) jest zdecydowanie najwyższą stawką podatkową obowiązującą we wszystkich analizowanych krajach. W przypadku stawki niższej (18%) nie wypadamy dużo lepiej. Jest to bowiem wciąż jedna z najwyższych stawek podatkowych w regionie. Jedynie trzy kraje mają stawkę wyższą od naszej niższej stawki. Jednak nawet te trzy kraje nie przebiły polskiego poziomu 32%.

Warto zauważyć, że podatek liniowy wprowadzono we wszystkich krajach regionu, niezależnie od tego w jakim systemie gospodarczo-politycznym dany kraj się znajduje. Jednolitą stawkę podatku wprowadzono bowiem zarówno w krajach regionu będących członkami Unii Europejskiej, jak i w tych, które znajdują się poza Unią.

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Polski system podatkowy gorszy niż w... Ugandzie
  Podatki w Polsce znacznie wyższe niż w krajach UE
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?