Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koniec z pełnym odliczeniem VAT

 

14/06/2013

vat-3

Prawdopodobnie już od przyszłego roku nie będziemy mogli odliczać w całości podatku VAT z faktur zakupowych. Ograniczenie ma dotyczyć kosztów związanych z utrzymaniem samochodu firmowego. Od takich faktur będziemy mogli odliczyć jedynie połowę kwoty podatku VAT.

 


Ministerstwo Finansów wystąpiło do Komisji Europejskiej o zgodę na wprowadzenie nowych ograniczeń w odliczeniach podatku VAT. Ograniczenia te miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2014 r.

 

Odliczymy tylko połowę VAT

Ograniczenia w odliczeniu podatku VAT mają dotyczyć wydatków eksploatacyjnych związanych z utrzymaniem firmowego auta, a więc kosztów związanych z naprawami, serwisowaniem, zakupem części zamiennych, opon, płynów eksploatacyjnych itd. W przypadku takich koszów, odliczeniu podlegać będzie jedynie 50% kwoty podatku VAT z faktury zakupowej.

Obecnie odliczenie takie odbywa się na ogólnych zasadach, tzn. że odliczyć możemy całość podatku VAT. Po akceptacji zmian przez Komisję Europejską, jedynie połowa podatku VAT będzie podlegała odliczeniu.

 

Skąd te zmiany?

Wszystko zaczęło się od braku możliwości odliczeń VAT od paliwa. Po wielu latach bojów przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, polski rząd przegrał batalię i ostatecznie został zmuszony do wprowadzenia możliwości odliczeń VAT od paliw, począwszy od 2014 r.

Ministerstwo Finansów nie dało jednak za wygraną i postanowiło wnioskować o kolejny okres przejściowy, w którym odliczenie VAT od paliwa nie będzie pełne, a odliczyć będzie można jedynie 50% kwoty podatku VAT od paliw. Jednocześnie spadek dochodów budżetowych z tego tytułu, minister Rostowski postanowił sobie "odkuć", wprowadzając całkiem nowe ograniczenie polegające na takim samym limicie odliczeń w przypadku wydatków eksploatacyjnych. Jedna ręka ministra daje więc połowiczne odliczenie VAT od paliwa, druga zaś ręka odbiera połowę odliczenia od kosztów eksploatacyjnych.

W innych krajach europejskich VAT odliczany jest w całości, niezależnie od tego jakiego rodzaju zakupów dotyczy. W Polsce zapowiada się jednak, iż kuriozalne rozwiązania w kwestii odliczeń VAT będą się ciągnąć jeszcze latami.    

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą

Czy stawka VAT wróci do 22% ?

Odliczenie VAT od paliwa od 2014 roku
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?