Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe obowiązki podatkowe dla małych firm: Jednolity Plik Kontrolny

 

25/10/2017

urzad-skarbowy-very-big

Już za trzy miesiące każda mała firma zobowiązana będzie do comiesięcznego przesyłania fiskusowi szczegółowych danych finansowych. Niemal każdy polski przedsiębiorca co miesiąc będzie musiał wysłać skarbówce tzw. jednolity plik kontrolny zawierający wszystkie transakcje dotyczące podatku VAT.

 



Jednolity plik kontrolny (JPK) pojawił się w polskim prawie podatkowym już w zeszłym roku. Na początku jednak obowiązek przesyłania szczegółowych danych finansowych dotyczył jedynie największych polskich firm (pisaliśmy o tym tutaj). Kolejna grupa przedsiębiorców, tj. firm średnich i małych, obowiązkiem tym objęta została na początku 2017 roku. Teraz przyszedł czas na najmniejsze firmy. Zgodnie z przepisami Ordynacji Podatkowej, prawie dwa miliony mikroprzedsiębiorców wyśle skarbówce swoje obowiązkowe pliki już w lutym 2018 roku.

 

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny to elektroniczny plik zawierający szczegółowe dane finansowe dotyczące działalności firmy. Ministerstwo Finansów określiło wzory aż siedmiu różnych plików kontrolnych. Szczegółowo opisywaliśmy je w tym artykule.


W przypadku firm najmniejszych, obowiązek JPK ograniczony został do przesyłania jednego pliku, tj. pliku JPK_VAT. Co to konkretnie oznacza? JPK VAT to plik zawierający kompletne rejestry VAT, a więc ewidencję zakupów VAT oraz ewidencję sprzedaży VAT. De facto więc, plik taki zawierać będzie wszystkie - dokonane w poprzednim miesiącu - transakcje dotyczące podatku VAT.

Jednolity plik kontrolny przesyłany będzie wyłącznie w formie elektronicznej. Jest to jedyna dopuszczona przez ministerstwo forma dostarczenia tych danych.

 

Kto ma obowiązek przesyłania JPK?

Od 2018 roku obowiązkiem przesyłania JPK objęci zostaną wszyscy podatnicy podatku VAT, niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. Obowiązek wysyłki plików nie będzie dotyczył jedynie tych firm, które prowadzą wyłącznie sprzedaż zwolnioną z podatku VAT.

Co istotne, obowiązek przesłania jednolitego pliku kontrolnego będzie istniał również w sytuacji, gdy w danym miesiącu przedsiębiorca nie dokonał żadnych transakcji. W przypadku czynnego podatnika VAT, obowiązkowe będzie zatem wysyłanie również plików "zerowych".

 

Kiedy należy wysłać JPK?

Termin wysyłki plików JPK jest identyczny z terminem złożenia deklaracji VAT-7. Wysyłka pliku musi więc nastąpić do 25-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą dane zawarte w pliku.

Wysłanie pliku kontrolnego jest jednak obowiązkiem niezależnym od wysłania deklaracji VAT-7. Oznacza to, że samo wysłanie JPK, nie zwalnia przedsiębiorcy z wysłania również deklaracji VAT-7.

Co ważne, obowiązek comiesięcznego wysyłania JPK dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców - również tych, którzy składają kwartalne deklaracje VAT-7K. W przypadku JPK nie będzie zatem możliwości wysyłki plików w okresach kwartalnych.

Obowiązek wysyłki JPK wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku i będzie dotyczyć transakcji zawartych w miesiącu styczniu. Oznacza to, że pierwszej wysyłki JPK dokonamy w lutym 2018 roku (z terminem do 25 lutego 2018 r.).

Sankcje za niewysłanie JPK w ustawowym terminie są identyczne z sankcjami grożącymi za nieterminowe złożenie deklaracji VAT-7.

 

W jaki sposób wysłać Jednolity Plik Kontrolny?

Tak jak już wspomnieliśmy, jedyną dopuszczalną formą wysyłki JPK jest forma elektroniczna. Co więcej, pliki JPK dostarczane muszą być w jednolitym formacie XML. Tak przygotowany plik musi zostać dostarczony na serwer ministerstwa finansów.

Wcześniej jednak, plik JPK musi zostać opatrzony przez przedsiębiorcę podpisem elektronicznym. Dopuszczalne są dwie formy tego podpisu. Pierwszą z nich jest certyfikowany podpis elektroniczny (płatny). Drugą możliwość stanowi zaś podpisanie pliku bezpłatnym profilem zaufanym (eGo) za pośrednictwem platformy ePUAP. Osoby, które do tej pory nie założyły jeszcze profilu zaufanego, mogą to zrobić tutaj.

Stosunkowo najmniejsze problemy z wysyłką JPK będą miały zapewne te firmy, które korzystają z usług biur księgowych (zobacz szczegóły). Większych problemów nie powinny mieć również osoby, które księgowość prowadzą samodzielnie, lecz przy użyciu programów komputerowych. Autorzy takich aplikacji z pewnością dostarczą wkrótce odpowiednich aktualizacji, które umożliwią automatyczne tworzenie i wysyłkę JPK. Co jednak z tymi osobami, które wciąż prowadzą księgowość w formie papierowej?

Dla takich osób ministerstwo finansów przygotowało odpowiednie narzędzia, które mają pomóc w "ręcznym" utworzeniu pliku JPK. Na stronie ministerstwa już obecnie można pobrać specjalny arkusz kalkulacyjny w formacie csv, do którego wpisujemy odpowiednie dane z rejestrów VAT. Arkusz dostępny jest tutaj. Następnie instalujemy przygotowaną przez ministerstwo bezpłatną aplikację, za pomocą której konwertujemy arkusz do formatu XML i tak przygotowany plik JPK wysyłamy - za pomocą tej samej aplikacji - na serwer ministerstwa finansów. Szczegółowe informacje dotyczące rządowej aplikacji oraz sposobu tworzenia pliku JPK można znaleźć na tej stronie.

Jak zapewnia ministerstwo, na początku stycznia 2018 r. udostępniona zostanie również bezpłatna aplikacja do wystawiania i ewidencjonowania faktur, która będzie automatycznie tworzyć i wysyłać pliki JPK. Aplikacją tą powinny więc zainteresować się w szczególności te osoby, które do tej pory nie korzystały z programów księgowych.

 

Kolejne obowiązki od lipca 2018 roku

Na koniec przypomnijmy, że historia rozwoju JPK nie skończy się na dacie 1 stycznia 2018 roku. Małe firmy muszą bowiem przygotować się na jeszcze jeden etap związany z obowiązkiem generowania jednolitych plików kontrolnych.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, JPK VAT to tylko jeden z siedmiu plików JPK. Póki co, pozostanie on jedynym, co do którego istniał będzie obowiązek comiesięcznej wysyłki do skarbówki bez wezwania. Nie oznacza to jednak, że pozostałe sześć struktur JPK nie będzie obowiązywać w przypadku najmniejszych firm. Te pliki również będą musiały być generowane, z tą jednak różnicą, że nie cyklicznie, a jedynie na żądanie organów skarbowych. Obowiązek tworzenia wszystkich siedmiu plików JPK na żądanie skarbówki wejdzie w życie w lipcu 2018 roku. Szczegółowe informacje o pozostałych plikach JPK dostępne są tutaj. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Koniec faktur na podstawie paragonu
  Od kwietnia obowiązkowe konta VAT dla wszystkich firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?