Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Deklaracje VAT do likwidacji. Ale dopiero w lipcu.

 

15/11/2018

urzad-skarbowy-very-big

Likwidacja deklaracji VAT nastąpi najwcześniej w połowie przyszłego roku. Wszystkie informacje o podatku VAT prześlemy wówczas w nowym pliku JPK_VDEK.

 Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 roku wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które są płatnikami VAT, objęte zostały obowiązkiem wysyłki tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK VAT). Obowiązkowy plik zawiera całą ewidencję VAT, w związku z czym, skarbówka dowiaduje się na bieżąco o każdej transakcji VAT zawieranej przez przedsiębiorcę. Szczegóły dotyczące obowiązku przesyłania plików JPK opisywaliśmy w tym artykule.

Comiesięczna wysyłka pliku JPK jest jednak obowiązkiem niezależnym od wysyłania deklaracji VAT-7. Oznacza to, że od stycznia tego roku przedsiębiorca zobowiązany jest zarówno do wysyłki deklaracji VAT-7, jak i do wysyłki pliku JPK, zawierającego całą ewidencję VAT. Oba obowiązki istnieją równolegle, pomimo tego, iż informacje zawarte w obu tych dokumentach w znacznej mierze pokrywają się. Co więcej, termin wysyłki obowiązkowych plików JPK pokrywa się z terminem wysyłki deklaracji VAT-7. Zarówno wysyłka JPK, jak i deklaracji VAT-7 musi bowiem nastąpić do 25-go dnia miesiąca.


Przedstawiciele Ministerstwa Finansów byli świadomi dublowania informacji przekazywanych w obu dokumentach, jeszcze przed wprowadzeniem obowiązku przesyłania plików JPK. Już w 2017 roku resort finansów zapowiedział więc zniesienie obowiązku wysyłki osobnej deklaracji VAT-7 i scalenie obu dokumentów w taki sposób, aby wszystkie potrzebne informacje znalazły się w jednym pliku JPK. Resort zapowiadał jednocześnie, iż takie scalenie nastąpi prawdopodobnie już w styczniu 2019 roku. O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Niestety, aktualny stan prac legislacyjnych oraz niedawne zapowiedzi ministerstwa nie pozostawiają złudzeń w tej kwestii. Likwidacja deklaracji VAT może bowiem nastąpić najwcześniej w lipcu 2019 roku. Ministerstwo zapowiedziało bowiem, że nowa struktura pliku JPK zostanie opublikowana dopiero po zakończeniu prac nad nową ustawą o VAT oraz prac nad Ordynacją Podatkową, czyli najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Wiadomo natomiast już dziś, że dotychczasowy plik JPK_VAT zastąpiony zostanie nowym plikiem JPK_VDEK. Nowa struktura pliku JPK zawierać będzie wszystkie informacje niezbędne do wyeliminowania deklaracji: VAT-7, VAT-7K, VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ i VAT-ZD. Ministerstwo rozważa również likwidację deklaracji VAT-12. Wciąż nie wiadomo jednak, czy nowy plik JPK_VDEK spowoduje wyeliminowanie deklaracji VAT-UE (zobacz tutaj).

AKTUALIZACJA (24.01.2019): Ministerstwo Finansów opublikowało przepisy likwidujące deklaracje VAT-7. Znany jest już termin wprowadzenia zmian. (zobacz szczegóły).

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Nowe deklaracje VAT-7
  Zmiany w split payment. VAT-em opłacimy ZUS.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?