Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koniec faktur na podstawie paragonu

 

11/10/2017

urzad-skarbowy-very-big

Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorca nie będzie mógł żądać wystawienia faktury na podstawie wydanego wcześniej paragonu. Będzie tylko jeden wyjątek.

 W obecnym stanie prawnym, osoba prowadząca działalność gospodarczą nie musi prosić o wystawienie faktury już w momencie zakupu towaru lub usługi. Często zdarza się więc, iż przedsiębiorca przy zakupie odbiera jedynie paragon i dopiero po pewnym czasie zgłasza się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury.

Termin, w jakim przedsiębiorca może zażądać od sprzedającego wystawienia faktury na podstawie paragonu, jest obecnie dość długi. Żądanie takie można bowiem zgłosić w terminie aż trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę. W praktyce więc nawet po niemal czterech miesiącach od zapłaty można otrzymać fakturę za zakup, który wcześniej udokumentowany był jedynie zwykłym paragonem. Wkrótce jednak sytuacja ta ma ulec drastycznej zmianie. A wszystko przez nadużywanie obecnych przepisów przez osoby masowo "przerabiające" paragony na faktury.


Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów, w Polsce funkcjonuje aktualnie spora grupa przedsiębiorców, którzy w sposób nielegalny wykorzystują obecne przepisy w celu zaniżania należności podatkowych. Proceder ten polega na zbieraniu paragonów za zakupy dokonane przez inne osoby. Takie "obce" paragony są następnie wykorzystywane do wystawienia faktury na dane przedsiębiorcy, choć w rzeczywistości zakupy zostały dokonane i opłacone przez zupełnie kogo innego. W ten sposób przedsiębiorca doprowadza do zawyżenia swoich kosztów podatkowych i w konsekwencji - zaniżenia podatku dochodowego. Dodatkowo, przedsiębiorca taki odlicza wynikający z faktur podatek VAT, który w rzeczywistości nigdy nie został przez tę firmę zapłacony.

Według danych ministerstwa, opisany wyżej mechanizm powoduje straty dla budżetu państwa w wysokości ok. 1,5 mld zł rocznie. Sytuację pogarsza fakt, iż w proceder ten angażują się sami sprzedawcy, którzy gromadzą nieodebrane przez klientów paragony, po to by następnie odsprzedawać je zainteresowanym firmom. Takie "kupione" paragony są następnie wykorzystywane do żądania wystawienia faktury.

Proceder kupowania paragonów rozwinął się szczególnie w branży paliwowej. Według informacji fiskusa, pracownicy niektórych stacji benzynowych gromadzą czasem ogromne ilości nieodebranych paragonów, by - za kilkuprocentową prowizją - przekazywać je zaprzyjaźnionym przedsiębiorcom. Urzędnikom skarbowym znane są przypadki, gdy jeden tylko pracownik dużej stacji benzynowej potrafił w ciągu roku sprzedać paragony opiewające na łączną kwotę... 20 mln zł.

Od przyszłego roku jednak wspomniany mechanizm może zostać całkowicie wyeliminowany. Ministerstwo Finansów przedstawiło właśnie nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorca będzie mógł zażądać wystawienia faktury na podstawie paragonu tylko w przypadku, gdy paragon taki zawierać będzie NIP nabywcy. I tylko na taki konkretny NIP faktura będzie mogła być wystawiona.

Nowe przepisy oznaczają więc, że wszystkie "anonimowe" paragony (a takie właśnie wydawane będą konsumentom, nie będącym przedsiębiorcami) staną się całkowicie bezużyteczne dla celów wystawienia późniejszej faktury. Przedłożenie paragonu bez widniejącego na nim NIP-u nabywcy spotka się bowiem z odmową wystawienia faktury.

Jakie skutki wynikają z tej zmiany dla zwykłego przedsiębiorcy? Przede wszystkim, jeśli chcemy zachować prawo do otrzymania faktury w przyszłości, powinniśmy prosić sprzedawcę o wprowadzenie do paragonu naszego numeru NIP. Większość używanych obecnie kas fiskalnych posiada już możliwość drukowania NIP-u na paragonie i sprzedawca posiadający taką kasę nie może odmówić naszemu żądaniu.

Problem pojawia się jednak w przypadku starych kas, które takiej funkcji nie posiadają... W momencie wejścia w życie nowych przepisów, takich kas będzie zapewne jeszcze sporo, a sprzedawcy użytkujący takie stare urządzenia nie będą mieli obowiązku drukowania numeru NIP na paragonie. Co w takim przypadku? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo, nabywca będzie musiał zdecydować już w momencie zakupu, czy chce otrzymać fakturę, czy też decyduje się na paragon bez NIP-u. Jeśli wybierze to drugie, definitywnie straci możliwość uzyskania faktury w późniejszym okresie. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Paragon jako faktura
  Prowokacje skarbówki. Będą kupować lewe faktury.
   

 

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?