Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koniec deklaracji VAT-7 już w tym roku

 

24/01/2019

urzad-skarbowy-very-big

To już pewne. Od lipca tego roku deklaracje VAT przestają istnieć. Jedynym dokumentem, jaki wyślemy do skarbówki, będzie nowy plik JPK. Ministerstwo opublikowało nowe przepisy.

 Do tej pory w tym temacie mieliśmy do czynienia jedynie z szumnymi zapowiedziami polityków. Dziś jednak wiemy to już na pewno. Projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje bowiem likwidację oddzielnych deklaracji VAT już od połowy tego roku.

Przypomnijmy, że od początku 2018 roku wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które są płatnikami VAT, objęte zostały obowiązkiem wysyłki tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK VAT). Obowiązkowy plik zawiera całą ewidencję VAT, w związku z czym, skarbówka dowiaduje się na bieżąco o każdej transakcji VAT zawieranej przez przedsiębiorcę. Szczegóły dotyczące obowiązku przesyłania plików JPK opisywaliśmy w tym artykule.


Comiesięczna wysyłka pliku JPK jest jednak obowiązkiem niezależnym od wysyłania deklaracji VAT-7. Oznacza to, że od ponad roku każdy przedsiębiorca zobowiązany jest zarówno do wysyłki deklaracji VAT-7, jak i do wysyłki pliku JPK, zawierającego całą ewidencję VAT. Oba obowiązki istniały równolegle, pomimo tego, iż informacje zawarte w obu tych dokumentach w znacznej mierze pokrywały się.

Już ponad rok temu informowaliśmy, że ministerstwo finansów - świadome dublowania informacji zawartych w obu tych dokumentach - planuje zniesienie obowiązku wysyłki osobnej deklaracji VAT-7 i scalenie obu dokumentów w jeden plik. Przedstawiciele ministerstwa zapowiadali wówczas wprowadzenie nowego pliku pod nazwą JPK_VDEK. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.

Dziś wiemy już, że plany resortu znalazły potwierdzenie w konkretnych przepisach. Ministerstwo Finansów opublikowało bowiem projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej.

Nowe przepisy przewidują scalenie pliku JPK_VAT oraz deklaracji VAT-7 w jeden dokument. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nowy plik nie otrzyma jednak nowej, zmienionej nazwy, lecz będzie nadal funkcjonował jako JPK_VAT. W nowym, scalonym pliku znajdą się wszystkie informacje dostarczane do tej pory do fiskusa w deklaracjach VAT-7 i starych plikach JPK.

Przepisy o nowych plikach JPK wchodzą w życie 1 lipca 2019 roku. Co jednak istotne, do rozliczeń za czerwiec 2019 r. stosowane będą jeszcze stare przepisy. Ostatnią, historyczną deklarację VAT-7 wyślemy zatem jeszcze w lipcu. Sierpień będzie z kolei pierwszym miesiącem, w którym wyślemy już nowy, scalony plik JPK zawierający dane za lipiec. Z projektem nowej ustawy można zapoznać się na tej stronie

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Składki ZUS na 2019 rok
  Pliki JPK wyślemy bez podpisu elektronicznego
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?