Składki ZUS - Aktualne i historyczne

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe zasady wystawiania faktur VAT od 2013 r.

 

03/12/2012

faktura

Od nowego roku zmieniają się zasady wystawiania faktur VAT. Zmianie ulegnie zestaw obowiązkowych elementów, jakie powinna zawierać faktura. Pojawią się również zupełnie nowe rodzaje faktur.Obecny wygląd faktury VAT obowiązuje już od wielu lat. Zdążyliśmy się do niego przyzwyczaić i dokładnie nauczyć co faktura powinna zawierać, aby zadowolić nawet najbardziej wybrednego kontrolera skarbowego. Od 2013 roku ten obraz faktury ulegnie jednak znacznym zmianom.

 

Określenie "Faktura VAT" nieobowiązkowe

Do tej pory obowiązkowym elementem, jaki musiał znaleźć się na każdej fakturze, było określenie "Faktura VAT". Nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur nie zawiera już tego wymogu. Od 2013 roku fraza "Faktura VAT" może znaleźć się na fakturze, ale nie musi. Bez niego faktura będzie tak samo ważna.

 

Faktura bez numeru rejestracyjnego auta

W latach poprzednich faktury za zakup paliwa powinny były zawierać numer rejestracyjny pojazdu, do którego zakupiono paliwo. Od 2013 r. numer rejestracyjny samochodu na fakturze nie będzie już wymagany.

Oryginał i kopia faktury

Do tej pory sprzedawca miał obowiązek wystawienia faktury w dwóch egzemplarzach. Przy czym jeden z nich, wręczany nabywcy, musiał być oznaczony jako "oryginał" a drugi, zatrzymywany przez sprzedawcę, oznaczony jako "kopia". Od 2013 r. sprzedawca wystawiał będzie dwa identyczne egzemplarze faktury, bez podziału na oryginał i kopię.

 

"Faktura VAT-MP" i "Faktura VAT-marża"

Od 2013 r. z faktur znikną określenia "Faktura VAT-MP" oraz "Faktura VAT-marża". Zamiast nich pojawią się nowe określenia. Zamiast "Faktura VAT-MP" faktura powinna zawierać określenie "Metoda kasowa". Natomiast w miejsce „Faktura VAT-marża” pojawi się szereg nowych określeń w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, tj.:

 • "procedura marży - towary używane"
 • "procedura marży - dzieła sztuki"
 • "procedura marży przedmioty kolekcjonerskie i antyki"
 • "procedura marży dla biur podróży"

 

Znikną faktury wewnętrzne

W niektórych przypadkach podatnicy są zobowiązani do wystawiania faktur wewnętrznych. Do takich przypadków należy:

 • przekazanie towarów na cele osobiste,
 • darowizna,
 • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub nabycie usług, w przypadku których podatnikiem jest ich nabywca.

Zgodnie z nowymi przepisami zniknie obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych. Jednak ta zmiana obowiązywać będzie dopiero od 1 stycznia 2014 r.

Faktury zbiorcze

Kwestia możliwości wystawiania faktur zbiorczych zostala wreszcie dokładnie uregulowana. Od 2013 r. podmiot dokonujący sprzedaży częściej niż raz w miesiącu na rzecz tego samego kontrahenta, będzie miał możliwość wystawienia faktury zbiorczej za okres całego miesiąca. Faktura zbiorcza może obejmować wszystkie transakcje z jednym podmiotem przeprowadzone w okresie miesiąca i powinna zostać wystawiona do 15 dnia miesiąca kolejnego.

 

Faktury uproszczone do 450 zł

Znowelizowane przepisy wprowadzają możliwość wystawiania faktur uproszczonych. W przypadku transakcji opiewających na wartości niższe niż 450 zł brutto (lub 100 EUR brutto) faktura nie będzie musiała zawierać szczegółowych danych nabywcy. Obowiązkowy będzie jedynie numer NIP nabywcy.

Faktura taka nie będzie musiała również zawierać innych danych szczegółowych takich jak ilość towarów, zakres wykonanych usług, cena jednostkowa netto, wartość towarów lub usług netto czy kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto. Faktury uproszczone nie będą jednak mogły być stosowane w przypadku sprzedaży wysyłkowej oraz dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. 

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Zmiany w VAT od 2013 roku
  Odliczenie VAT od paliwa od 2014 roku
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?