Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

e-Faktury już wkrótce obowiązkowe. Rząd zmienia termin.

 

25/05/2022

urzad-skarbowy-very-big

Termin wdrożenia obowiązkowych e-Faktur ulegnie zmianie. Już za niecały rok wszystkie polskie firmy zobowiązane zostaną do wystawiania faktur elektronicznych, które natychmiast trafiać będą na serwer Ministerstwa Finansów.

 



Przypomnijmy, że już 1 stycznia 2022 roku uruchomiony został rządowy system e-Faktur. Docelowo Krajowy System e-Faktur gromadzić będzie na rządowych serwerach wszystkie faktury wystawiane przez polskich przedsiębiorców.

Obecnie tzw. eFaktury wystawiane są wciąż na zasadzie dobrowolności. Już za niecały rok system ten obejmie jednak wszystkich przedsiębiorców, stając się tym samym jedynym i obowiązkowym systemem fakturowania w Polsce.

 

Co to jest e-Faktura?

Do tej pory, mówiąc o "elektronicznym fakturowaniu", mieliśmy na myśli powszechną już dziś, mailową wysyłkę zwykłych faktur w formacie pdf. Nowy system e-Faktur stanowi jednak całkowitą rewolucję w tym zakresie.


Funkcjonujący już od Nowego Roku system polega bowiem na wystawianiu elektronicznych faktur w postaci ustrukturyzowanych plików, które tworzone są zgodnie z wyznaczonym przez ministerstwo standardem. Taki wystandaryzowany plik wysyłany jest - za pośrednictwem rządowego systemu - nie tylko kontrahentowi, ale trafia również - już w momencie wystawienia - na serwer fiskusa. Jednocześnie, dokument taki może być księgowany w programach księgowych obu stron transakcji w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Testowa wersja systemu e-Faktur uruchomiona została już w październiku 2021 r. Od 1 stycznia 2022 r. Krajowy System e-Faktur jest zaś dostępny dla wszystkich przedsiębiorców.

W pierwszym okresie funkcjonowania systemu jego wdrożenie w firmie jest dobrowolne. Obecnie jest to zatem jedna z kilku dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży - obok faktur papierowych i faktur elektronicznych, które już obecnie funkcjonują w obrocie gospodarczym. Już wkrótce system ten stanie się jednak obowiązkowy dla wszystkich firm w kraju.

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami sprzed kilku miesięcy, powszechny obowiązek wystawiania eFaktur miał wejść w życie już 1 stycznia 2023 roku. Do wdrożenia nowych przepisów wymagana była jednak zgoda Komisji Europejskiej.

Zgoda taka została niedawno wydana, jednak zakłada ona, iż obowiązek fakturowania w nowym systemie może zostać wdrożony dopiero od II kwartału 2023 roku. Oznacza to, że ostateczny termin wdrożenia obowiązkowych eFaktur został przesunięty na dzień 1 kwietnia 2023 roku. Od tego dnia zatem żaden polski przedsiębiorca nie będzie miał już możliwości wystawiania faktur na dotychczasowych zasadach, tj. z pominięciem wysyłki dokumentu na serwer Ministerstwa Finansów.

 

Jak wystawić eFakturę w nowym systemie?

Docelowo, Krajowy System e-Faktur ma gromadzić wszystkie faktury wystawiane przez polskich przedsiębiorców. Każda wystawiona w Polsce faktura wystawiana będzie zatem w formie elektronicznej, tylko i wyłącznie za pośrednictwem rządowej platformy. Tak wystawiona elektroniczna faktura trafiać będzie automatycznie na serwer Ministerstwa Finansów, skąd będzie mogła zostać pobrana przez drugą stronę transakcji.

Już teraz każdy przedsiębiorca przystępujący do systemu e-Faktur otrzymuje własne konto w systemie, za pośrednictwem którego może nie tylko wystawiać nowe faktury, ale również pobierać faktury wystawione przez kontrahentów. Dostęp do konta w systemie możliwy jest po uwierzytelnieniu za pomocą podpisu elektronicznego lub konta ePUAP.

W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, uprawnienia do wystawiania i odbierania faktur nadawane są automatycznie właścicielowi firmy. Przedsiębiorca może jednak upoważnić do fakturowania lub przeglądania dokumentów również inne osoby, np. pracowników biura rachunkowego.

Wdrożenie e-Faktur w firmie wymaga zintegrowania dotychczasowego systemu księgowego z Krajowym Systemem e-Faktur. Firmy zobligowane są do przeprowadzenia takiego procesu do końca marca 2023 roku. Od 1 kwietnia 2023 roku wszystkie firmy będą bowiem zobligowane do wystawiania i odbierania faktur wyłącznie za pośrednictwem rządowej platformy.

Ze wzorem nowej e-Faktury można zapoznać się na tej stronie. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm w 2022 roku
  Nowe terminy składania deklaracji PIT
  Nowe składki ZUS na 2023 rok
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?