Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Deklaracje VAT zostaną zlikwidowane

 

08/11/2017

urzad-skarbowy-very-big

Ministerstwo Finansów zapowiada likwidację deklaracji VAT-7. Wszystkie dotychczasowe informacje mają być przesyłane w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego. Będzie to jedyny dokument, jaki wyślemy do skarbówki.

 Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 roku wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce objęte zostaną obowiązkiem wysyłki tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK VAT). Obowiązkowy plik zawierać będzie całą ewidencję VAT, a co za tym idzie, skarbówka dowie się na bieżąco o każdej transakcji VAT zawieranej przez przedsiębiorcę. Zgodnie z nowymi przepisami, do comiesięcznego składania JPK VAT zobowiązane będą nawet najmniejsze firmy, niezależnie od osiąganych przez nie dochodów. Szczegóły dotyczące obowiązku przesyłania JPK opisywaliśmy w tym artykule.

Jak wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach, termin wysyłki obowiązkowych plików JPK został ustalony w sposób identyczny jak termin wysyłki deklaracji VAT-7. Wysyłka pliku musi bowiem nastąpić do 25-go dnia następnego miesiąca. Zaznaczaliśmy również, że wysłanie pliku kontrolnego jest obowiązkiem niezależnym od wysłania deklaracji VAT-7. Oznacza to więc, że od stycznia przedsiębiorca zobowiązany będzie zarówno do wysyłki deklaracji VAT-7, jak i do wysyłki pliku JPK, zawierającego całą ewidencję VAT (sprawdź, czy jesteś przygotowany na wysyłkę JPK).


Okazało się jednak, iż taki podwójny obowiązek wysyłki (zarówno deklaracji, jak i JPK) prawdopodobnie będzie obowiązywał jedynie przez rok. Ministerstwo Finansów planuje bowiem docelowo całkowitą likwidację deklaracji VAT-7. Informacje zawarte obecnie w tej deklaracji miałyby więc finalnie znaleźć się w Jednolitym Pliku Kontrolnym i tylko ten jeden dokument ostatecznie byłby wysyłany do skarbówki. O planach tych poinformował Wojciech Śliż, pełniący w Ministerstwie Finansów funkcję Dyrektora departamentu podatku od towarów i usług:

"Nie będzie odrębnych deklaracji VAT, będą one częścią informacji przesyłanych w formie JPK. (...) Od 1 stycznia przyszłego roku wchodzi obowiązek prowadzenia i wysyłania elektronicznej ewidencji VAT przez wszystkich podatników (...) Jest logiczne, aby te dwa obowiązki zastąpić jednym. To będzie naturalna konsekwencja wprowadzanych przez nas zmian."

Wszystko wskazuje jednak na to, że scalenie formularza VAT-7 z Jednolitym Plikiem Kontrolnym nie nastąpi od razu, tj. już w dniu wejścia w życie przepisów o JPK. W całym 2018 roku przedsiębiorcy zobowiązani będą bowiem do przesyłania zarówno pliku JPK, jak i odrębnej deklaracji VAT-7. Wojciech Śliż wyjaśnił przy tym, że:

"Jeśli chodzi o termin wprowadzenia zmiany, to przede wszystkim musimy mieć pewność, że obowiązkowe wysyłanie ewidencji w formie pliku JPK dobrze przyjęło się na rynku. Musimy mieć pewność, że wszyscy sobie z tym radzą, że jakość tych danych, które będą spływały w ramach JPK od 1 stycznia 2018 r. pozwoli na zrobienie tego drugiego kroku."

Z informacji przekazanych przez ministerstwo wynika, iż prawdopodobnym terminem połączenia obu dokumentów jest styczeń 2019 roku. Więcej informacji na temat JPK można znaleźć na tej stronie.

AKTUALIZACJA (15.11.2018): Termin wdrożenia opisywanych zmian został przesunięty o kilka miesięcy (zobacz szczegóły).

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Koniec faktur na podstawie paragonu
  Od kwietnia obowiązkowe konta VAT dla wszystkich firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?