Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany w PIT od 2013 roku

 

15/03/2012

pit

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje likwidację ulgi internetowej, ograniczenie ulgi na dzieci oraz znaczne ograniczenie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu dla twórców.

 


Przepisy znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku. Jakie zmiany nas czekają?


1. Likwidacja ulgi internetowej

Do tej pory mieliśmy możliwość odliczenia od dochodu kwot wydatkowanych na Internet. Maksymalne odliczenie od dochodu z tego tytułu wynosiło 760 zł. Zdaniem rządu ulga ta nie jest już potrzebna i od 2013 roku zostanie ona całkowicie zlikwidowana.


2. Ograniczenie ulgi na dzieci

Obecnie, osoby wychowujące dzieci mają prawo odliczyć od podatku kwotę 1112,04 zł na każde dziecko.

Ulga ta została już raz ograniczona w 2009 roku, kiedy to zmniejszono kwotę odliczenia z 1173,70 zł do obecnych 1112,04 zł. Ponadto, wprowadzono wtedy zasadę, iż w roku urodzenia dziecka można odliczyć jedynie część tej kwoty przypadającą na ilość miesięcy, w których dziecko było wychowywane (np. jeżeli dziecko urodziło się w lipcu, można  odliczyć tylko połowę pełnej kwoty odliczenia). Przypomnijmy, że przed 2009 rokiem przysługiwało pełne odliczenie, niezależnie od miesiąca urodzenia dziecka.

Obecnie rząd poszedł dalej i planuje kolejne ograniczenia w uldze rodzinnej. Ulga nie będzie już przysługiwać w przypadku, gdy rodzice wychowują tylko jedno dziecko a ich łączne dochody roczne przekraczają kwotę 85 528 zł. W przypadku wychowywania dwójki dzieci, kryterium dochodowe nie będzie miało zastosowania a ulga będzie stosowana tak, jak dotychczas. W przypadku zaś gdy rodzice wychowują trójkę lub więcej dzieci, odliczenie na trzecie i każde kolejne dziecko wzrośnie o 50%, tj. do kwoty 1668,12 zł.

Wraz z ograniczeniem ulgi na dzieci, wprowadzono jednocześnie ograniczenia w przyznawaniu becikowego.


3. Ograniczenie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu
 

Ryczałtowe 50% koszty uzyskania przychodu z tytułu przeniesienia praw autorskich były zazwyczaj stosowane przy umowach o dzieło. Planowane zmiany mają ograniczyć stosowanie 50% stawki kosztów jedynie do kwoty przychodu równej 85 528 zł. Koszty uzyskania przychodu liczone wg 50% stawki będę mogły wynieść maksymalnie 42 764 zł. Po przekroczeniu tego limitu, koszty uzyskania przychodu liczone będą wg stawki 20%.

Zobacz również:  Zmiany w becikowym od 2012 roku 

Koniec podwójnej zaliczki na PIT w listopadzie

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?