Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

E-faktura już w 2022 roku. Znamy już wzór nowej e-Faktury.

 

09/12/2021

urzad-skarbowy-very-big

Już w styczniu przedsiębiorcy wystawią pierwsze e-Faktury w ramach Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie wzór nowej e-Faktury. Nowy system już wkrótce stanie się obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców.

 



Przypomnijmy, że już 1 stycznia 2022 roku rusza rządowy system e-Faktur. Uruchomiony testowo już w październiku Krajowy System e-Faktur będzie docelowo gromadzić na rządowych serwerach wszystkie faktury wystawiane przez polskich przedsiębiorców.

 

Co to jest e-Faktura?

Do tej pory, mówiąc o "elektronicznym fakturowaniu", mieliśmy na myśli powszechną już dziś, mailową wysyłkę zwykłych faktur w formacie pdf. Nowy system e-Faktur stanowi jednak całkowitą rewolucję w tym zakresie.

Od Nowego Roku rząd wprowadza bowiem system elektronicznej faktury w postaci ustrukturyzowanego pliku, który tworzony będzie zgodnie z wyznaczonym przez ministerstwo standardem. Taki wystandaryzowany plik wysyłany będzie - za pośrednictwem rządowego systemu - nie tylko kontrahentowi, ale trafi również - już w momencie wystawienia - na serwer fiskusa. Jednocześnie, dokument taki będzie mógł być księgowany w programach księgowych obu stron transakcji w sposób całkowicie zautomatyzowany.


Testowa wersja systemu e-Faktur uruchomiona została już w październiku 2021 r. Od 1 stycznia 2022 r. Krajowy System e-Faktur będzie zaś dostępny dla wszystkich przedsiębiorców.

Przez pierwszy rok funkcjonowania systemu jego wdrożenie w firmie będzie dobrowolne. Jak informuje Ministerstwo Finansów, będzie to jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży - obok faktur papierowych i faktur elektronicznych, które już obecnie funkcjonują w obrocie gospodarczym. System stanie się jednak obowiązkowy dla wszystkich firm już 1 stycznia 2023 roku.

 

Znamy już wzór e-Faktury

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie strukturę logiczną nowej e-Faktury (FA_VAT). Wzór e-Faktury dostępny jest w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP (kliknij tutaj). Strukturę logiczną pliku e-Faktury można pobrać również tutaj.

 

 E-Faktury. Jak wystawić fakturę w nowym systemie?

Docelowo, Krajowy System e-Faktur ma gromadzić wszystkie faktury wystawiane przez polskich przedsiębiorców. Każda wystawiona w Polsce faktura wystawiana będzie zatem w formie elektronicznej, tylko i wyłącznie za pośrednictwem rządowej platformy. Tak wystawiona elektroniczna faktura trafiać będzie automatycznie na serwer Ministerstwa Finansów, skąd będzie mogła zostać pobrana przez drugą stronę transakcji.

Już wkrótce, każdy przedsiębiorca otrzyma własne konto w systemie e-Faktur, za pośrednictwem którego będzie mógł nie tylko wystawiać nowe faktury, ale również pobierać faktury wystawione przez kontrahentów. Dostęp do konta w systemie możliwy będzie po uwierzytelnieniu za pomocą podpisu elektronicznego lub konta ePUAP.

W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, uprawnienia do wystawiania i odbierania faktur nadawane będą automatycznie właścicielowi firmy. Przedsiębiorca będzie mógł jednak upoważnić do fakturowania lub przeglądania dokumentów również inne osoby, np. pracowników biura rachunkowego.

Wprowadzenie e-Faktur wymagać będzie zintegrowania dotychczasowych systemów księgowych z Krajowym Systemem e-Faktur. Firmy zobligowane będą do przeprowadzenia takiego procesu do końca 2022 roku. Od 1 stycznia 2023 roku wszystkie firmy będą bowiem zobligowane do wystawiania i odbierania faktur wyłącznie za pośrednictwem rządowej platformy.

Ze wzorem nowej e-Faktury można zapoznać się na tej stronie. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm w 2022 roku
  Ryczałt 2022. Dla kogo podatek 8,5% ?
  Ulga dla klasy średniej a działalność gospodarcza.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?