Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kontrola skarbówki. Bo parkował pod domem.

 

11/09/2024

urzad-skarbowy-very-big

Władze skarbowe zaczęły kwestionować odliczenia podatku VAT u przedsiębiorców, którzy parkują auto firmowe pod domem. Fiskus zakazuje pełnego odliczenia VAT, twierdząc iż auto pozostawione pod domem "stwarza możliwość" użycia go do celów prywatnych.

 



Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo zaliczyć do kosztów wydatki związane z eksploatacją firmowego auta, tj. wydatki na paliwo, naprawy, części zamienne, itp. (zobacz szczegóły).

W odniesieniu do takich wydatków, przedsiębiorca ma również prawo do odliczenia podatku VAT widniejącego na fakturach zakupowych. Ustawa nie nakłada przy tym żadnych ograniczeń co do miejsca parkowania samochodu, a wskazuje jedynie na obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Przez lata sytuacja w tym zakresie była jasna i prosta, a stanowiska przedsiębiorców i władz skarbowych w tym względzie były zbieżne. Aż do tego roku.

Niespełna dwa miesiące temu, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w oficjalnej Interpretacji Podatkowej wywrócił ten stan do góry nogami. Zgodnie z nowym stanowiskiem władz skarbowych, odliczenie VAT jest bowiem uzależnione od miejsca parkowania firmowego auta. Co najciekawsze, pełne odliczenie VAT nie będzie już możliwe w przypadku, gdy przedsiębiorca zaparkuje firmowy samochód... pod swoim domem. Dlaczego?


O wydanie interpretacji podatkowej wystąpił przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Przedsiębiorca planuje jednak rozszerzenie działalności o wynajem samochodu na uroczystości ślubne. Samochód ten będzie wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą.

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w budynku, który jest jednocześnie jego miejscem zamieszkania. W budynku tym wyznaczone zostało specjalne miejsce parkingowe przeznaczone wyłącznie dla samochodu służbowego.

Przedsiębiorca posiada również drugi samochód, który wykorzystuje wyłącznie do celów prywatnych. Według przedsiębiorcy, wykluczone jest zatem używanie do celów prywatnych auta służbowego.

Właściciel firmy zamierza prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Co więcej, przedsiębiorca utworzył również specjalny regulamin użytkowania auta firmowego, który wyklucza jego użycie do celów prywatnych.

Przedsiębiorca wystąpił więc do władz skarbowych z pytaniem, czy ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych związanych z utrzymaniem i eksploatacją samochodu służbowego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy i uznał, że ten nie będzie mógł dokonać pełnego odliczenia podatku VAT. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.396.2024.2.OS) możemy przeczytać, iż:

"Procedury wprowadzone przez pana mogą co prawda zniechęcać do używania samochodu służbowego do celów prywatnych, natomiast nie są w stanie rzeczywiście wyeliminować takiego wykorzystania samochodu dla celów prywatnych z uwagi na jego dostępność w miejscu pana zamieszkania.

Mimo że zamierza prowadzić pan ewidencję przebiegu pojazdu, to jednak parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania, powoduje bezpośrednią dostępność samochodu na potrzeby prywatne i stwarza możliwości użycia go do celów prywatnych."

W związku z tym, że przedsiębiorca parkuje auto służbowe pod adresem zamieszkania (który jest jednocześnie adresem firmy), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, iż przedsiębiorca nie będzie mógł dokonać pełnego odliczenia VAT:

"W konsekwencji, nie będzie przysługiwało Panu pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na przedmiotowy pojazd. (…)

Powodem takiej oceny jest parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania. Będzie ono stwarzało możliwości użycia pojazdu do celów prywatnych przez Pana lub członków Pana rodziny."

Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.

W interpretacji podatkowej nie wskazano, jakie dodatkowe wymagania musiałby spełnić przedsiębiorca, aby auto mogło zostać uznane za pojazd w pełni służbowy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie wskazał również, w jakiej minimalnej odległości od miejsca zamieszkania, przedsiębiorca mógłby parkować samochód, aby wydatki z nim związane podlegały pełnemu odliczeniu VAT.

Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uniknąć podwyżki składek ZUS?
  Podwyżka ZUS jeszcze większa niż planowano
  Rząd likwiduje ulgę podatkową dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?