29/04/2024
Już wiemy, kiedy nastąpi zmiana zasad fakturowania. Minister Finansów podał nowe terminy wprowadzenia obowiązkowych e-Faktur. W zależności od wielkości firmy, obowiązywać będą dwa różne terminy.
Rewolucja w fakturowaniu odsunięta zostanie o kolejnych kilkanaście miesięcy. Ministerstwo Finansów ujawniło nowe terminy wdrożenia Krajowego Systemu eFaktur. Jest to już piąta z kolei zapowiedź wprowadzenia obowiązku eFakturowania. Czy tym razem dojdzie do jej realizacji?
Przypomnijmy, że rządowy system e-Faktur uruchomiony został już 1 stycznia 2022 roku. Nowy system eFakturowania umożliwia wystawianie elektronicznych faktur w postaci ustrukturyzowanych plików, które tworzone są zgodnie z wyznaczonym przez ministerstwo standardem. Taki wystandaryzowany plik wysyłany jest - za pośrednictwem rządowego systemu - nie tylko kontrahentowi, ale trafia również - już w momencie wystawienia - na serwer fiskusa. Jednocześnie, dokument taki może być księgowany w programach księgowych obu stron transakcji w sposób całkowicie zautomatyzowany.
Obecnie tzw. eFaktury wystawiane są wciąż na zasadzie dobrowolności. Już wkrótce system ten obejmie jednak wszystkich przedsiębiorców, stając się tym samym jedynym i obowiązkowym systemem fakturowania w Polsce. Tym samym Krajowy System e-Faktur (KSeF) gromadzić będzie na rządowych serwerach wszystkie faktury wystawiane przez polskich przedsiębiorców.
Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, powszechny obowiązek wystawiania eFaktur miał wejść w życie już 1 stycznia 2023 roku. Termin ten został jednak przesunięty na 1 kwietnia 2023 roku, a następnie na 1 stycznia 2024 roku. Po kolejnych zmianach, termin ten został ponownie przesunięty, tym razem na 1 lipca 2024 roku.
Po sformowaniu nowego rządu i powołaniu nowego Ministra Finansów, przedsiębiorcy szybko dowiedzieli się, że i ten termin stał się nieaktualny. W tym przypadku musieliśmy jednak poczekać aż trzy miesiące na wyznaczenie nowych terminów.
Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami Ministra Finansów, Krajowy System e-Faktur nie ruszy nie tylko w 2024 roku, ale nawet w roku 2025. Jego wdrożenie przesunięte zostało bowiem na rok 2026. Co więcej, zgodnie z nową koncepcją, obowiązek eFakturowania wdrażany będzie w dwóch etapach:
- od 1 lutego 2026 roku eFaktury staną się obowiązkowe dla firm, których roczne przychody w poprzednim roku przekroczyły wartość 200 mln zł,
- od 1 kwietnia 2026 roku obowiązek wystawiania eFaktur nałożony zostanie na wszystkich pozostałych przedsiębiorców, w tym również na jednoosobowe działalności gospodarcze.
AKTUALIZACJA (14.11.2024): Terminy wdrożenia KSeF po raz kolejny uległy zmianom (zobacz szczegóły).
Po tych terminach żadna firma zarejestrowana w Polsce nie będzie mogła już wystawić faktury w sposób inny, niż za pośrednictwem Krajowego Systemu eFaktur. Co więcej, nowe przepisy przewidują dotkliwe kary za niedopełnienie tego obowiązku.
Co grozi za niewystawienie eFaktury?
Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o podatku VAT, kara grozi każdemu przedsiębiorcy, który:
- nie wystawił faktury przy użyciu KSeF,
- wystawił ją w inny sposób lub
- wystawił ją niezgodnie z udostępnionym wzorem.
Urząd skarbowy nałoży wówczas na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości do 100% wysokości kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze.
W przypadku faktury bez wykazanej kwoty podatku VAT, nakładana będzie kara pieniężna w wysokości do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem wykazanej na fakturze.
O tym, w jakich przypadkach i komu grożą kary za niewystawienie e-Faktury, a także o tym, jak można takich kar uniknąć, piszemy szczegółowo w tym artykule.
Kogo obejmie obowiązek eFakturowania?
Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązkiem wystawiania eFaktur, co do zasady, objęte zostaną wszystkie firmy zarejestrowane na terytorium Polski. Nowy system obejmie zatem nie tylko przedsiębiorców będących podatnikami VAT, ale również wszystkie firmy zwolnione z podatku VAT.
Oprócz VAT-owców, obowiązkiem wystawiania eFaktur objęte zostaną zarówno firmy stosujące zwolnienie podmiotowe (przychody poniżej 200 tys. zł), jak i podmioty stosujące zwolnienie przedmiotowe (sprzedaż usług objętych zwolnieniem z VAT). Co do zasady, eFakturowanie wdrożone musi zostać zatem we wszystkich podmiotach zobowiązanych do wystawiania faktur.
Ostateczna wersja przepisów wprowadza jednak dwa ważne wyjątki, tj. sytuacje, w których obowiązek wystawienia eFaktury nie będzie miał zastosowania. O tym, kto i w jakich przypadkach zwolniony będzie z wystawiania e-Faktur, piszemy szczegółowo w tym artykule.
Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Bezzwrotne wsparcie dla firm w 2024 roku |
Obowiązek wysyłki PKPiR w nowym pliku JPK | |
Komu nie przysługuje nowe zwolnienie ze składek ZUS? | |