Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Deklaracje VAT tylko przez Internet

 

20/02/2018

urzad-skarbowy-very-big

Urzędy skarbowe nie przyjmują już papierowych formularzy. Od tego miesiąca deklaracje VAT złożymy wyłącznie w formie elektronicznej. A już za rok czekają nas kolejne zmiany...

 Przypomnijmy, że obligatoryjna wysyłka deklaracji VAT-7 jedynie w formie elektronicznej, w przypadku części firm obowiązuje już od stycznia 2017 roku. Możliwości składania deklaracji w formie papierowej już od początku zeszłego roku pozbawieni bowiem zostali m.in. ci przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz transakcji, do których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Inaczej jednak sytuacja wyglądała w przypadku przedsiębiorców, którzy swoją działalność opierali na zwykłych, krajowych transakcjach. Takie osoby bowiem przez cały 2017 rok miały wciąż wybór co do formy złożenia deklaracji VAT-7. Forma papierowa była więc dla nich wciąż dostępna.


Nowelizacja ustawy o podatku VAT od tego roku nałożyła jednak obowiązek elektronicznej wysyłki deklaracji VAT-7 na wszystkie firmy działające na terenie RP. Obowiązkiem tym objęte zostały zatem również wszystkie osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, niezależnie od wysokości osiąganych dochodów czy rodzaju zawieranych transakcji.

Termin składania deklaracji VAT za miesiąc styczeń upływa w dniu 26 lutego. W przypadku tej deklaracji nie będzie już możliwości dostarczenia jej na papierowym formularzu. Tym samym, papierowe druki VAT-7 przechodzą do historii.

Ostatnie zapowiedzi ministerstwa finansów wskazują jednak na to, że obowiązek elektronicznych deklaracji VAT-7 nie zapisze się w historii polskich podatków na długo. Wiąże się to z faktem, iż od 2018 roku wszystkie firmy zobowiązane zostały również do comiesięcznego przesyłania skarbówce tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj). Ministerstwo zapowiedziało jednocześnie, że już wkrótce plik kontrolny zostanie rozszerzony o informacje zawarte obecnie w deklaracji VAT-7. Oznaczać to będzie de facto scalenie JPK z deklaracją VAT, a co za tym idzie - całkowitą likwidację oddzielnych formularzy VAT-7.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa finansów, deklaracje VAT-7 mogłyby zostać całkowicie wyeliminowane od stycznia 2019 roku. Oznacza to, że elektroniczne deklaracje VAT wysyłać będziemy w formie osobnego pliku zaledwie przez 12 miesięcy. Szczegółowo na temat połączenia deklaracji VAT z plikiem JPK pisaliśmy tutaj

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Półroczne zwolnienie z ZUS uchwalone przez Sejm
  Od lipca obowiązkowe konta VAT dla wszystkich firm
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?