Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmieniają się zasady prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów

 

11/07/2019

urzad-skarbowy-very-big

Minister Finansów zmienił zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Zniesiony zostaje m.in. obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów.

 Minister finansów opublikował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy obejmą prawie 2 miliony osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Jakie zmiany czekają nas w zakresie prowadzenia księgi?

 

Przedsiębiorstwo w spadku

Nowa wersja rozporządzenia została dostosowana do zmian wprowadzonych niedawno w ustawie o PIT. W rozporządzeniu uwzględnione zostały zatem przedsiębiorstwo w spadku oraz spółka cywilna osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku. Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o PIT, przedsiębiorstwa takie również zobowiązane są do prowadzenia PKPiR.


 

Likwidacja niektórych ewidencji

Nowe rozporządzenie znosi dotychczasowy obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników.

Przypomnijmy, że w obecnym stanie prawnym osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia. Ewidencja ta obejmuje składniki majątku, które nie zostały zaliczone do środków trwałych, a których wartość przekracza 1500 zł. Od przyszłego roku ewidencja wyposażenia przestaje istnieć.

Zniesiony zostaje również obowiązek prowadzenia kart przychodów pracowników.

Likwidacja obu obowiązków związana jest ze zmianami wprowadzonymi w wyniku uchwalenia ustawy o uproszczeniach dla przedsiębiorców. Szerzej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.

 

Księgi elektroniczne

Nowe rozporządzenie wprowadza dodatkowy warunek uznania księgi prowadzonej elektronicznie za prawidłową. W nowym stanie prawnym, program komputerowy wykorzystywany do prowadzenia PKPiR powinien umożliwiać utworzenie elektronicznej postaci księgi zgodnej ze strukturą logiczną opublikowaną przez Ministra Finansów.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 roku. Pełna treść nowego rozporządzenia dostępna jest tutaj.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Nowe składki ZUS na 2020 rok
  Zmiany w podatkach już od września
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?