27/09/2023
Zgodnie z nowymi przepisami, znacznie więcej firm nabędzie status małego podatnika. A to rozszerza możliwość skorzystania z dwóch istotnych preferencji w podatku VAT.
W lipcu weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Wśród licznych zmian, nowa ustawa zmieniła m.in. limit przychodów uprawniający do skorzystania ze statusu tzw. małego podatnika.
Przypomnijmy, że pojęcie "małego podatnika" funkcjonuje równolegle na gruncie trzech różnych ustaw. Wszystkie te ustawy nadają tzw. małym podatnikom określone przywileje i preferencje dotyczące rozliczania podatków. Czym innym jest jednak Mały Podatnik w przepisach ustaw o podatku dochodowym (PIT i CIT), a czym innym w przepisach ustawy o VAT.
Status małego podatnika na gruncie ustaw o PIT i CIT umożliwia korzystanie z takich preferencji podatkowych, jak:
- możliwość rozliczania podatku dochodowego w okresach kwartalnych (zamiast miesięcznych),
- jednorazowa amortyzacja w kwocie 50 tys. EUR,
- możliwość skorzystania z obniżonej stawki CIT w wysokości 9% (zamiast 19%).
Z kolei mały podatnik na gruncie ustawy o VAT może skorzystać z dwóch preferencji, tj.:
- możliwość rozliczania podatku VAT metodą kasową oraz
- możliwość rozliczania podatku VAT w okresach kwartalnych (zamiast miesięcznych).
Teraz takie same wyższe limity
Do końca 2019 roku, wszystkie trzy ustawy definiowały Małego Podatnika w podobny sposób. Zarówno na gruncie ustaw o PIT i CIT, jak i w ustawie o VAT, status małego podatnika przysługiwał przedsiębiorcy, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 1,2 mln EUR.
Sytuacja zmieniła się w roku 2020, kiedy to limit przychodów uprawniający do nabycia statusu małego podatnika, podwyższony został do kwoty 2 mln EUR. Limit ten został jednak zwiększony jedynie w ustawach o PIT i CIT. Na gruncie ustawy o VAT nadal obowiązywał bowiem niższy limit w kwocie 1,2 mln EUR.