Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany w PIT: Wydatki na samochód będą kosztem firmy tylko w 50%

 

12/06/2018

urzad-skarbowy-very-big

Ministerstwo Finansów poinformowało o planowanych zmianach w zakresie możliwości zaliczania w koszty wydatków na samochód. Wydatki na paliwo, naprawy czy części zamienne nie będą już mogły być zaliczane do kosztów firmy w całości. Odtąd jedynie połowa kwoty widniejącej na fakturze zakupowej będzie uznawana za koszt uzyskania przychodu.

 



Przypomnijmy, że w 2014 roku polscy przedsiębiorcy stracili możliwość pełnego odliczania podatku VAT od zakupów związanych z utrzymaniem samochodu firmowego. Teraz podobny mechanizm wprowadzony zostanie również przy zaliczaniu określonych wydatków w koszty uzyskania przychodu.

W kwietniu 2014 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o podatku VAT, zgodnie z którymi większość przedsiębiorców może obecnie odliczać jedynie 50% kwoty podatku VAT widniejącej na fakturze zakupowej, jeśli faktura ta dotyczy wydatków eksploatacyjnych związanych z utrzymaniem firmowego auta. Jedynie połowę podatku VAT można zatem odliczyć z faktur związanych z naprawami, serwisowaniem, zakupem części zamiennych, opon, płynów eksploatacyjnych, jak również od zakupu paliwa. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.


Przedsiębiorcom pozostawiono co prawda możliwość pełnego odliczania podatku VAT od takich zakupów, ale wiąże się to obecnie ze spełnieniem rygorystycznych wymagań opisanych w ustawie. Przedsiębiorca, który chciałby odliczać cały VAT, musi bowiem oświadczyć, iż auto wykorzystywane jest wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Oświadczenie takie wiąże się z kolei z obowiązkiem prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu zawierającej m.in.:

  • dokładne daty i cel wyjazdu,
  • opis trasy (skąd - dokąd),
  • stan licznika,
  • liczbę przejechanych kilometrów,
  • imię i nazwisko kierowcy.

Dodatkowo, przedsiębiorca taki musi zgłosić informację o pojeździe i prowadzonej ewidencji do naczelnika urzędu skarbowego.

Taka konstrukcja przepisów spowodowała, że w praktyce tylko niewielka ilość małych firm zdecydowała się na prowadzenie tej uciążliwej ewidencji, a co za tym idzie - straciła możliwość odliczania pełnych kwot podatku VAT.

Po czterech latach od wprowadzenia tego rozwiązania, ministerstwo zapowiedziało, iż analogiczne ograniczenie zostanie wprowadzone również w przypadku kosztów uzyskania przychodu.

Jak informuje RP, obecna Minister Finansów, Teresa Czerwińska ujawniła, że już wkrótce wydatki związane z utrzymaniem samochodu będą podlegać ograniczeniom nie tylko w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT, ale również w zakresie możliwości zaliczania tych wydatków do kosztów podatkowych.

Zgodnie z zapowiedziami, nowe ograniczenie ma podlegać tym samym zasadom co ograniczenie "vatowskie". Prawo do zaliczenia w koszty pełnej kwoty wynikającej z faktury przysługiwać zatem będzie jedynie tym przedsiębiorcom, którzy prowadzą szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu. Brak takiej ewidencji (i odpowiedniego zgłoszenia do urzędu skarbowego) skutkować będzie brakiem możliwości zaliczenia całego wydatku w koszty firmy. W takim przypadku kosztem uzyskania przychodu będzie jedynie 50% ceny netto widniejącej na fakturze, a nie jak do tej pory całość tej kwoty.

AKTUALIZACJA (29.10.2018): Ustawa w ostatecznym kształcie przewiduje możliwość zaliczenia w koszty 75% wydatków (zobacz szczegóły).

Dla przedsiębiorców zaliczających w koszty wydatki związane z utrzymaniem samochodu, nowe przepisy oznaczać będą w konsekwencji konieczność zapłaty wyższego podatku dochodowego.

Na dzień dzisiejszy ministerstwo nie ujawniło, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie. O wszelkich zmianach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych stronach. Jeśli chcesz otrzymywać informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Ulga na start i zwolnienie z ZUS
  Deklaracje VAT zostaną zlikwidowane
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?