Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe deklaracje VAT

 

15/02/2017

deklaracje

Od lutego przedsiębiorcy zobowiązani są do składania deklaracji VAT według nowych wzorów. Zmianom uległa większość obowiązujących deklaracji.

 Nowe wzory deklaracji VAT to wynik ogłoszenia szeregu rozporządzeń wydanych w grudniu przez Ministra Rozwoju i Finansów. Co do zasady, zmiany w deklaracjach są konsekwencją nowych regulacji, które opisywaliśmy tutaj.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany m.in. do deklaracji:

Niektóre z nowych wersji deklaracji można było stosować już wcześniej, jednak poczynając od lutego (rozliczenie za styczeń 2017 r.) nowe deklaracje stają się obowiązkowe.

W przypadku deklaracji VAT-7 jest to kolejna, siedemnasta już wersja tej deklaracji. W wyniku zmian, deklaracja VAT-7 ponownie zwiększyła swoją objętość i ma obecnie o kolejne pole więcej niż jeszcze w grudniu.

Pobierz nowy formularz:  VAT-7, VAT-7K

W deklaracjach VAT-7 pojawi się dodatkowy wiersz w części C (poz.39): "kwota podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych".

Dotychczasowa deklaracja VAT-7D uległa likwidacji. Od tego roku duzi podatnicy nie będą bowiem mogli rozliczać podatku VAT w okresach kwartalnych.

Z kolei deklaracja VAT-UE w wyniku zmian uległa znacznemu skurczeniu. Z dotychczasowych 20 pól pozostało ich zaledwie... 13. Likwidacji uległy bowiem wszystkie oddzielne załączniki do tego formularza. Na zmianę wpłynął również fakt, że również i w tym przypadku całkowicie zlikwidowano możliwość rozliczeń kwartalnych.

Przypominamy, iż duża część firm (w tym również i tych najmniejszych) od tego miesiąca zobowiązana jest do składania deklaracji VAT wyłącznie w wersji elektronicznej. Część firm może liczyć w tym względzie na okres przejściowy, lecz tylko do końca tego roku. Warunki uprawniające do zwolnienia z tego obowiązku opisywaliśmy w tym artykule. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Będą zmiany w PKPiR w 2017 roku
  Będzie wyższy limit zwolnienia z VAT
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?