30/06/2022
Wdrożenie obowiązkowych e-Faktur po raz kolejny zostanie odsunięte w czasie. Wszystkie polskie firmy zostaną zobowiązane do wystawiania faktur elektronicznych, które natychmiast trafiać będą na serwer Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy dostaną jednak więcej czasu na przygotowanie się do zmian.
Przypomnijmy, że już 1 stycznia 2022 roku uruchomiony został rządowy system e-Faktur. Docelowo Krajowy System e-Faktur gromadzić będzie na rządowych serwerach wszystkie faktury wystawiane przez polskich przedsiębiorców.
Obecnie tzw. eFaktury wystawiane są wciąż na zasadzie dobrowolności. Już wkrótce system ten obejmie jednak wszystkich przedsiębiorców, stając się tym samym jedynym i obowiązkowym systemem fakturowania w Polsce.
Co to jest e-Faktura?
Do tej pory, mówiąc o "elektronicznym fakturowaniu", mieliśmy na myśli powszechną już dziś, mailową wysyłkę zwykłych faktur w formacie pdf. Nowy system e-Faktur stanowi jednak całkowitą rewolucję w tym zakresie.
Funkcjonujący już od Nowego Roku system polega bowiem na wystawianiu elektronicznych faktur w postaci ustrukturyzowanych plików, które tworzone są zgodnie z wyznaczonym przez ministerstwo standardem. Taki wystandaryzowany plik wysyłany jest - za pośrednictwem rządowego systemu - nie tylko kontrahentowi, ale trafia również - już w momencie wystawienia - na serwer fiskusa. Jednocześnie, dokument taki może być księgowany w programach księgowych obu stron transakcji w sposób całkowicie zautomatyzowany.
Testowa wersja systemu e-Faktur uruchomiona została już w październiku 2021 r. Od 1 stycznia 2022 r. Krajowy System e-Faktur jest zaś dostępny dla wszystkich przedsiębiorców.
W pierwszym okresie funkcjonowania systemu jego wdrożenie w firmie jest dobrowolne. Obecnie jest to zatem jedna z kilku dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży - obok faktur papierowych i faktur elektronicznych, które już obecnie funkcjonują w obrocie gospodarczym. Już wkrótce system ten stanie się jednak obowiązkowy dla wszystkich firm w kraju.
Zgodnie z rządowymi zapowiedziami sprzed kilku miesięcy, powszechny obowiązek wystawiania eFaktur miał wejść w życie już 1 stycznia 2023 roku. Do wdrożenia nowych przepisów wymagana była jednak zgoda Komisji Europejskiej.
Zgoda taka została niedawno wydana, jednak zakłada ona, iż obowiązek fakturowania w nowym systemie może zostać wdrożony dopiero od II kwartału 2023 roku. Po decyzji Komisji Europejskiej termin wdrożenia obowiązkowych eFaktur został zatem przesunięty na dzień 1 kwietnia 2023 roku.
Szybko okazało się jednak, że i ta data nie stanie się ostatecznym terminem wdrożenia obowiązku eFaktur. Uwagi zgłaszane przez samych przedsiębiorców zostały bowiem uwzględnione przez Radę Unii Europejskiej, która zdecydowała o kolejnym przesunięciu wdrożenia obowiązku eFaktur na dzień 1 stycznia 2024 roku.
Polskie firmy zyskają zatem kolejne 9 miesięcy na dostosowanie swoich systemów informatycznych do nadchodzących zmian. Jednak już od 1 stycznia 2024 roku żaden polski przedsiębiorca nie będzie miał możliwości wystawiania faktur na dotychczasowych zasadach, tj. z pominięciem wysyłki dokumentu na serwer Ministerstwa Finansów.
Jak wystawić eFakturę w nowym systemie?
Docelowo, Krajowy System e-Faktur ma gromadzić wszystkie faktury wystawiane przez polskich przedsiębiorców. Każda wystawiona w Polsce faktura wystawiana będzie zatem w formie elektronicznej, tylko i wyłącznie za pośrednictwem rządowej platformy. Tak wystawiona elektroniczna faktura trafiać będzie automatycznie na serwer Ministerstwa Finansów, skąd będzie mogła zostać pobrana przez drugą stronę transakcji.
Już teraz każdy przedsiębiorca przystępujący do systemu e-Faktur otrzymuje własne konto w systemie, za pośrednictwem którego może nie tylko wystawiać nowe faktury, ale również pobierać faktury wystawione przez kontrahentów. Dostęp do konta w systemie możliwy jest po uwierzytelnieniu za pomocą podpisu elektronicznego lub konta ePUAP.
W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, uprawnienia do wystawiania i odbierania faktur nadawane są automatycznie właścicielowi firmy. Przedsiębiorca może jednak upoważnić do fakturowania lub przeglądania dokumentów również inne osoby, np. pracowników biura rachunkowego.
Wdrożenie e-Faktur w firmie wymaga zintegrowania dotychczasowego systemu księgowego z Krajowym Systemem e-Faktur. Firmy zobligowane są do przeprowadzenia takiego procesu do końca grudnia 2023 roku. Od 1 stycznia 2024 roku wszystkie firmy będą bowiem zobligowane do wystawiania i odbierania faktur wyłącznie za pośrednictwem rządowej platformy.
Ze wzorem nowej e-Faktury można zapoznać się na tej stronie.
Opóźniony również obowiązek wysyłki PKPiR w nowym pliku JPK
Opóźnienie dotyczyć będzie nie tylko wdrożenia obowiązkowych eFaktur dla firm. Znaczne przesunięcie terminu będzie mieć miejsce również w przypadku kolejnego nowego obowiązku, a mianowicie wymogu comiesięcznego przesyłania fiskusowi kompletnej Książki Przychodów i Rozchodów w formie elektronicznej.
Przypomnijmy, że nowe przepisy zakładają rozszerzenie zakresu informacji przesyłanych do skarbówki w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zgodnie z nowymi przepisami, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana będzie do comiesięcznego przesyłania władzom skarbowym pełnej zawartości ksiąg rachunkowych, w tym m.in. Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów oraz Ewidencji Środków Trwałych. Księgi te dostarczane będą fiskusowi wyłącznie w formie elektronicznej, w ramach ustrukturyzowanych plików JPK_PKPIR oraz JPK_KR.
Pierwotnie, wysyłka PKPiR w pliku JPK miała stać się obowiązkowa już 1 stycznia 2023 roku. Ostatecznie jednak, obowiązek ten wejdzie w życie w późniejszych terminach. Co istotne, nowe przepisy określają aż trzy różne terminy, różnicując wejście w życie nowego obowiązku, w zależności od m.in. formy prawnej przedsiębiorstwa. Szczegółowo na temat nowego obowiązku oraz terminów jego wdrożenia piszemy na tej stronie.
Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Wsparcie finansowe dla małych firm |
Nowe zwolnienie z PIT | |
Nowe składki ZUS na 2023 rok | |