Wydatki na zakup i utrzymanie psa mogą stanowić koszt uzyskania przychodu tylko w przypadku, gdy pies pełni funkcję stróżującą. Jeśli działalność gospodarcza prowadzona jest w domu, to wydatki na psa stanowią koszt firmowy jedynie w części.
Pismo
z dnia 9 maja 2023 r.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1059.2022.4.MAP
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe.
Szanowny Panie,
stwierdzam, żże Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 25 lutego 2023 r. (wpływ 25 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu przyszłego
Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą. Uzyskuje Pan przychody z działalności związanej z branżą IT. Tworzy również i udostępnia filmy na profilu... oraz w mediach społecznościowych. Zamierza Pan do swojej działalności zakupić psa. Pies występowałby w filmach i materiałach udostępnianych przez Pana promujących działalność gospodarczą. Podkreśla Pan, że materiały z psami mają często pozytywny odbiór, który potwierdzają komentarze na temat psa. Relacje i komentarze wpływają na oglądalność i popularność udostępnianych materiałów. Poszerzanie rozpoznawalności niewątpliwie wiąże się z pozyskiwaniem nowych klientów. Prowadzi Pan działalność na wydzielonej powierzchni w domu. Klienci, którzy będą przyjeżdżali skorzystać z usług stacjonarnych będą mieć możliwość w trakcie świadczenia dla nich usług bawić się z psem. Umożliwi Pan również klientom przyjeżdżanie z własnymi psami, by mogły spędzić razem czas w oczekiwaniu na finalizację usługi, którą Pan świadczy. Przyczyni się to do pogłębienia relacji oraz przywiązania do Pana firmy. Pies będzie pełnił również funkcje stróżujące. Odpowiednie przeszkolenie pozwoli zapobiec kradzieży sprzętu lub dokumentacji. Koszty poniesione na wyżywienia i wyszkolenie psa będą stanowiły funkcje ochronne oraz gwarantowały bezpieczeństwo. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podlegającym pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Prowadzi działalność gospodarczą od 8 maja 2014 r.
Pana działalność gospodarcza obejmuje zakres:
- 62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych;
- 62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych;
- 47.41.Z - Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
- 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem;
- 62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki;
- 62.03.Z - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi;
- 95.11.Z - Naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych.
Jest Pan opodatkowany na zasadach ogólnych, tj. skalą podatkową. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan, że zakupił Pan psa w kwietniu 2020 r., jako szczeniaka. Jest to pies rasy bokser. Został przez Pana kupiony jako szczeniak. Obecnie jest to dorosły pies. Pies został zakupiony za cenę 1800 zł. Pies został zakupiony w celu wykorzystywania go w działalności gospodarczej. Początkowo po zakupie jako szczeniak nie pełnił funkcji stróżujących z powodu młodego wieku, natomiast obecnie stróżuje zapewniając ochronę poufnych danych. Planuje Pan wykorzystywać psa w celach marketingowych, jako reklamę firmy. Pies spełnia bardzo dobrze zadanie wspomagania pozytywnych relacji z klientami, pilnuje całej firmy. Planowane wydatki na utrzymanie psa takie jak: koszty wyżywienia (w szczególności karma), opieki weterynaryjnej (koszt usługi weterynaryjnej, szczepionki) oraz wydatki na akcesoria spacerowe, (smycz, obroża, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia). W momencie złożenia uzupełnienia wniosku, pies jest szkolony przez Pana, w późniejszym okresie mogą być to wydatki na tresera lub behawiorystę psów. Kosztem będzie wynagrodzenie dla osoby wykonującej tę usługę. Wydatki są planowane i nie znany jest ich konkretny termin poniesienia. Pies stróżuje zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pies będzie służył celom marketingowym firmy, co w dalszej konsekwencji przyczyni się do zwiększenia przychodu oraz zwiększenia rozpoznawalności firmy. Pies nawiązując pozytywne relacje z klientami firmy zwiększy przywiązanie klienta do firmy, co wpłynie na nawiązywanie długotrwałej współpracy, która zapewni stałe przychody w działalności gospodarczej. Materiały z udziałem psa wpływać będą również na poszerzanie grona klientów, jak i zwiększenie na popularność firmy, co pozwoli dotrzeć do nowych klientów. Klienci, którzy będą przyjeżdżali skorzystać z usług stacjonarnych będą mieć możliwość w trakcie świadczenia dla nich usług bawić się z psem. Umożliwi Pan również klientom przyjeżdżać z własnymi psami, by mogły spędzić razem czas w oczekiwaniu na finalizację usługi, którą Pan świadczy. Przyczyni się to do pogłębienia relacji oraz przywiązania do Pana.
Pies będzie pełnił również funkcje stróżujące. Będzie chronił sprzęt oraz dokumentację wykorzystywaną w działalności gospodarczej, co niewątpliwie zabezpiecza źródło przychodu. Zamierza Pan zaliczyć wydatki po otrzymaniu pozytywnej interpretacji podatkowej. Zadane przez pana pytanie dotyczy zdarzenia przyszłego, czyli poniesionych w przyszłości wydatków na wyżywienie, opiekę weterynaryjną i wydatki na akcesoria spacerowe, czyli smycz, obrożę, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia. Doprecyzował Pan, że zakup psa nie jest przedmiotem zapytania. Przedmiotem zapytania są koszty związane z utrzymaniem psa wskazane powyżej.
Pytanie
Czy będzie Pan mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki w związku z utrzymaniem psa?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.
W art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawarto katalog wydatków, które nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem, bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.
A zatem, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik);
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;
- został właściwie udokumentowany;
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy podatkowej.
Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Konstrukcja art. 22 ust. 1 cyt. ustawy - daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 23 ust. 1 tej ustawy) pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni lub pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu bądź zachowanie źródła przychodu.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Biorąc powyższe pod uwagę, uważa Pan, że wydatki niezbędne do funkcjonowania psa (m.in. wyżywienie oraz opieka weterynaryjna) stanowią koszty uzyskania przychodów.
Pies tak jak zostało to wskazane w zdarzeniu przyszłym będzie przyczyniał się do pozyskiwania nowych klientów, zabezpieczania oraz poszerzania relacji z obecnymi klientami, będzie również pełnił funkcje ochronne sprzętu oraz dokumentacji. Niewątpliwie wpłynie również na atrakcyjność firmy i jej wyróżnienie się na rynku. Rasa psa to bokser. Psa zakupił Pan w kwietniu 2020 r., jako szczeniaka. Pies został zakupiony za cenę 1 800 zł. Pies został zakupiony w celu wykorzystywania go w działalności gospodarczej. Początkowo po zakupie, jako szczeniak nie pełnił funkcji stróżujących z powodu młodego wieku, natomiast obecnie stróżuje zapewniając ochronę poufnych danych. Obecnie planuje Pan również wykorzystywać psa w celach marketingowych, jako reklamę firmy. Planowane wydatki na utrzymanie psa to koszty wyżywienia (w szczególności karma), opieka weterynaryjna (koszt usługi weterynaryjnej, szczepionki) oraz wydatki na akcesoria spacerowe (smycz, obroża, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia). Obecnie pies jest szkolony przez Pana, w późniejszym okresie mogą być to wydatki na tresera lub behawiorystę psów. Kosztem będzie wynagrodzenie dla osoby wykonującej tę usługę. Wydatki są planowane i nie znany jest ich konkretny termin poniesienia. Pies stróżuje zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pies będzie służył celom marketingowym firmy, co w dalszej konsekwencji przyczyni się do zwiększenia przychodu oraz zwiększenia rozpoznawalności firmy. Pies nawiązując pozytywne relacje z klientami firmy zwiększy przywiązanie klienta do firmy, co wpływa na nawiązywanie długotrwałej współpracy, która zapewni stałe przychody w działalności gospodarczej. Materiały z udziałem psa wpływać będą również na poszerzanie grona klientów, jak i zwiększenie popularności firmy, co pozwoli dotrzeć do nowych klientów. Klienci, którzy będą przyjeżdżali skorzystać z usług stacjonarnych będą mieć możliwość w trakcie świadczenia dla nich usług bawić się z psem. Umożliwi Pan również klientom przyjeżdżanie z własnymi psami, by mogły spędzić razem czas w oczekiwaniu na finalizację usług, które Pan świadczy. Przyczyni się to do pogłębienia relacji oraz przywiązania do Pana firmy. Pies będzie pełnił również funkcje stróżujące. Będzie chronił sprzęt oraz dokumentacje wykorzystywaną w działalności gospodarczej, co niewątpliwie zabezpiecza źródło przychodu. Zamierza Pan zaliczyć wskazane we wniosku wydatki do kosztów uzyskania przychodów po otrzymaniu pozytywnej interpretacji podatkowej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów tak, aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Wyrażenie "w celu osiągnięcia przychodów" zawarte we wskazanym art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Należy zauważyć, że przez sformułowanie "w celu" należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot "celowości", jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).
W związku z powyższym, kosztem uzyskania przychodu są wszelkie wydatki, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu i nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powyższego uznać więc należy, że aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Należy również podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący tę działalność, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów.
Przy czym związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Koszty uzyskania przychodów nie są kosztami uzyskania jakichkolwiek przychodów, lecz zawsze związane są z uzyskaniem przychodu z konkretnego źródła. Koszty uzyskania przychodu z danego źródła pomniejszają przychody z tego właśnie źródła. Koszty te są zatem ściśle i funkcjonalnie przyporządkowane do danego źródła przychodów.
Co warte podkreślenia w kontekście niniejszej sprawy, jednym z warunków zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest poniesienie go w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Wskazane przez Pana wydatki związane z utrzymaniem psa nie zostały wprost wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Jednak fakt, że dany wydatek nie został ujęty w art. 23 ust. 1 tej ustawy, nie uprawnia do automatycznego przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
Zgodnie z wyrokiem NSA z 4 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3526/16 - "Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczy kwalifikator, jakim jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum."
W konsekwencji, kwestia kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów uzależniona jest od wykazania przez podatnika związku przyczynowo-skutkowego, czyli udowodnienia, że wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tego przychodu.
Do wskazanego związku przyczynowo-skutkowego NSA odniósł się także w wyroku z 8 sierpnia 2017 r., sygn. akt II FSK 1859/15 gdzie stwierdził, że "Kryterium celowości nie wyznacza w sposobu ostry granicy pozwalającej odróżnić wydatki, które można uznać za koszy uzyskania przychodów, od tych które już nimi nie są. Niemniej jednak kryterium to nie może służyć rekomendowaniu otwartego ciągu zdarzeń, tworząc w ten sposób niekończący się związek skutkowo-przyczynowy."
W doktrynie wskazuje się, że zwrot "w celu uzyskania przychodu" nie powinien być interpretowany zbyt szeroko. Możność uzyskania przychodu przez dokonanie danego wydatku powinna być oceniana z uwzględnieniem zasad doświadczenia życiowego i praktyki obrotu gospodarczego. Nie jest bowiem wykluczone, że dany wydatek teoretycznie może się przyczynić do uzyskania przychodu, niemniej jednak faktycznie jest on obojętny dla uzyskiwania przychodu. W praktyce występują bowiem sytuacje, w których podatnicy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które przeznaczone są na realizację ich potrzeb osobistych, a ich możność przyczynienia się do powstania przychodu jest czysto teoretyczna.
Skoro zatem jednym z warunków zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest poniesienie go w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, kryterium uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu sprowadza się w istocie do ustalenia, czy mógł się on potencjalnie przyczynić do osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów bez względu na to, czy ów skutek się ziści. Wykazywany związek przyczynowo-skutkowy powinien mieć charakter obiektywny.
Z opisu wniosku wynika, że od 8 maja 2014 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą. Uzyskuje Pan przychody z działalności związanej z branżą IT. Tworzy również i udostępnia filmy na profilu... oraz w mediach społecznościowych. Działalność gospodarczą prowadzi Pan na wydzielonej powierzchni w domu. We własnym stanowisku, doprecyzował Pan, że w kwietniu 2020 r. zakupił Pan psa jako szczeniaka rasy bokser. Pies został zakupiony za cenę 1 800 zł w celu wykorzystywania go w działalności gospodarczej. Planuje Pan również wykorzystywać psa w celach marketingowych, jako reklamę firmy. Pies występowałby w filmach i materiałach udostępnianych przez Pana promujących działalność gospodarczą. Planowane wydatki na utrzymanie psa to koszty wyżywienia (w szczególności karma), opieka weterynaryjna (koszt usługi weterynaryjnej, szczepionki) oraz wydatki na akcesoria spacerowe (smycz, obroża, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia). Obecnie pies jest szkolony przez Pana, w późniejszym okresie mogą być to wydatki na tresera lub behawiorystę psów. Kosztem będzie wynagrodzenie dla osoby wykonującej tę usługę. Pies będzie pełnił również funkcje stróżujące. Będzie chronił sprzęt oraz dokumentację wykorzystywaną w działalności gospodarczej.
W przedstawionym zdarzeniu przyszłym ocenie podlega, czy zachodzi bezsporny i oczywisty związek wydatków na utrzymanie psa, z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą związaną z branżą IT. Pana działalność gospodarcza obejmuje następujący zakres: 62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych; 62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych; 47.41.Z - Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem; 62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki; 62.03.Z - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi oraz 95.11.Z - Naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych.
Zauważyć należy, że istnieje grupa zakupów, które nie mogą być uznane za związane z działalnością gospodarczą, gdyż ponoszą je osoby fizyczne niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też takiej działalności nie prowadzą. Każdy, niezależnie od tego jaki wykonuje zawód, dokonuje zakupu tego typu towarów, rzeczy, czy zwierząt.
Zgodnie z wyrokiem NSA z 16 października 2012 r., sygn. akt II FSK 430/11: "Wydatek należy oceniać mając na uwadze racjonalność określonego działania dla osiągnięcia przychodu. Poniesienie wydatku musi zatem być powiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, ukierunkowaną na uzyskanie przychodów; wydatek powinien, przynajmniej potencjalnie, wpływać na wielkość uzyskiwanych lub spodziewanych przychodów z tej działalności. Kosztowa kwalifikacja konkretnego wydatku u konkretnego podatnika musi więc uwzględniać charakter i profil prowadzonej działalności gospodarczej oraz ekonomiczną racjonalność poniesionego wydatku."
W opisanej przez Pana sytuacji, wydatki poniesione na utrzymanie psa nie mają ścisłego i niebudzącego wątpliwości związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Opisane wydatki nie wiążą się również z całokształtem funkcjonowania Pana firmy związanej z IT. Trudno wskazać obiektywny wpływ psa na uzyskanie przez Pana przychodu z działalności związanej z branżą IT. We wniosku wskazał Pan na poszerzanie rozpoznawalności w wyniku zamieszczania na profilu... i w mediach społecznościowych filmików z udziałem psa, jednak trudno jest racjonalnie powiązać psa z branżą IT. Wątpliwości budzi również wskazanie we wniosku, że klienci będą przyjeżdżać, aby skorzystać z usług w branży IT ze względu na możliwość zabrania z sobą swojego psa lub możliwość pobawienia się z Pana psem.
Niemniej jednak w opisie sprawy wskazał Pan, że pies będzie pełnił w działalności gospodarczej również funkcje stróżujące. Będzie chronił sprzęt oraz dokumentację wykorzystywaną w działalności gospodarczej.
Mając na uwadze powyższe okoliczności wynikające z powołanych przepisów prawa, w świetle zaprezentowanego opisu zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że wydatki związane z utrzymaniem psa w części w jakiej pies jest wykorzystywany na cele prywatne nie mogą stanowić koszów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe koszty, mimo że nie są ujęte w katalogu kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, nie mogą stanowić kosztów podatkowych, z uwagi na ich osobisty charakter.
Natomiast, ze względu na to, że pies będzie pilnował budynku związanego w części z Pana działalnością gospodarczą - czyli będzie ochraniał zarówno majątek związany z działalnością gospodarczą, jak i majątek prywatny, to kosztem uzyskania przychodu będą jedynie wydatki w takiej części, w jakiej pies będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a nie dla celów prywatnych.
Zatem, za koszt uzyskania przychodu można uznać (w części) wydatki związane z utrzymaniem psa w związku z pełnieniem przez niego funkcji stróżujących (zapobieganie kradzieży sprzętu lub dokumentacji) - czyli wydatki związane z zabezpieczeniem źródła przychodu z działalności gospodarczej.
Z uwagi na to, że nie może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całości wydatków związanych z utrzymaniem psa, stanowisko Pana uznano za nieprawidłowe.
Ponadto, pamiętać należy, że to na Panu, jako odnoszącemu korzyść z faktu zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodu, ciąży obowiązek wykazania w jakiej części wydatki te mają związek z prowadzoną przez Pana pozarolniczą działalnością gospodarczą oraz obowiązek ich właściwego udokumentowania.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wobec wskazania przez Pana w uzupełnieniu wniosku, że zakup psa nie jest przedmiotem zapytania, a przedmiotem zapytania są koszty związane z utrzymaniem psa niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie sprawy objętej zapytaniem. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz we własnym stanowisku.
Końcowo zaznaczyć należy, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa jesteśmy związani wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Pana oraz Pana stanowiskiem, tym samym dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku ww. postępowań okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia.
POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji
* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej: Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako "p.p.s.a.".
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):
* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo
* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).
Zobacz również: | Jak obniżyć składki ZUS w małej firmie? |
Wydatki na masażystę są kosztem firmy | |
Wizyta u psychologa w kosztach firmy | |