Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów w 2017 roku

 

07/12/2016

ksiegowosc-4

Od Nowego Roku czekają nas zmiany w PKPiR. Związane są one ze zmniejszeniem limitu transakcji gotówkowych. Jednocześnie poszerzony zostanie krąg podmiotów zwolnionych z prowadzenia pełnej księgowości.

 



Zmiany w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów związane są z uchwaloną wcześniej nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Przypomnijmy, iż ustawa ta w art.22 określa maksymalną wartość płatności, jaka może zostać uregulowana w formie gotówkowej. W obecnym stanie prawnym, jednorazowa transakcja może zostać rozliczona gotówkowo, pod warunkiem, że jej wartość nie przekracza kwoty 15 tys. EUR. Od stycznia 2017 roku limit ten zostanie obniżony ponad 4-krotnie, tj. do wartości 15 tys. PLN. Oznacza to, że wszystkie transakcje powyżej tej wartości, będą musiały być rozliczane za pośrednictwem rachunku bankowego.

Wraz z obniżeniem limitu transakcji gotówkowych wprowadzono również zmiany do ustawy o PIT. Zgodne z nowymi przepisami, do kosztów uzyskania przychodów nie będzie można zaliczyć części kosztu powyżej 15 tys. zł, w przypadku gdy płatność go dotycząca została dokonana bez pośrednictwa rachunku bankowego.

Wprowadzenie nowego wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wymusiło również zmiany w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów. Nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR poszerza zatem katalog dowodów księgowych, na podstawie których można dokonać zmniejszenia kosztów lub zwiększenia przychodów w związku nieprawidłowo dokonaną płatnością. Zmiany przełożyły się też na sposób dokonywania spisu z natury.

Szczegółowa treść zmian w wprowadzonych do PKPiR dostępna jest tutaj.

Przypomnijmy również, iż od stycznia 2017 roku poszerzony został krąg podmiotów zwolnionych z prowadzenia pełnej księgowości i tym samym uprawnionych do prowadzenia PKPiR. W obecnym stanie prawnym, do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są wszystkie podmioty, których roczne przychody przekraczają 1,2 mln EUR. Od stycznia 2017 roku limit ten zostanie podwyższony do 2 mln EUR.

Zobacz również:  Jak uniknąć wyższych składek ZUS?
  Rząd wycofuje się z niekorzystnych zmian podatkowych
  Od Nowego Roku deklaracje VAT tylko przez Internet
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?