Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany w JPK. Obowiązek wysyłki PKPiR tylko raz do roku.

 

06/06/2023

urzad-skarbowy-very-big

Nowe przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek wysyłki kompletnej Książki Przychodów i Rozchodów w formie elektronicznej. Wysyłka będzie jednak konieczna tylko raz do roku, a nie jak wcześniej planowano, każdego miesiąca. Zmienią się również terminy wejścia nowych przepisów w życie.

 Przypomnijmy, że przepisy uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu wprowadziły zmiany nie tylko w kwestii wysokości podatków i składki zdrowotnej. Polski Ład to również szereg nowych obowiązków sprawozdawczych i administracyjnych dla polskich przedsiębiorców.

Najważniejszą z tych zmian, którą opisywaliśmy już w poprzednim roku, było rozszerzenie zakresu informacji przesyłanych do władz skarbowych w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zgodnie z nowymi przepisami uchwalonymi jeszcze w zeszłym roku, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana miała zostać bowiem do comiesięcznego przesyłania władzom skarbowym pełnej zawartości ksiąg rachunkowych, w tym m.in. Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów oraz Ewidencji Środków Trwałych.


Księgi te dostarczane będą fiskusowi wyłącznie w formie elektronicznej, w ramach ustrukturyzowanych plików JPK_PKPIR oraz JPK_KR. Będzie to zatem kolejny, obowiązkowy do sporządzenia plik JPK, oprócz wprowadzonego już wcześniej pliku JPK_VAT.

Obowiązek elektronicznej wysyłki ksiąg rachunkowych dotyczyć będzie również osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Takie osoby zobowiązane miały być do comiesięcznej wysyłki Ewidencji Przychodów w pliku JPK_EWP.

Zgodnie z uchwalonymi wcześniej przepisami, nowe pliki JPK przesyłane miały być obowiązkowo na serwer Ministerstwa Finansów w terminie do 20. dnia każdego miesiąca.

 

Wysyłka PKPiR tylko raz do roku

Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie kolejną nowelizację ustawy. Nowe przepisy w sposób znaczący zmieniają koncepcję raportowania danych finansowych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Zgodnie z nowymi przepisami, Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów będzie bowiem obowiązkowo przesyłana przez przedsiębiorców jedynie raz do roku, a nie jak wcześniej zapisano w przepisach - po zakończeniu każdego miesiąca.

 

Firmy dostaną więcej czasu

Pierwotna wersja przepisów przewidywała, że obowiązek wysyłki nowych plików JPK miał nastąpić już od stycznia 2023 roku. Kolejne nowelizacje przepisów spowodowały jednak przesunięcie tego obowiązku w czasie. Uchwalone w zeszłym roku przepisy przewidywały zatem, iż obowiązek ten zacznie obowiązywać - w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa - w latach 2024-2026.

Zgodnie z najnowszą nowelizacją przepisów, obowiązek wysyłki nowych plików JPK zostanie odsunięty w czasie, de facto o kolejne dwa lata, a zatem na lata 2026-2028. Podobnie jak w poprzedniej wersji przepisów, termin ten zostanie zróżnicowany i zależeć będzie m.in. od formy prawnej oraz wielkości przedsiębiorstwa. Nowe przepisy wyróżniają zatem trzy różne terminy wdrożenia nowego obowiązku. I tak, pierwsza elektroniczna wysyłka ksiąg rachunkowych dotyczyć będzie:

  • PKPiR za 2025 rok (wysyłka w 2026 roku) - w przypadku podatników CIT, których przychody przekraczają 50 mln EUR,
  • PKPiR za 2026 rok (wysyłka w 2027 roku) - w przypadku pozostałych podatników CIT oraz podatników PIT, którzy zobowiązani są do przesyłania pliku JPK_VAT,
  • PKPiR za 2027 rok (wysyłka w 2028 roku) - w przypadku pozostałych podatników PIT i CIT.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, obowiązek wysyłki nowego pliku JPK dotyczył będzie po raz pierwszy danych za 2026 rok. Wysyłka takiego pliku będzie zatem miała miejsce dopiero po zakończeniu tego roku, a więc w roku 2027. Co do zasady jednak, wspomniany termin dotyczyć będzie jedynie przedsiębiorców będących podatnikami VAT. Z kolei jednoosobowe firmy niezarejestrowane do podatku VAT, nowy plik JPK wyślą po raz pierwszy dopiero w roku 2028 i dotyczył on będzie danych z PKPiR za rok 2027.

Treść nowych przepisów dostępna jest na tej stronie.

 

Obowiązkowe e-Faktury także przesunięte

Znowelizowane przepisy Polskiego Ładu zmieniają nie tylko dotychczasowe terminy w zakresie obowiązku wysyłki nowych plików JPK. W nowych przepisach dokonano również zmian w zakresie terminu wdrożenia tzw. e-Faktur.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwalonymi wcześniej przepisami, wszystkie polskie firmy zobowiązane zostaną do wystawiania elektronicznych faktur w postaci ustrukturyzowanego pliku, który tworzony będzie zgodnie z wyznaczonym przez Ministerstwo Finansów standardem. Taki wystandaryzowany plik wysyłany będzie nie tylko kontrahentowi, ale trafi również - już w momencie wystawienia - na serwer ministerstwa.

Pierwotnie, przepisy zakładały, iż obowiązek wystawiania eFaktur obejmie wszystkich przedsiębiorców już od 1 stycznia 2023 roku. Ostatecznie jednak nowelizacja przepisów  przesunęła w czasie także i ten termin. O tym, jak będzie wyglądać nowa e-Faktura oraz kiedy zostaniemy zobowiązani do jej wysyłania, piszemy szczegółowo w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza pomoc finansowa dla małych firm
  Zakaz płatności gotówką w 2023 roku
  NIższa składka zdrowotna to wyższy podatek do zapłaty
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?