Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowy plik JPK to nowe obowiązki dla firm.

 

11/02/2020

urzad-skarbowy-very-big

Zapowiadane od dawna połączenie pliku JPK VAT i deklaracji VAT-7 nie będzie zwykłym scaleniem obu tych dokumentów. Przy okazji powstania nowego pliku JPK, na przedsiębiorców nałożone zostaną bowiem zupełnie nowe obowiązki sprawozdawcze.

 



Wprowadzony w 2018 roku Jednolity Plik Kontrolny bardzo szybko zrodził pytanie o zasadność jednoczesnej wysyłki zarówno pliku JPK, jak i odrębnej deklaracji VAT-7. Okazało się bowiem, iż przedsiębiorcy, którzy do tej pory wysyłali informacje w ramach deklaracji VAT, obecnie muszą dublować dużą część zawartych w niej danych przy dodatkowej wysyłce pliku JPK. Przypomnijmy bowiem, że plik JPK VAT zawiera kompletną ewidencję VAT, a dodatkowo wysyłany jest dokładnie w tym samym terminie co deklaracja VAT-7, tj. do 25 dnia każdego miesiąca.


Pomysł scalenia obu tych dokumentów w jeden plik powstał w Ministerstwie Finansów już ponad dwa lata temu. Niestety, termin wdrożenia scalonego pliku JPK, w ciągu ostatnich dwóch lat przesuwany był już kilkukrotnie.

Dzisiaj znamy już dokładną datę wdrożenia nowego pliku JPK. Co jednak istotne nowy plik JPK nie będzie zwykłym połączeniem deklaracji VAT i starego JPK, ale zawierać będzie również dodatkowe, zupełnie nowe dane, których do tej pory przedsiębiorcy nikomu ujawniać nie musieli.

 

Od kiedy nowy plik JPK?

Termin wdrożenia nowego, scalonego pliku JPK został wyznaczony na 1 kwietnia 2020 roku. Począwszy od tej daty nowym obowiązkiem zostaną objęte duże przedsiębiorstwa. Małe firmy zaś będą mogły od tego momentu składać nowy plik JPK dobrowolnie.

Datą, od której obowiązkiem nowego pliku JPK objęte zostaną wszystkie firmy zarejestrowane do VAT, jest data 1 lipca 2020 roku. Począwszy od tego dnia, nie będzie już możliwości składania odrębnych deklaracji VAT-7, gdyż dokument ten definitywnie przestanie istnieć.

 

Co będzie zawierał nowy plik JPK?

Od 1 lipca 2020 roku (a dla dużych firm od 1 kwietnia) plik JPK będzie składany w jednym z dwóch wariantów:

  • JPK_V7M - dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie lub
  • JPK_V7K - dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie.

Nowy scalony plik JPK zawierać będzie informacje o zakupach i sprzedaży zawarte w ewidencjach VAT oraz wszystkie pozycje zawarte w dotychczasowych deklaracjach VAT-7. Ale to nie wszystko. Pojawią się bowiem również dodatkowe informacje, które do tej pory nie były nigdzie raportowane.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów, w nowym pliku JPK powinny znaleźć się również dodatkowe oznaczenia przyporządkowane do niektórych rodzajów transakcji. Nowe przepisy nakładają bowiem obowiązek oznaczania poszczególnych grup towarów i usług i raportowania tych oznaczeń w nowym pliku JPK. Co istotne, informacje te podawane będą wyłącznie w pliku JPK, choć nie będą uwidaczniane na samych fakturach.

Rozporządzenie wymienia 13 liczbowych znaczników dla poszczególnych rodzajów transakcji, w tym 10 oznaczeń dla sprzedaży towarów oraz dodatkowe 3 oznaczenia dla sprzedaży usług.

Liczbami od 01 do 10 będą musiały być znakowane transakcje dotyczące sprzedaży m.in.:

  • napojów alkoholowych,
  • wyrobów tytoniowych,
  • urządzeń elektronicznych,
  • pojazdów i części samochodowych,
  • leków
  • budynków i gruntów.

Są to tylko niektóre towary objęte obowiązkiem oznaczania. Pełna lista towarów podlegających znakowaniu w nowym pliku JPK wraz z odpowiadającymi im kodami, dostępna jest tutaj.

Oznaczeniom podlegać będą również niektóre usługi, w tym m.in.:

  • usługi doradcze, księgowe i prawne,
  • usługi zarządcze, szkoleniowe i marketingowe,
  • usługi reklamowe, badania rynku i opinii publicznej,
  • usługi transportowe i gospodarki magazynowej.

Pełna lista usług podlegających znakowaniu w nowym pliku JPK wraz z odpowiadającymi im kodami, dostępna jest na tej stronie.

To jednak nie wszystko. Dodatkowe, "nieliczbowe" oznaczenia przyporządkowywane będą musiały być transakcjom dotyczącym m.in. sprzedaży wysyłkowej, świadczenia usług elektronicznych czy usług turystyki. Jeszcze inne oznaczenia będą obowiązkowe dla importu oraz transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Pełna treść rozporządzenia wraz ze wszystkimi kodami obowiązującymi w nowym pliku JPK, dostępna jest tutaj.

Dodatkowa grupa oznaczeń w nowym pliku JPK zarezerwowana została również dla niektórych dokumentów, takich jak:

  • dokumenty wewnętrzne,
  • raporty z kas fiskalnych oraz
  • faktury wystawione na podstawie paragonu.

Co więcej, znakowaniu podlegać będą również niektóre faktury zakupowe.

Od 1 lipca 2020 roku każdy przedsiębiorca będzie zatem zobowiązany do szczegółowego identyfikowania rodzaju przeprowadzanych transakcji, przyporządkowania im określonego kodu i raportowania ich co miesiąc w ramach nowego pliku JPK. Pełna lista oznaczeń transakcji na potrzeby nowego pliku JPK dostępna jest na tej stronie.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  ZUS od dochodu w 2020 roku
  Ważne zmiany w podatkach i ZUS w 2020 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?