Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowa deklaracja VAT-7 w 2013 roku

 

18/02/2013

pit

W 2013 roku zmienia się wzór deklaracji VAT-7. Pojawia się również nowy formularz VAT-ZD. Nową deklarację VAT, zawierającą dodatkowe pozycje, po raz pierwszy złożymy w lutym 2013 r.

 


Minister Finansów wprowadził nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Nowe formularze stosuje się począwszy od rozliczenia za pierwszy okres rozliczeniowy 2013 roku. W nowych formularzach pojawiły się dodatkowe trzy pozycje w części F (Informacje dodatkowe) oraz w części G (informacja o załącznikach).

Pobierz nowy formularz:  VAT-7, VAT-7K, VAT-7D

Co do zasady, stare formularze mogą być nadal stosowane, aż do końca 2013 r. Dotychczasowe formularze nie mogą być jednak stosowane za okresy rozliczeniowe, w których podatnik:

  • koryguje podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o VAT (wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona) lub

  • dokonuje zwiększenia podatku naliczonego na podstawie art. 89b ust. 4 ustawy o VAT (uregulowanie należności po upływie terminu 150 dni).

W tych dwóch przypadkach, przedsiębiorca ma obowiązek stosowania nowego wzoru deklaracji VAT. W pozostałych przypadkach, można wybrać pomiędzy starym a nowym wzorem (aż do rozliczenia za grudzień 2013 r.). Począwszy od pierwszego rozliczenia za rok 2014, nowe wzory deklaracji zaczną obowiązywać wszystkich. Oczywiście pod warunkiem, że do tego czasu nie zostaną wprowadzone kolejne zmiany we wzorach deklaracji.


Formularz VAT-ZD

Jednocześnie wprowadzony został nowy formularz VAT-ZD, służący do „zawiadomienia o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona”.

Pobierz nowy formularz:  VAT-ZD

Dodatkowe pozycje, które pojawiły się w nowej deklaracji VAT-7 są bezpośrednio związane właśnie z wprowadzeniem formularza VAT-ZD i de facto służą dostosowaniu deklaracji VAT-7 do nowego formularza VAT-ZD.

 

Nowe pozycje w deklaracji VAT-7

W nowych deklaracjach pojawiły się trzy nowe pozycje. W deklaracjach VAT-7 i VAT-7K są to pozycje nr 70, 73 i 74.

  • W pozycji 70 należy zaznaczyć kwadrat „tak”, jeżeli podatnik w okresie rozliczeniowym dokonał zwiększenia podatku naliczonego na podstawie art. 89b ust. 4 ustawy w związku z uregulowaniem należności, której nieuregulowanie skutkowało zmniejszeniem odliczonej kwoty podatku w rozliczeniu za wcześniejsze okresy rozliczeniowe (uregulowanie należności po upływie terminu 150 dni).

  • W pozycji 73 należy zaznaczyć kwadrat „tak”, jeżeli podatnik składa zawiadomienie o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego (VAT-ZD), o którym mowa w art. 89a ust. 5 ustawy (z tytułu wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona), w przeciwnym wypadku należy zaznaczyć kwadrat nr 2 „nie”.

  • W pozycji 74 należy wpisać ilość załączników VAT-ZD.

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą

Metoda kasowa VAT od 2013 roku

Nowe zasady wystawiania faktur VAT od 2013 roku
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?