Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

List ze skarbówki. Fiskus będzie ostrzegać przedsiębiorców przed karuzelami VAT.

 

08/05/2019

urzad-skarbowy-very-big

Każda polska firma może spodziewać się listu od Krajowej Administracji Skarbowej w ramach tzw. Programu Ostrzegania Przedsiębiorców. Skarbówka chce na bieżąco ostrzegać przed podejrzanymi kontrahentami, gdy zajdzie ryzyko nieświadomego uczestnictwa naszej firmy w oszustwie podatkowym.

 Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rusza z Programem Ostrzegania Przedsiębiorców. Program ma na celu ustrzeżenie uczciwych firm przed ryzykiem uwikłania się w tzw. karuzele VAT-owskie.

Na podstawie systemu STIR oraz danych dostarczanych za pomocą jednolitych plików kontrolnych, organy skarbowe analizują co roku aż 7 mld faktur oraz 9 mld przepływów na kontach bankowych. Wyniki tych analiz pozwalają skarbówce na typowanie nie tylko tych podmiotów, które mogą być inicjatorami karuzel podatkowych, ale również ich uczciwych kontrahentów, którzy mogą stać się nieświadomymi uczestnikami takiego procederu.


W ramach uruchomionego właśnie Programu Ostrzegania Przedsiębiorców skarbówka będzie dzielić się wynikami swoich analiz z takimi właśnie podmiotami, ostrzegając je przed uwikłaniem się w ryzykowne transakcje i w konsekwencji nieświadomy udział w oszustwie podatkowym. W przypadku wystąpienia takiego ryzyka, przedsiębiorca otrzyma od skarbówki list polecony z ostrzeżeniem przed danym kontrahentem.

Według zastępcy szefa KAS, nowy system uchroni nieświadomych zagrożenia przedsiębiorców przed działaniami zorganizowanych grup przestępczych:

"KAS będzie kierować pisemne ostrzeżenie o wystąpieniu ryzyka w łańcuchu dostaw wraz z rekomendacją zastosowania Mechanizmu Podzielonej Płatności przy zapłacie na rzecz konkretnego kontrahenta. Ostrzeżenie takie będzie wysyłane do indywidualnych podmiotów, po przeprowadzeniu wnikliwej analizy danych, którymi dysponuje KAS. Działanie to nie będzie ingerencją w kontakty handlowe ani w dobór kontrahentów. Naszym celem jest poinformowanie przedsiębiorcy o istniejącym zagrożeniu nieświadomego udziału (jako bufor) w oszustwie karuzelowym.

Chcemy stworzyć system wczesnego ostrzegania uczciwych przedsiębiorców. Po otrzymaniu sygnału od nas, będą oni mogli podjąć odpowiednie działania, aby zweryfikować rzetelność swoich kontrahentów i zabezpieczyć się przed skutkami uczestnictwa w nielegalnym procederze."

List z ostrzeżeniem, jaki możemy w każdej chwili otrzymać z urzędu skarbowego, będzie zawierał rekomendację zastosowania mechanizmu podzielonej płatności (split payment) w transakcjach z podejrzanym kontrahentem. Zastosowanie się do tej rekomendacji ma uchronić przedsiębiorcę przed solidarną odpowiedzialnością w razie potwierdzenia się oszustwa. Jeżeli jednak firma nie zastosuje się do pisemnej rekomendacji KAS, bierze na siebie ryzyko wplątania się w nielegalny proceder wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że nowe karuzele VAT-owskie ujawniane są każdego dnia. Rocznie skarbówka wykrywa setki takich przypadków.  

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Będzie nowa skala podatkowa
  Split payment obowiązkowy jeszcze w tym roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?