Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nieoczekiwane skutki split payment. Rachunek VAT niedostępny dla komornika.

 

04/07/2018

urzad-skarbowy-very-big

Mechanizm podzielonej płatności właśnie wszedł w życie. I bardzo szybko okazało się, że nowy system może stać się legalnym sposobem na ukrywanie środków przed... komornikiem. Środki zgromadzone na rachunku VAT nie podlegają bowiem egzekucji.

 



Dokładnie 1 lipca weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o VAT wprowadzające mechanizm podzielonej płatności, czyli tzw. split payment. Nowy system zakłada, że podatek VAT przelewany przez naszego kontrahenta nie trafi na nasze dotychczasowe konto firmowe, lecz na oddzielny rachunek VAT. Szczegóły dotyczące funkcjonowania mechanizmu split payment opisywaliśmy tutaj.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi przepisami, każdy przedsiębiorca posiadający konto firmowe, otrzymał dodatkowy rachunek VAT w swoim banku. Rachunek taki został założony każdej firmie, niezależnie od tego czy dany przedsiębiorca jest VAT-owcem i czy w ogóle będzie w przyszłości z takiego rachunku korzystał.


Mechanizm podzielonej płatności w swoim założeniu ma wyeliminować oszustwa podatkowe związane z nienależnymi zwrotami podatku VAT. I jest wysoce prawdopodobne, że cel ten zostanie przez ministerstwo osiągnięty.

Zaledwie dzień po wejściu nowego mechanizmu w życie, eksperci podatkowi zaczęli jednak zwracać uwagę na zupełnie niezauważany do tej pory aspekt nowego systemu. Okazało się bowiem, że rachunki VAT mogą służyć przedsiębiorcom do całkowicie legalnego ukrywania środków przed egzekucją komorniczą. Jak to możliwe?

Doradcy podatkowi cytowani przez RP zwracają uwagę, że nowe przepisy zostały skonstruowane w taki sposób, aby środki zgromadzone na rachunku VAT, znajdowały się po kontrolą skarbówki, ale jednocześnie służyły zaspokojeniu wyłącznie zobowiązań z tytułu VAT. Dlatego, jak wyjaśnia jeden z ekspertów cytowanych przez RP:

"Środki zgromadzone na rachunku VAT są wolne od egzekucji. Nie będzie mógł ich zająć komornik na podstawie sądowego czy administracyjnego tytułu wykonawczego dotyczącego egzekucji. Sam fiskus będzie mógł po nie sięgnąć, tylko gdy zajęcie będzie dotyczyć VAT. Poborca podatkowy nie ściągnie z takiego konta zaległego podatku lokalnego czy CIT."

Firmy, którym grozi zajęcie komornicze będą więc mogły przelać posiadane środki na rachunek VAT lub nawet poprosić swoich kontrahentów o przelew całości należnych środków na konto VAT, zamiast na podstawowe konto firmowe. Taka procedura jest jak najbardziej możliwa, gdyż w zleceniu przelewu dokonywanym w modelu split payment, to kontrahent samodzielnie określa, jaką część kwoty brutto stanowi przelewany podatek VAT. W formatce możliwe jest zatem określenie kwoty podatku VAT w kwocie identycznej, jak kwota brutto przelewanej należności. Co więcej, ustawa nie przewiduje żadnych sankcji za wykonanie przelewu w takiej właśnie formie.

Powstaje oczywiście pytanie, jak środki "ukryte" na rachunku VAT przedsiębiorca mógłby później odzyskać. Doradcy podatkowi wskazują dwie możliwe drogi. Pierwsza to wnioskowanie do urzędu skarbowego o zwolnienie środków z rachunku VAT na rachunek inny, niż ten zajęty przez komornika. Taka opcja oznaczałaby pełne uwolnienie środków spod władzy komornika i skarbówki. Drugie, mniej korzystne rozwiązanie, to uregulowanie zobowiązania z tytułu VAT w kwocie wyższej niż wynika to z deklaracji VAT-7. Wówczas taka nadwyżka jest co prawda przekierowywana na uregulowanie innych podatków oraz składek ZUS, ale dla przedsiębiorcy i tak jest to często rozwiązanie znacznie korzystniejsze niż bezwzględna blokada komornicza.

Przepisy o split payment funkcjonują w Polsce zaledwie od kilku dni, a jak widać już otworzyły nieoczekiwane i poukrywane furtki, których ministerstwo zapewne w swoich planach nie przewidziało. Biorąc pod uwagę istotność zagadnienia i wagę, jaką premier Morawiecki przykłada do uszczelniania systemu podatkowego, z dużym prawdopodobieństwem możemy się jednak spodziewać, że w krótkim czasie może dojść do kolejnych nowelizacji ustawy o VAT, które w rezultacie wyeliminują tego typu możliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że na dzień dzisiejszy bankrutujące firmy otrzymały legislacyjny prezent, z którego - jako ostatniej deski ratunku - zapewne będą próbowały korzystać. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Deklaracje VAT zostaną zlikwidowane
  JPK bez podpisu tylko do końca tego roku
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?