Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zakaz płatności gotówką powyżej 8 tys. zł

 

20/07/2022

(28/10/2021)

urzad-skarbowy-very-big

Już wkrótce firmy stracą możliwość rozliczania się w gotówce, jeśli kwota transakcji przekroczy 8000 zł. Nowe przepisy wprowadzają również limit transakcji gotówkowych dla zwykłych konsumentów.

 Przypomnijmy, że od stycznia 2022 roku przedsiębiorców obowiązują nowe przepisy uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu.

O zmianach podatkowych wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu pisaliśmy już wcześniej. Przypomnijmy, że całkowitej zmianie uległ m.in. sposób obliczania składki zdrowotnej. Wprowadzona została również podwyższona kwota wolna od podatku oraz nowe ulgi i zwolnienia podatkowe (zobacz więcej).

Co jednak istotne, nie wszystkie przepisy Polskiego Ładu weszły w życie już w 2022 roku. Część zmian zacznie bowiem obowiązywać dopiero za kilka miesięcy. Wśród ważnych zmian, które czekają nas w przyszłym roku jest m.in. zmiana sposobu rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami, jak również sposobu dokonywania płatności przez zwykłych konsumentów.


 

Limit płatności gotówką obniżony do 8 tys. zł

Przypomnijmy, że już w 2017 roku Ustawa Prawo Przedsiębiorców wprowadziła rewolucyjne przepisy, na mocy których przedsiębiorcy objęci zostali zakazem rozliczeń gotówkowych w przypadku transakcji opiewających na kwoty powyżej 15 tys. zł.

Przepisy Polskiego Ładu idą jeszcze dalej. Nowelizacja ustawy zawarta w ramach Polskiego Ładu przewiduje bowiem obniżenie limitu transakcji gotówkowych do kwoty 8000 zł. Od stycznia 2023 roku, każda transakcja powyżej tej kwoty rozliczona musi zostać w formie bezgotówkowej.

Przedsiębiorca, który pomimo zakazu, przekaże kontrahentowi płatność w gotówce dla transakcji opiewającej na kwotę powyżej 8 tys. zł, zgodnie z przepisami nie będzie mógł zaliczyć kwoty takiej transakcji do kosztów uzyskania przychodu.

 

Limit transakcji gotówkowych również dla konsumentów

Oprócz obniżenia obowiązujących dotychczas limitów, nowe przepisy wprowadzają również zupełnie nowe limity dla obrotu gotówkowego.

Do tej pory, limity dla transakcji gotówkowych obowiązywały bowiem jedynie w transakcjach zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami (transakcje B2B). Nowe przepisy zakładają jednak wprowadzenie podobnych limitów również dla płatności dokonywanych na rzecz firmy przez konsumenta. Limit dla takich płatności konsumenckich (transakcje C2B) wyniesie 20 tys. zł.

Już od stycznia 2023 roku zakazane będzie zatem dokonywanie jakichkolwiek płatności gotówkowych, jeśli łączna wartość transakcji przekroczy kwotę 20 000 zł.

Nowe przepisy wchodzą w życie już 1 stycznia 2023 roku. Pełna treść przepisów dostępna jest tutaj.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Nowe zasady fakturowania
  Składki ZUS w 2023 roku jeszcze wyższe niż zakładano
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?