Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Mały podatnik z większym limitem. Więcej firm skorzysta z preferencji w VAT.

 

27/09/2023

urzad-skarbowy-very-big

Zgodnie z nowymi przepisami, znacznie więcej firm nabędzie status małego podatnika. A to rozszerza możliwość skorzystania z dwóch istotnych preferencji w podatku VAT.

 W lipcu weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Wśród licznych zmian, nowa ustawa zmieniła m.in. limit przychodów uprawniający do skorzystania ze statusu tzw. małego podatnika.

Przypomnijmy, że pojęcie "małego podatnika" funkcjonuje równolegle na gruncie trzech różnych ustaw. Wszystkie te ustawy nadają tzw. małym podatnikom określone przywileje i preferencje dotyczące rozliczania podatków. Czym innym jest jednak Mały Podatnik w przepisach ustaw o podatku dochodowym (PIT i CIT), a czym innym w przepisach ustawy o VAT.

Status małego podatnika na gruncie ustaw o PIT i CIT umożliwia korzystanie z takich preferencji podatkowych, jak:


Z kolei mały podatnik na gruncie ustawy o VAT może skorzystać z dwóch preferencji, tj.:

  • możliwość rozliczania podatku VAT metodą kasową oraz
  • możliwość rozliczania podatku VAT w okresach kwartalnych (zamiast miesięcznych).

 

Teraz takie same wyższe limity

Do końca 2019 roku, wszystkie trzy ustawy definiowały Małego Podatnika w podobny sposób. Zarówno na gruncie ustaw o PIT i CIT, jak i w ustawie o VAT, status małego podatnika przysługiwał przedsiębiorcy, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 1,2 mln EUR.

Sytuacja zmieniła się w roku 2020, kiedy to limit przychodów uprawniający do nabycia statusu małego podatnika, podwyższony został do kwoty 2 mln EUR. Limit ten został jednak zwiększony jedynie w ustawach o PIT i CIT. Na gruncie ustawy o VAT nadal obowiązywał bowiem niższy limit w kwocie 1,2 mln EUR.

Na podwyższenie limitu w przepisach o podatku VAT przedsiębiorcy musieli poczekać kolejne trzy lata. Dopiero bowiem w lipcu 2023 roku weszły w życie przepisy podwyższające do 2 mln EUR także limit dla małego podatnika w podatku VAT.

Od 1 lipca 2023 roku przedsiębiorcy o rocznych przychodach nieprzekraczających kwoty 2 mln EUR mogą zatem korzystać zarówno z preferencji w podatku dochodowym, jak i w podatku VAT. Tym samym, znacznie większa liczba firm niż dotychczas, skorzystać będzie mogła z rozliczeń VAT metodą kasową oraz rozliczania podatku VAT w okresach kwartalnych. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza bon paliwowy. Aż 400 zł do wydania na dowolne paliwo.
  Limity płatności gotówkowych w 2024 roku
  Niższe składki ZUS bez limitów czasowych
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?