16/07/2024
Pomimo przesunięcia terminu wdrożenia eFaktur, przedsiębiorcy wciąż muszą liczyć się z wysokimi karami za niewystawienie eFaktury lub wystawienie jej w sposób nieprawidłowy. W jakich sytuacjach można będzie takiej kary uniknąć?
Przypomnijmy, że Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, która przesuwa termin wdrożenia Krajowego Systemu eFaktur (KSeF).
Pierwotnie, obowiązek wystawiania eFaktur miał zacząć obowiązywać już w lipcu 2024 roku. Nowe przepisy przesunęły jednak ten termin o kilkanaście miesięcy. Zgodnie z nowelizacją, obowiązek eFakturowania wdrażany będzie w dwóch etapach:
- od 1 lutego 2026 roku eFaktury staną się obowiązkowe dla firm, których roczne przychody w poprzednim roku przekroczyły wartość 200 mln zł,
- od 1 kwietnia 2026 roku obowiązek wystawiania eFaktur nałożony zostanie na wszystkich pozostałych przedsiębiorców, w tym również na jednoosobowe działalności gospodarcze.
Po tych terminach żadna firma zarejestrowana w Polsce nie będzie mogła już wystawić faktury w sposób inny, niż za pośrednictwem Krajowego Systemu eFaktur.
Co jednak istotne, przesunięcie samych terminów wdrożenia nowego obowiązku nie pociągnie za sobą jakichkolwiek innych zmian w przepisach. Nowy system fakturowania będzie zatem funkcjonował na dokładnie takich samych zasadach, jakie uchwalone zostały jeszcze w zeszłym roku. Nowy rząd nie zdecydował się również na likwidację czy też ograniczenie kar przewidzianych dla przedsiębiorców za niewystawienie eFaktury lub wystawienie jej w sposób nieprawidłowy.
Kiedy skarbówka nałoży karę?
Co do zasady, przystąpienie do Krajowego Systemu eFaktur będzie obowiązkowe dla każdej firmy działającej na terenie Polski, a przedsiębiorca, który nie wystawi prawidłowej eFaktury, podlegać będzie wysokim karom pieniężnym.
Nowe przepisy przewidują nałożenie kary pieniężnej na przedsiębiorcę w trzech przypadkach.
Po pierwsze, urząd skarbowy nałoży karę, gdy przedsiębiorca nie wystawi eFaktury przy użyciu KSeF, pomimo ciążącego na nim obowiązku.
Po drugie, fiskus nałoży karę na przedsiębiorcę, który wystawi fakturę niezgodnie z udostępnionym wzorem w sytuacji:
- awarii lub niedostępności Krajowego Systemu eFaktur lub
- gdy firma nie ma możliwości wystawienia eFaktury z powodu innego niż awaria KSeF.
Po trzecie, urząd skarbowy nakłada karę w sytuacji, gdy przedsiębiorca - po okresie trwania awarii KSeF - nie prześle e-Faktury do systemu w wymaganym terminie 7 dni.
Jakie kary za brak eFaktury?
Nowe przepisy przewidują, że w powyższych przypadkach naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł nałożyć na firmę karę pieniężną w kwocie równej do 100% wysokości kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze wystawionej poza KSeF.
W przypadku faktury bez wykazanej kwoty podatku VAT, nakładana będzie kara pieniężna w wysokości do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem wykazanej na fakturze.
Warto zauważyć, iż uchwalone przepisy określają maksymalną wysokość kary. O ostatecznej, rzeczywistej wysokości kary decydować będzie jednak naczelnik urzędu skarbowego, po uwzględnieniu okoliczności przewidzianych w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego.
O finalnej wysokości kary zdecydują zatem ostatecznie takie okoliczności jak:
- waga i okoliczności naruszenia prawa,
- częstotliwość niedopełniania obowiązku w przeszłości,
- uprzednie ukaranie za to samo zachowanie,
- działania podjęte dobrowolnie w celu uniknięcia skutków naruszenia prawa,
- wysokość korzyści osiągniętych w wyniku niedopełnienia obowiązku,
- a w przypadku osoby fizycznej - warunki osobiste podatnika, na którego kara jest nakładana.
Kiedy kara nie będzie nakładana?
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, kary pieniężne nakładane będą jedynie za wystawienie faktury poza KSeF lub - w razie wystąpienia problemów technicznych - za wystawienie faktury niezgodnie z obowiązującym wzorem.
Popełnienie innych, niewymienionych w ustawie błędów, nie będzie karane finansowo, lecz będzie wymagać dokonania odpowiednich korekt.
Wprowadzenie do eFaktury błędnych danych rachunkowych czy też nieprawidłowych danych kontrahenta spowoduje zatem jedynie - tak jak ma to miejsce obecnie - konieczność wystawienia faktury korygującej, również w formacie KSeF.
Od kiedy kary za brak e-Faktury?
Znowelizowane przepisy podtrzymują zasadę, iż kary w zakresie eFaktur nie będą nakładane od razu po wejściu nowych przepisów w życie. Nowelizacja przewiduje jednak, że okres przejściowy skrócony zostanie z pierwotnych 6 miesięcy do jedynie 4 miesięcy.
W praktyce oznacza to, że choć większość małych przedsiębiorców objęta zostanie obowiązkiem eFakturowania w kwietniu 2026 roku, to sankcje przewidziane w ustawie stosowane będą od 1 sierpnia 2026 roku.
O tym, komu przysługiwać będzie zwolnienie z wystawiania eFaktur piszemy w tym artykule.
Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Składki ZUS niższe o 10% |
Obowiązek wysyłki PKPiR w nowym pliku JPK | |
Składki ZUS wzrosną do 1750 zł | |