Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zakazu gotówki nie będzie

 

12/04/2023

urzad-skarbowy-very-big

Zakaz płatności gotówką w transakcjach powyżej 8 tys. zł miał zacząć obowiązywać już za kilka miesięcy. Ale nowa ustawa, która właśnie trafiła do Sejmu, całkowicie cofa te ograniczenia.

 Przypomnijmy, że nowe, rygorystyczne limity płatności gotówką uchwalone zostały już w ramach tzw. Polskiego Ładu. Uchwalone wówczas ograniczenia dla płatności gotówkowych nie weszły jednak w życie od razu, lecz miały zacząć obowiązywać w późniejszych terminach.

Obecny limit płatności gotówkowych wynosi 15 tys. zł i dotyczy tylko transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Nowelizacja ustawy zawarta w ramach Polskiego Ładu przewiduje jednak obniżenie tego limitu do kwoty 8 tys. zł. Co więcej, nowe przepisy wprowadzają również zupełnie nowy limit dla obrotu gotówkowego, tj. dla płatności dokonywanych na rzecz firmy przez konsumenta. Limit dla takich płatności konsumenckich miał wynieść 20 tys. zł. Szczegółowo na temat nowych limitów dla transakcji gotówkowych pisaliśmy w tym artykule.


Przepisy dotyczące nowych, znacznie obniżonych limitów zostały już uchwalone i pierwotnie miały zacząć obowiązywać już w 2023 roku. Uchwalona w zeszłym roku nowelizacja ustawy przesunęła jednak ten termin na 1 stycznia 2024 roku. Teraz okazuje się, że nowe ograniczenia gotówkowe mogą nie wejść w życie w ogóle.

W dniu wczorajszym do Sejmu wpłynął bowiem poselski projekt ustawy, która całkowicie uchyla wprowadzone wcześniej limity. Co ciekawe, projekt złożony został przez grupę posłów PiS, którzy w uzasadnieniu do projektu ustawy argumentują, iż:

"Zmiana ta może prowadzić do komplikacji niektórych rodzajów transakcji, szczególnie dokonywanych przez mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców, w tym rzemieślników oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, stąd konieczne jest zniesienie przewidzianych do wprowadzenia ograniczeń w tym zakresie, w szczególności w związku z trudną sytuacją przedsiębiorców spowodowaną konfliktem zbrojnym na Ukrainie i wzrastającą z powodu tego konfliktu inflacją."

Autorzy projektu wskazują również na problemy, które mogą pojawić się w transakcjach, w których istotną rolę odgrywa kwestia zaufania do kontrahenta:

"W braku możliwości dokonania zapłaty gotówką strony muszą korzystać z innych form płatności, a oczekiwanie na przelew bankowy może w wielu wypadkach prowadzić do zaniechania transakcji. Może to prowadzić do utrudnień i ograniczać znacząco drobny handel. Problemy tego typu mogą być utrudnieniem w obrocie na giełdach spożywczych, bazarach, targowiskach, gdzie zaopatrują się mikro- i mali przedsiębiorcy, w szczególności z branży spożywczej i gastronomicznej."

Autorzy projektu postulują także całkowite usunięcie wprowadzonego wcześniej limitu dla transakcji konsumenckich, argumentując, iż - oprócz generowania dodatkowych kosztów transakcyjnych - będzie się on wiązał z "wprowadzeniem dodatkowych obciążeń dla konsumentów, wymuszając zakładanie rachunków bankowych lub zawieranie umów o kartę płatniczą".

Jeżeli ustawa zostanie uchwalona w aktualnym kształcie, limit płatności gotówkowych w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami utrzymany zostanie na dotychczasowym poziomie 15 tys. zł. Przyjęcie ustawy oznaczać będzie również utrzymanie braku ograniczeń gotówkowych dla transakcji z udziałem konsumentów. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Dopłaty do paliwa dla małych firm
  Nowe zasady fakturowania
  Roczne rozliczenie składki zdrowotnej
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?