Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zerowy PIT z wyższym limitem dochodów

 

18/06/2019

urzad-skarbowy-very-big

Zerowy PIT dla młodych zacznie obowiązywać jeszcze w te wakacje. Limit dochodów uprawniający do zwolnienia został ostatecznie podwyższony aż dwukrotnie.

 Całkowite zwolnienie z podatku dochodowego dla osób poniżej 26 roku życia to jeden ze sztandarowych punktów wchodzących w skład tzw. "piątki Kaczyńskiego". Szczegółowo opisywaliśmy go tutaj.

Zgodnie z zapowiedziami składanymi przez resort finansów jeszcze dwa miesiące temu, możliwość skorzystania z tzw. zerowego PIT-u miała być mocno ograniczona poprzez wprowadzenie limitu dochodów na poziomie zaledwie 42 tys. zł. Zapowiedzi ministra finansów przytaczaliśmy m.in. w tym artykule.


Kilka dni temu ministerstwo finansów opublikowało jednak gotowy projekt ustawy, z którego wynika, że limit uprawniający do zwolnienia został podwyższony dwukrotnie w stosunku do pierwotnie zakładanej kwoty. Oznacza to, że zerową stawką PIT objęte zostaną wszystkie dochody osób poniżej 26 roku życia, o ile nie przekraczają one w skali roku kwoty 85 528 zł.

Limit ustalony na tak wysokim poziomie, oznacza że z nowego zwolnienia skorzystają również młode osoby zarabiające znacznie powyżej średniej krajowej. W skali miesiąca, limit dochodów wyniesie bowiem aż 7127 zł. Każda osoba poniżej 26 roku życia, której miesięczne dochody nie przekraczają tej kwoty już wkrótce nie zapłaci więc ani złotówki podatku dochodowego.

Korzyści podatkowe wynikające ze zwolnienia zależeć będą oczywiście od realnie uzyskiwanych dochodów. Dla przykładu, osoby uzyskujące kwoty zbliżone do progu podatkowego zyskają ponad 550 zł miesięcznie, co przełoży się na prawie 7 tys. zł oszczędności w skali roku.

 

Zerowy PIT wejdzie w życie na dniach

Kolejną zaskakującą zmianą jest mocne przyspieszenie prac nad ustawą. Według pierwotnych zapowiedzi, zwolnienie miało zacząć obowiązywać najwcześniej od października tego roku. Tymczasem opublikowany właśnie projekt ustawy przewiduje, że zerowa stawka PIT wejdzie w życie już 1 sierpnia 2019 roku.

Z pełnym projektem ustawy można zapoznać się na tej stronie.

 

Kto skorzysta, a kto nie?

Zgodnie z zapowiedziami, zwolnienie PIT dla młodych będzie mieć zastosowanie jedynie do umów o pracę, umów zlecenia oraz pracy nakładczej. Zerowy PIT nie obejmie natomiast umów o dzieło oraz dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej.

Przypomnijmy jednak, że wszystkie grupy podatników (w tym również przedsiębiorcy) objęte zostaną kolejnym z zapowiadanych rozwiązań, tj. obniżką stawki PIT do poziomu 17%. O szczegółach tego rozwiązania, pisaliśmy tutaj.  

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Małe firmy nie będą karane za błędy
  Wyższy limit przychodów dla osób korzystających z Małego ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?