Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Małe firmy zapłacą VAT... ryczałtem

 

07/06/2016

urzad-skarbowy-very-big

Małe firmy nie będą musiały rozliczać podatku VAT. Zamiast tego zapłacą stałą, zryczałtowaną kwotę podatku. Podwyższeniu ulegnie również próg uprawniający do całkowitego zwolnienia z VAT.

 Ministerstwo Finansów poinformowało, iż pracuje nad zmianami mającymi na celu uproszczenie rozliczeń podatku VAT w przypadku najmniejszych przedsiębiorców. W komunikacie opublikowanym przez ministra finansów, możemy przeczytać, iż:

"Status podatnika VAT wiąże się z koniecznością prowadzenia rozliczeń, które dla wielu podatników mogą być uciążliwe. W związku z tym faktem, Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie uproszczonej, ryczałtowej formy opodatkowania dla tych podatników."

Zmiany miałyby dotyczyć firm najmniejszych, tj. takich, które osiągają przychody nie wyższe niż 150 tys. zł rocznie. Takie firmy nie musiałyby już składać comiesięcznych deklaracji VAT ani dokonywać żmudnych rozliczeń podatku należnego i naliczonego. Zamiast tego, obowiązek fiskalny małego przedsiębiorcy sprowadzałby się do zapłacenia stałej, ryczałtowej kwoty podatku. Każdy mały przedsiębiorca prawdopodobnie będzie mógł wybrać, czy chce się rozliczać na dotychczasowych zasadach, czy też woli przejść na system VAT-u ryczałtowego.

Minister Finansów wskazał, iż małe firmy (o rocznych przychodach do 150 tys. zł) stanowią obecnie aż 51% wszystkich podatników VAT. Firmy te generują jednak zaledwie 0,84% łącznego obrotu w podatku VAT. Koszty fiskusa związane z obsługą i kontrolą małych podatników przewyższają więc wpływy z tytułu VAT dokonywane przez tych podatników. Jest to sytuacja niekorzystna zarówno dla fiskusa, jak i dla samych podatników, którzy marnują czas na bezproduktywne rozliczenia z tytułu VAT.

Według ministra finansów, uwolnienie setek tysięcy małych podatników od wymogów administracyjnych, umożliwi skoncentrowanie działań administracji podatkowej na monitoringu podatników o większych obrotach. Tym samym dojdzie do uszczelnienia systemu tam, gdzie dokonuje się rzeczywistych przestępstw skarbowych.

Na chwilę obecną, Ministerstwo nie podaje szczegółów nowego rozwiązania. Nie znamy zatem kluczowej informacji, tj. tego, ile wyniesie kwota nowego, ryczałtowego podatku VAT. Ministerstwo finansów podało jednak aktualne dane liczbowe odnoszące się do małych podatników. Okazuje się, że przedsiębiorstw o rocznych obrotach niższych od 150 tys. zł, jest w Polsce aż 880 tysięcy. W ciągu całego roku firmy takie wpłacają zaś do budżetu jedynie 121 mln zł tytułem podatku VAT. Oznacza to, że mała firma odprowadza każdego miesiąca podatek VAT w przeciętnej wysokości zaledwie... 12 zł. I zapewne w oparciu o te dane kalkulowana będzie ryczałtowa stawka nowego podatku.

Minister Finansów poinformował również, iż rozważane jest podniesienie progu, uprawniającego do całkowitego zwolnienia z podatku VAT. W chwili obecnej, zwolnienie z podatku VAT przysługuje firmom, których roczne obroty nie przekraczają 150 tys. zł. Ministerstwo planuje zaś, aby limit ten zwiększyć do kwoty 200 tys. zł. 

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Nowe formularze VAT-7
  Możemy już odliczać VAT od paliwa
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?