Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany w PIT: Nowa ulga prorodzinna

 

08/09/2021

urzad-skarbowy-very-big

Kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Rząd powraca do pomysłu rozszerzonej ulgi prorodzinnej i całkowitego zwolnienia z podatku dochodowego.

 Przypomnijmy, że jeszcze w lipcu Ministerstwo Finansów potwierdzało, iż rząd pracuje nad rozwiązaniami podatkowymi mającymi na celu całkowite zwolnienie z PIT dla rodzin z przynajmniej czwórką dzieci. Rozwiązanie zaproponowane przez Partię Republikańską miało znaleźć się w pakiecie ustaw podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Finalnie jednak, projekty ustaw przedstawione przez rząd pod koniec sierpnia nie zawierały takiego rozwiązania.

Trwające przez ostatni miesiąc konsultacje nad przepisami Polskiego Ładu doprowadziły ostatecznie do wypracowania szeregu zmian, które mają zostać wprowadzone do ostatecznej wersji ustawy. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest korekta w zakresie podwyżki składki zdrowotnej dla firm, która od przyszłego roku ma być kalkulowana jako procent osiąganego przez przedsiębiorcę dochodu. Składka zdrowotna nie zostanie bowiem w przyszłym roku podwyższona do poziomu 9% dochodu, lecz jedynie do poziomu 3%. Szczegółowo o tych zmianach piszemy w tym artykule.


To jednak nie jedyna istotna zmiana, jaka ma znaleźć się w kolejnej wersji Polskiego Ładu. Według doniesień DGP, rząd powrócił bowiem do pomysłu ulg podatkowych dla rodzin wielodzietnych.

Przypomnijmy, że według pierwotnej koncepcji, zwolnienie z PIT dla rodzin miałoby przyjąć formę rozszerzonej ulgi prorodzinnej. Rodzice jednego, dwójki lub trójki dzieci odliczaliby od podatku określone kwoty ulgi na dotychczasowych zasadach. Z kolei rodzice czwórki lub więcej dzieci mogliby odzyskać w rozliczeniu rocznym całość zapłaconych w ciągu roku zaliczek na PIT. Szczegółowo na temat tego zwolnienia pisaliśmy na tej stronie.

Jak donosi DGP, w efekcie negocjacji ze stroną rządową doszło do wypracowania kompromisu, w ramach którego przepisy Polskiego Ładu mają zostać uzupełnione również o zapowiadane wcześniej ulgi dla rodzin. Rozwiązanie to ma jednak zostać zgłoszone dopiero na etapie prac nad ustawą w Sejmie.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jednak, czy koncepcja ulgi w PIT ostatecznie utrzymana zostanie w formie proponowanej już wcześniej, czy też ulegnie ona pewnym modyfikacjom. Szczegóły nowych przepisów poznamy jeszcze we wrześniu. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm w 2021 roku
  Bezzwrotne dotacje aż 5 miesięcy z rzędu
  Składki ZUS w 2022 roku jeszcze wyższe niż zakładano
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?