Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Rząd po raz kolejny odwołuje obniżkę VAT

 

15/09/2015

vat-rosnie-big

Stawka VAT miała powrócić do poziomu 22% już 2014 roku. Nie powróciła. Na początku tego roku Minister Finansów zapowiadał możliwość obniżenia VAT od... 2016 roku. Dziś dowiadujemy się, że rząd po raz kolejny odłożył w czasie tę obniżkę. Tym razem na rok 2017...

 Przypomnijmy, iż do końca 2010 roku podstawowa stawka VAT obowiązująca w Polsce wynosiła 22%. Z początkiem 2011 roku stawka ta została podwyższona do poziomu 23%. Wprowadzając wyższą stawkę VAT, rząd zapewniał jednak, iż jest to podwyżka tymczasowa, która obowiązywać będzie jedynie przez 3 lata.

Ówczesny Minister Finansów, Jacek Vincent Rostowski, złożył wówczas publiczną obietnicę rychłego powrotu do poprzedniej stawki VAT, zapewniając, iż:

„Sytuacja finansów publicznych jest na tyle dobra, że za 2 lata z pewnością wrócimy do poziomu VAT sprzed podwyżki”.

Mało tego, obietnicę obniżki stawek VAT rząd umieścił również w ustawie. Do ustawy o podatku od towarów i usług minister Rostowski wprowadził wówczas zapisy, zgodnie z którymi stawka VAT miała powrócić do poprzedniego poziomu od 1 stycznia 2014 r. Obniżka ta, zgodnie z zapisami ustawy, uwarunkowana została jednak sytuacją makroekonomiczną Polski. Mianowicie, stawka miała ulec obniżce tylko wówczas, gdy relacja długu publicznego do PKB w roku 2012 nie przekroczy 55%.

W 2012 r. relacja długu publicznego do PKB nie przekroczyła pułapu 55%. Zgodnie więc z zapisami ustawy, stawka VAT od 2014 r. powinna była wrócić do poziomu 22%. Ale nie wróciła.

W międzyczasie, ustawa o VAT została bowiem - po cichu i bez rozgłosu medialnego - zmieniona. Wspomniane wcześniej obietnice obniżki VAT zostały z ustawy usunięte. Na ich miejsce zaś wprowadzono nowe obietnice. Zgodnie z nimi, obietnicę obniżek VAT przesunięto... o kolejne 3 lata.

Polacy przekonali się wówczas po raz kolejny, iż bez pokrycia mogą pozostawać nie tylko składane ustnie przedwyborcze obietnice polityków. Okazało się bowiem, że tak samo bezwartościowe mogą być gwarancje zapisane w ustawach. Każdą ustawę można bowiem w dowolnym momencie... zmienić.

Powróćmy jednak do teraźniejszości. Oto bowiem mija właśnie kolejny 3-letni okres, na jaki przedłużono obowiązywanie podwyższonej stawki VAT. I znów, tak jak 3 lata temu, minister finansów zaczyna sypać obietnicami.

Jeszcze pięć miesięcy temu, Minister Finansów, Mateusz Szczurek zapowiadał, że:

"Możliwe jest obniżenie stawki VAT w 2016 roku".

Dziś jednak twierdzi, że taka obniżka jest wykluczona. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem budżetu na 2016 rok, stawkę VAT pozostawiono więc na poziomie 23%.

Minister Szczurek, wzorem swojego poprzednika, składa już jednak kolejne obietnice. Minister zapowiada, że obniżki VAT nie będzie, tak jak zapowiadał w 2016 roku, ale... będzie w roku kolejnym:

"Zmiany stawek VAT nie są planowane na 2016 rok. Ten plan pozostaje w mocy na rok 2017."

Minister dodaje jednocześnie, że "ta kwestia jest już przesądzona i nie podlega dyskusji". Aby uwiarygodnić swoje słowa, minister finansów wskazuje na fakt, że obietnica ta.... została ponownie wpisana do ustawy.  

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Koniec z pełnym odliczaniem VAT
  VAT 23% jest niezgodny z Konstytucją
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?