01/04/2025
Nie jeden, a dwa obowiązkowe systemy do wystawiania e-faktur. Oprócz Krajowego Systemu eFaktur, już niedługo oddzielny system fakturowania narzuci polskim przedsiębiorcom również Unia Europejska. Przez 5 lat polskie firmy będą wystawiać faktury w obu systemach jednocześnie.
Przypomnijmy, że już za niespełna rok wszystkie polskie firmy zobowiązane zostaną do wdrożenia e-fakturowania. Nowe przepisy nakładają na każdego przedsiębiorcę obowiązek wystawiania elektronicznych faktur w postaci ustrukturyzowanych plików, które tworzone będą zgodnie z wyznaczonym przez ministerstwo standardem.
Takie wystandaryzowane pliki wysyłane będą - za pośrednictwem rządowego systemu - nie tylko kontrahentowi, ale trafią również - już w momencie wystawienia - na serwer fiskusa. Jednocześnie, dokument taki będzie automatycznie księgowany w programach księgowych obu stron transakcji.
Przepisy dotyczące Krajowego Systemu eFaktur (KSeF) wejdą w życie już w przyszłym roku. Od lutego 2026 roku obowiązkiem wystawiania eFaktur objęte zostaną największe firmy, a już dwa miesiące później obowiązek ten dotknie wszystkich pozostałych przedsiębiorców, w tym również najmniejsze, jednoosobowe działalności gospodarcze. O tym, kto może liczyć na okres przejściowy we wdrażaniu e-Faktur, piszemy w tym artykule.
E-Faktur chce również Unia Europejska
Wdrożenie krajowych eFaktur nie będzie jedynym zmartwieniem polskich przedsiębiorców. Okazuje się bowiem, że oddzielny system do e-fakturowania zamierza wdrożyć również Unia Europejska.
W zeszłym miesiącu Rada Unii Europejskiej zatwierdziła projekt zakładający ujednolicenie fakturowania na poziomie całej Unii Europejskiej. Pakiet unijnych regulacji pod nazwą "VAT in Digital Age" (ViDA), zakłada m.in. obowiązek wystawiania eFaktur przez wszystkie firmy zarejestrowane na terenie UE.
Zatwierdzenie pakietu ViDA przez Radę UE było ostatnim etapem uchwalania nowych regulacji. Miesiąc wcześniej bowiem przepisy dotyczące europejskich eFaktur przegłosował Parlament Europejski. Wprowadzenie unijnego systemu eFakturowania wydaje się zatem przesądzone.
Unijny system eFaktur opiera się na podobnych założeniach, co nasz polski KSeF. Unijna eFaktura też będzie wystawiana jedynie w formie elektronicznej, też przyjmie formę wystandaryzowanego pliku i też trafi bezpośrednio, nie tylko do kontrahenta, ale również na serwer władz skarbowych. Problem polega na tym, że będzie to zupełnie osobny od KSeF system eFakturowania. Firmy zobowiązane zostaną zatem do wystawiania faktur w obu systemach jednocześnie.
Jeden system dopiero od 2035 roku
Zgodnie z harmonogramem przyjętym w ramach pakietu ViDA, firmy prowadzące działalność na terenie Unii Europejskiej objęte zostaną obowiązkiem unijnego eFakturowania od 1 lipca 2030 roku. Od tego dnia obowiązek stosowania europejskiego standardu eFaktur dotyczył będzie wszystkich transakcji wewnątrzwspólnotowych. Z kolei od 1 stycznia 2035 roku europejskie eFaktury staną się obowiązkowe również w przypadku faktur krajowych.
Zgodnie z unijnymi przepisami, Krajowy System eFaktur będzie musiał zostać dostosowany do unijnego standardu, ale ma to nastąpić dopiero w 2035 roku. Do tego czasu zarówno Krajowy System eFaktur, jak i unijny system eFakturowania funkcjonować będą równolegle.
Co istotne, już dziś wiemy, że oba systemy znacznie różnią się między sobą, m.in. zakresem przekazywanych fiskusowi danych. Polska eFaktura zawiera bowiem znacznie szerszy zakres danych niż faktura unijna.
O tym, co grozić będzie polskiemu przedsiębiorcy za brak terminowego wdrożenia eFaktur piszemy na tej stronie. Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Jak uniknąć wysokich składek ZUS w 2025 roku |
Duże zmiany w PKPiR | |
Ważne zmiany w podatkach i ZUS | |